Schizofrenia paranoidalna to choroba, która jest szczególną postacią schizofrenii. Jego cechą jest wyraźne złudzenie, halucynacje, nieadekwatność. Schizofrenia z zespołem paranoidalnym wymaga obowiązkowych badań psychiatrycznych i leczenia z reguły w szpitalu.

Schizofrenia paranoidalna - przyczyny

Pomimo rozwoju nauki, nie wiadomo dokładnie, dlaczego rozwija się tak poważna choroba, jak paranoidalne. schizofrenia . Społeczność naukowa przedstawia następujące wersje:

 1. Powszechna wersja jest doświadczeniem z powodu silnego stresu . Tło emocjonalne silnie wpływa na stan psychiki, z powodu której sytuacja kryzysowa może służyć jako punkt wyjścia do rozwoju schizofrenii.
 2. Edukacja w dzieciństwie . Psychoanalitycy twierdzą, że dzieci, które nie otrzymały wystarczającej miłości matczynej, stanowią duży odsetek wszystkich osób ze schizofrenią. Jeśli związek emocjonalny był zbyt słaby, a matka jest osobą sprzeczną, lakoniczną i zimną, schizofrenia może stanowić realne zagrożenie.
 3. Kryzys wieku Psychiatrzy zauważyli, że często początek rozwoju schizofrenii zbiega się z wejściem w kryzysowy okres życia - 17-19 lat, 20-25 lat.
 4. Dziedziczna predyspozycja. Schizofrenia nie została uwzględniona na oficjalnej liście chorób, które są przenoszone genetycznie, ale ta wersja pozostaje, ponieważ ryzyko schizofrenii jest znacznie większe u osób, w których rodzinie były takie przypadki.

Społeczność naukowa nigdy nie osiągnęła jednomyślnej opinii, dlatego wszystkie wersje istnieją na równych prawach.

Schizofrenia paranoidalna - objawy

Nie zauważ, że objawy schizofrenii paranoidalnej są prawie niemożliwe, ponieważ wszystkie są bardzo jasne i dają właścicielowi wiele niedogodności. Obejmują one następujące funkcje:

 • halucynacje wzrokowe;
 • strach przed nękaniem;
 • poczucie obserwacji od pewnych podmiotów lub ludzi;
 • halucynacje słuchowe (osoba słyszy głosy);
 • stworzenie własnej specjalnej "rzeczywistości", która różni się od zwykłej;
 • delirium, idea życia nie jest tym, czym jest (aż do całkowitego zastąpienia osobowości);
 • izolacja, niechęć do komunikowania się, nieufność;
 • agresywność, tajemnica, nieprzewidywalność;
 • nagłe i częste zmiany nastroju;
 • brak logiki w myślach i działaniach;
 • niezdolność do wyrażania swoich myśli i uczucia odpowiednio.

Wszystkie te objawy często współistnieją równolegle, dlatego osoba szybko pogrąża się w innej rzeczywistości odtworzonej przez dotkniętą świadomość i nie postrzega otaczającej rzeczywistości.

Schizofrenia paranoidalna - leczenie

W takim przypadku wszelkie samoleczenia i próby przyjaznej pomocy są całkowicie bezużyteczne, pacjent musi być pokazany dobremu psychiatrze. Dopóki nie stał się niebezpieczny dla siebie i innych. Przyczyny paranoidalnych schizofrenii Im szybciej rozpocznie się terapia, tym większe szanse na powrót do zdrowia. Jeśli jednak odłożymy wizytę do lekarza, choroba może zostać zaostrzona i przybrać surowe formy.

Z reguły lekarz przepisuje leczenie psychoterapeutyczne i lekowe. Trudno jest przewidzieć, w jaki sposób organizm reaguje na leczenie, więc wektor terapii może się zmienić, w zależności od tego, czy występują pozytywne zmiany.

Pacjent w tym stanie jest bardzo ważny, aby wspierać bliskich, ich uwagę, opiekę i troskę. Są przypadki rzeczywistego wyzwolenia z choroby i powrotu do normalności. Oczywiście, możliwe będzie odmówienie wsparcia terapii tylko za 5-10 lat, ale przez cały ten czas człowiek będzie mógł żyć normalnie, w pełnoprawnym życiu, jeśli pomożesz mu na czas.