Histeryczne dziecko 2 lata, co robić Słodkie i posłuszne dziecko, które radośnie chodzi z rodzicami za rękę, jest uroczym obrazem, którego nie zawsze można zobaczyć w życiu. Wiele matek martwi się, co zrobić, jeśli dziecko w ciągu 2 lat regularnie ma histerię. Wszakże takie sytuacje wyczerpują zarówno dorosłych, jak i dzieci, a jeśli zdarzają się w zatłoczonym miejscu, to ze wstydu chcesz spaść pod ziemię.

Przyczyny histerii u dzieci 2 lata

Zanim zaczniesz radzić sobie z napadami złości u dziecka w wieku 2 lat, powinieneś zrozumieć, dlaczego powstają. Wszakże zawsze lepiej jest ich ostrzegać niż radzić sobie z efektami nerwowych wstrząsów, szczególnie u dzieci w tym wieku.

Histeryczne napady zaczynają się pojawiać nie wcześniej niż półtora roku, kiedy dziecko już jest wyraźnie świadome, że jest oddzielone od matki. Głównym powodem częstych napadów złości u dziecka 2 lata - niedoskonałość psychiki, która ustabilizuje się bliżej wieku szkolnego. Dlatego w różnym stopniu rodzice będą musieli stawić czoła przejawom takich nieprzyjemnych chwil. Oto lista przyczyn, które w większości przypadków prowadzą do histerii:

  • dziecko jest zmęczone lub przepracowane;
  • dziecko chce z całej siły przyciągać uwagę swoich rodziców;
  • w ten sposób określa granice tego, co jest dozwolone;
  • nie mogą powiedzieć o swoich pragnieniach i nie są zrozumiane przez dorosłych.

Bliżej do dwóch lat, dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę, że płacz i tarzanie się po podłodze może przynieść pewne korzyści, zwłaszcza gdy rodzice zgadzają się z wymaganiami manipulatora.

Ponadto rodzice doświadczają nocnych napadów złości u dwuletniego dziecka. Związane są one ze zmianami w szybkich i powolnych fazach snu, z nadmierną stymulacją w ciągu dnia, a także ze słabością układu nerwowego. Ten etap wystarczy doświadczyć, a po południu spędzić z dzieckiem tyle czasu, ile to możliwe.

Jak zareagować na napady złości dziecka w ciągu 2 lat?

W zależności od przyczyny histerii i konkretnej sytuacji, musi istnieć odpowiednia reakcja dorosłych na nią. Przed próbą uporania się z histerią dziecko 2 lat konieczne jest zrozumienie, czy spowodowane są one pragnieniem zdobycia własnego, czy po prostu przez złe samopoczucie.

Kara z reguły nie pomoże w takiej sytuacji, choć nie zaostrzy jej, ponieważ nadużywające dzieci nie są świadome tego, co się dzieje. W domu najlepiej jest uspokoić dziecko, przytulić go, wziąć go w ramiona, a kiedy się uspokoi, zdemontować jego zachowanie.

Jeśli incydent wydarzył się w zatłoczonym miejscu, powinieneś spróbować zwrócić uwagę tego dziecka na wszystko - na przelatującego ptaka, liście wpadające do kałuży itp. Jeśli nic się nie dzieje, musisz poprowadzić dziecko do domu za rękę, zachowując spokój, lub spróbować przejść na emeryturę w najbliższym parku, z dala od potępiających spojrzeń. Z reguły takie błyski nie trwają długo, a dziecko wkrótce się uspokoi.

Niemożliwym jest całkowite zapobieganie takim sytuacjom, ale możliwe jest zmniejszenie ich liczby i intensywności. Psycholodzy zalecają nie zwracanie uwagi na okrzyki i żądania małego szantażysty, ale po prostu idą do innego pokoju, pozostawiając aktora bez widzów. Szybko więc uświadamia sobie, że nie osiągnie niczego dzięki takim próbom, i spróbuje przeprowadzić dialog.