Dość często dziecko w ciągu 2 lat budzi furia. Jeśli rodzice zauważają kaprysy i napady złości dziecka w wieku 2 lat, najczęściej przyczyną tego zachowania jest potrzeba dodatkowej uwagi ze strony rodziców.

Kaprysy u dzieci 2 lata mogą objawiać się następująco:

  • upór;
  • przeciągając wycie;
  • toczą się po podłodze, najczęściej w miejscach publicznych, gdzie jest dodatkowa widownia.

Takie zachowanie dziecka jest naturalne z powodu niedoskonałości systemu emocjonalnego. Jeśli rodzice coś zabraniają, odmawiają czegoś, wtedy dziecko po prostu nie może jeszcze w pełni wyrazić słowami swojego niezadowolenia. Aby złagodzić stres emocjonalny u dziecka, konieczne jest poświęcenie mu uwagi, której wymaga. W takim przypadku w przyszłości nie będzie powodów do histerii.

Jednak często jedyną formą protestu i chęcią nieposłuszeństwa wobec rodziców jest histeryczne dziecko . Dwuletnie dziecko poszerza swoje horyzonty, zaczyna już bardziej aktywnie odchodzić od rodziców, badając otaczający go świat. I często spotyka się na swojej drodze studiowania ograniczeń rodzicielskich, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwo dziecka w domu i na ulicy.

Dwuletni może zacząć działać w sytuacjach, gdy jest zmęczony, chce jeść lub spać. Być może duża liczba nowych wrażeń niepotrzebnie przepracowała dziecko, a on był bardziej podekscytowany. W takich sytuacjach kaprysy dziecka w wieku 2 lat odzwierciedlają jego kondycję fizyczną, dając rodzicom znak, że powinien zwracać uwagę i pomóc im się uspokoić. Następnie, aby uspokoić rozszalałe dziecko, konieczne jest fizyczne ograniczenie go w przestrzeni: weź go na ręce, połóż mu na kolanach. Mama może przytulić dziecko, poklepać po głowie, dać coś słodkiego, by odwrócić uwagę dziecka od sytuacji, w której zaczął okazywać swój nastrój.

Być może obecność takich stresujących sytuacji jak pójście do przedszkola, rozwód rodziców czy pojawienie się drugiego dziecka w rodzinie może również wywołać histerię. Ponieważ te chwile są nieprzyjemne dla dziecka, może on być zły na swoich rodziców, ze sobą, z poczuciem lęku przed przyszłością. Aby złagodzić jego stan i pozbyć się napięcia, zaczyna zachowywać się agresywnie: bicie stóp na podłogę, rzucanie zabawek, głośne krzyczeć itp. Najważniejsze dla rodziców jest znalezienie przyczyny tego zachowania dziecka i próba jego usunięcia.

Kiedy dziecko jest chore lub znajduje się na etapie powrotu do zdrowia, może również doświadczać napadów dziecięcych zachcianek. W takim przypadku ważne jest, aby dziecko zostało przesunięte w czasie do czegoś nieistotnego i nie pozwolić dalej histerycznemu rozwijać się.

Jeśli rodzice są zbyt surowi w stosunku do dziecka, często jest karany, wtedy histeria dziecka działa jako sposób na protest przeciwko temu stylowi wychowania i chęci obrony ich niezależności.

Napady złości przed snem po 2 latach

Napady furii dzieci w wieku 2 lat przed pójściem spać są często oznaką nadmiernego przepracowania dziecka. Być może na krótko przed rytualnym snem dziecko bawiło się aktywnie z ojcem lub długo oglądało telewizję, co mogło spowodować, że dziecko będzie zbyt podekscytowane.

I są sytuacje, w których dziecko chce się sypiać, ale nie może spać i zaczyna być nadmiernie aktywne.

Co zrobić, aby uniknąć napadów złości?

Musisz przestrzegać następujących zasad:

  1. Napad złości łatwiej ostrzec, niż z nim walczyć. Dlatego, z najmniejszą nutą jego początku, należy natychmiast odwrócić uwagę dziecka na czymś obcym: zabawkę, przejeżdżający samochód itp.
  2. Wyjaśnij dziecku, że takie zachowanie jest niedopuszczalne i nie odpowiada. Gdy tylko dziecko zacznie toczyć się po podłodze, natychmiast przestań z nim komunikować się i nie reaguj w żaden sposób. Dziecko jest w takim stanie, że żadna perswazja nie działa na niego, ponieważ po prostu ich nie usłyszy. Jak tylko dziecko się uspokoi, możesz zacząć działać.
  3. histeryczne dziecko 2 lata
  4. Możesz izolować dziecko przez krótki czas, na przykład umieścić w rogu, gdzie nie ma żadnych zabawek, telewizji, publicznych. To pozwoli dziecku uspokoić się.
  5. Ważne jest, aby zachować spójność w swoim zachowaniu. Jeśli dziecko rzuci furię w domu i zostanie zignorowane, to samo zachowanie powinno mieć miejsce w sytuacji, gdy dziecko zaczyna krzyczeć w miejscu publicznym. Chociaż często rodzice pragną jak najszybciej zamknąć usta lub ołów dziecka.
  6. Ważne jest, aby dać dziecku inny sposób na rozproszenie emocji: na przykład, aby powiedzieć, że jeśli jest zły, może tupnąć nogą lub głosami swoich uczuć "Jestem zły", "Jestem obrażony".

Walka z napadami złości wymaga nie tylko dużej siły od rodziców, ale także wymaga pewnej wytrwałości, spokoju i konsekwencji w ich działaniach. Ważne jest, aby pamiętać, że gdy rodzice są spokojni, to samo dziecko jest spokojne.