Niezwykły egzotyczny owoc warzony, który wielu z nas zobaczył w sprzedaży, a nawet próbował. Ale niewielu wie, czy pomelo jest hybrydą innych owoców cytrusowych lub niezależnego gatunku i co jest jego korzyść . Znajdźmy te punkty.

Tak więc drzewo pomelo należy do wiecznie zielonego, ma sferyczną koronę i wysokość do 15 m. A jej owoce są niezwykłe, ponieważ są największe wśród owoców cytrusowych. Mogą osiągnąć wagę 10 kg i mieć do 30 cm średnicy.

Pochodzenie pomelo owocowego

W Chinach pomelo było znane jeszcze przed naszą erą. Później rozprzestrzenił się na Azję Południowo-Wschodnią - Malezję, Wyspy Fidżi i Tonga. W Europie pomelo pojawił się dopiero w XIV wieku, kiedy to przywieźli go marynarze podróżujący po całym świecie. Nawiasem mówiąc, pomelo ma inne imię - "sheddok". To imię otrzymali dzięki angielskiemu kapitanowi, który przetransportował ten pożyteczny i smaczny owoc z Archipelagu Malajskiego do Indii Zachodnich. Samo słowo "pomelo" pochodzi od angielskiego słowa "pomelo" ("pumelo", "pummelo"), a to z kolei z holenderskich "pompelm".

Wiele osób interesuje się tym, który owoc jest mieszanką lub hybrydą pomelo, z którym jest krzyżowany. W rzeczywistości wszystko jest proste: pomelo nie jest hybrydą, jest dość niezależnym rodzajem cytrusów, takim samym jak cytryna lub pomarańcza, tylko mniej popularnym na naszych półkach. Dlatego powszechne przekonanie, że pomelo, "potomek" grejpfruta, jest zasadniczo błędne. Tylko obecność białej warstwy między włóknami pulpy łączy te dwa owoce. Należy go oczyścić, aby pozbyć się gorzkiego posmaku. Ponadto jest jeszcze jeden interesujący owoc, który jest bardzo mały na świecie - to słodycze, które składają się z pomelo i białego grejpfruta.

W naszych czasach uprawiamy pomelo Tajlandia oraz na Tajwanie, w południowych Chinach i w Wietnamie, w Indiach, Indonezji i na południu Japonii. Importuj te cytrusy również z wyspy Tahiti i Izraela.

Korzystne właściwości owoców pomelo

Pomelo zawiera witaminy (C, B1, B2, B5, beta-karoten), pierwiastki śladowe (potas, fosfor, wapń, żelazo, sód), olejki eteryczne i przeciwutleniacze.

Istnieje kilka podstawowych odmian pomelo. Mają inny kształt - od sferycznego do gruszkowego. Kolor skóry również się różni: pomelo może być żółtawo-różowe, zielonkawożółte lub ciemnozielone. Jeśli chodzi o smak miąższu, jest słodki lub kwaśny. Łatwo obrać owoc: wystarczy obrać, podzielić plasterki rękami i pozbyć się białej warstwy.

Pomelo spożywane jest zarówno w postaci surowej, jak i składu różnych potraw. Wiele dań kuchni chińskiej i tajskiej sugeruje użycie tego owocu. Ma pomelo i znaczenie rytualne - tak Chińczycy przedstawiają je sobie w Nowym Roku jako symbol dobrobytu i dobrobytu, a Wietnamczycy umieścili go nawet na świątecznym noworocznym ołtarzu.

Ponadto pomelo w postaci nalewki i sproszkowanej skórki jest stosowane w medycynie chińskiej w leczeniu kaszlu, bólów brzucha, obrzęków, guzów, problemów z ciśnieniem i trawieniem. Pomelo jest brane pod uwagę Pomelo mieszanka jakiego owocu produkt dietetyczny, ponieważ lipidy w swoim soku mają tendencję do rozkładania tłuszczów. Również pomelo nadaje się do stosowania przez wszystkich ludzi, nawet diabetyków. Jedynymi wyjątkami są osoby uczulone na owoce cytrusowe. Nie ma żadnych innych przeciwwskazań.

Pomelo powinno być wybrane zgodnie z pewnymi zasadami:

  • owoc musi być ciężki, a jego skóra musi być gęsta i lśniąca;
  • im mocniejszy smak, tym jaśniejszy smak;
  • pomelo można przechowywać przez okres do 1 miesiąca, a także w formie cięcia - nie więcej niż 3 dni w lodówce.