Spośród ponad 600 gatunków roślin drzewiastych z rodzaju Pandanus, tylko kilka nadaje się do uprawy i pielęgnacji w domu. Przyczyna leży w monumentalnym rozmiarze palm - niektóre gatunki osiągają 10, a nawet 20 metrów wysokości, ponieważ nie wymagają specjalnych warunków - nie są kapryśne.

Pandanus skutecznie wygląda jak pojedyncza roślina we wnętrzu, idealny do biur, a niektórym udaje się postawić wannę ze spiralną dłonią, nawet na parapecie. Ze swoją nazwą "śrubowa dłoń" roślina jest zobowiązana do specjalnego, spiralnego układu liści wokół pnia. Na uwagę zasługują również liście - na krawędziach mają małe nacięcia, które na dużych liściach zamieniają się w prawdziwe ciernie. Wyróżniającą cechą pandanusa z innych rodzajów palm domowych ( Nolina , Cicasa , Hamedorei ) to obecność powietrza, uniesionych korzeni, które podtrzymują łodygi masywnymi ciężkimi liśćmi. Dzięki tej właściwości systemu korzeniowego w naturalnym środowisku tropików palmy wywołują naprawdę mistyczne wrażenie, wydaje się, że mogą chodzić i mają zamiar podkraść się za nimi.

Roślina doniczkowa Pandanus może być dwojakiego rodzaju: Pandanus Sander, którego liście zdobią żółte podłużne pasy i Pandanus Veitch, których paski na liściach są koloru białego.

Jak dbać o pandan?

Rosnący pandanus jest łatwy nawet dla początkujących w branży kwiaciarstwa. Roślina potrzebuje dobrego oświetlenia, najlepiej jeśli wanna znajduje się przy oknie skierowanym na wschód lub zachód. Jeśli okno wygląda na południe, to w lecie podczas wysokich godzin aktywności słonecznej (od około 11 do 17), pandanus powinien stworzyć cień. Trzeba obficie podlewać latem, ale dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy ziemi. Zimą podlewanie powinno być ograniczone, optymalnie - podlewane w 2-3 dni po wyschnięciu wierzchniej warstwy podłoża glebowego. Ale nadmierne suszenie ziemi nie powinno być dozwolone. Jeśli chodzi o oświetlenie, jeśli zimą nie ma światła słonecznego, można użyć dodatkowych lamp fluorescencyjnych, umieszczając je w odległości 60-70 cm od rośliny na co najmniej 8 godzin.

Pandanus zwykle wytrzymuje różnicę temperatur w pomieszczeniu latem i zimą, ale optymalna temperatura jego zawartości powinna wahać się w granicach 19-25 ° C i nie może spaść poniżej 15 ° C. Jeśli pandanus zmieni kolor na żółty, oznacza to, że temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka. W niskich temperaturach pandanus wysycha i liście opadają.

Wilgotność powinna być umiarkowana. Natryskiwanie i mycie liści absolutnie nie jest zalecane - woda może dostać się do zatok i doprowadzić do zepsucia systemu korzeniowego. W razie potrzeby można wytrzeć kurz z liści lekko zwilżoną ściereczką w kierunku górnej części liści, aby nie uszkodzić kolców i nie uszkodzić ich. W okresie od marca do sierpnia roślina potrzebuje regularnego nawożenia mieszanką kwiatów co dwa tygodnie. W miesiącach zimowych tę procedurę należy wykonywać nie częściej niż raz w miesiącu.

Pandanus - hodowla

Propaguj pandanus głównie za pomocą pędów córeczki, które są regularnie uformowane na pniu. Gdy ich rozmiar osiąga 10-12 cm, gniazda są rozdzielone i umieszczane w wodzie w celu ukorzenienia. Ten proces nie jest łatwy, więc lepiej go używać liście pandasusa zmieniają kolor na żółty stymulanty wzrostu korzeni.

Niektóre gatunki rozmnażają się przez nasiona, które należy wysiać zaraz po zbiorach.

Jak przeszczepić pandanusa?

Pandanus potrzebuje przeszczepu, gdy korzenie są całkowicie pokryte ziemną grudą. W młodych roślinach występuje to corocznie u dorosłych - średnio raz na 2-3 lata. Ponieważ korzenie rośliny są wystarczająco duże, zaleca się przeszczepianie wraz z ziemistą kulą do większej wanny wypełnionej mieszaniną piasku, ziemi liści i próchnicy.