Niektórzy ogrodnicy często zastanawiają się, czy konieczne jest podlewanie winogron, jeśli już to dotyczy mezofitów, to znaczy, jest to roślina rosnąca w warunkach umiarkowanej wilgotności. Oczywiście jest to konieczne, ponieważ pozytywnie wpływa na winogrona: prowadzi do lepszego wzrostu i gwarantuje znaczny wzrost plonów.

Ilość wilgoci wymagana dla winogron zależy od:

 • region rosnące winogrona ;
 • cechy odmiany;
 • stan samej rośliny;
 • technologia lądowania;
 • systemy nawadniające.

Rodzaje nawadniania:

 1. Ładowanie wody - odbywa się w celu gromadzenia wilgoci w glebie, co zmniejszy prawdopodobieństwo jej zamrożenia i zwiększy odporność mrozo-winogron na naziemne narządy, i zapewni wilgoć w zaroślach po raz pierwszy wzrostu po zimie.
 2. Sadzenie - odbywa się podczas sadzenia krzewu.
 3. Podlewanie młodych sadzonek - w pierwszym roku po posadzeniu.
 4. Roślinność - stan samej rośliny (określony przez liście) zależy od tego, jak często będzie konieczne podlewanie winogron.

Warunki podlewania winogron

 1. Akumulatorowe podlewanie. Odbywa się wiosną i jesienią. Zwykle do połowy października gleba już osusza gdzieś na głębokość jednego metra. Dlatego ostatnie podlewanie winogron, przeprowadzone po zbiorach przed opadnięciem liści, pomoże normalnie przygotowanie roślin na zimę . Jeśli zima jest niska na opady, to takie nawadnianie powinno być przeprowadzone wczesną wiosną, przed pączkowaniem: podlewanie zimną wodą opóźni pączkowanie, które ochroni krzew przed późnymi przymrozkami, a podlewanie ciepłą wodą pobudzi podniecenie. Każde nawadnianie doładowujące odbywa się z nawadnianiem kroplowym w tempie 200 - 300 l na krzew winny z obszarem paszowym 4-5 m2, jeśli nawadnianie odbywa się wzdłuż bruzd, wówczas wskaźnik ten należy zwiększyć dwa do trzech razy.
 2. Sadzenie podlewania . Podczas sadzenia drzewka jesienią, najpierw 1-2 wiadro czystej wody wlewa się do otworu do sadzenia, czekają, aż są dobrze wchłaniane, sadzą krzaki, na wpół zasypiają z ziemią, a następnie ponownie zalewamy 1-2 wiadra wody. Podczas sadzenia na wiosnę - najpierw musisz napełnić gorącą wodą, a następnie ogrzać.
 3. Podlewanie młodej sadzonki . W pierwszym roku po posadzeniu młode winogrona należy podlewać raz na 2 tygodnie do początku sierpnia. Podlewanie odbywa się nie pod pniem buszu, ale wlewając 4-5 wiaderek wody do otworów wykopanych wokół sadzonki w odległości 30-50 cm. Stosowanie nawadniania kroplowego jest bardzo skuteczne. Upewnij się, że korzenie nie są przeważone, jest bardzo szkodliwe.
 4. Nawadnianie roślin . Zależy od okresu wzrostu winogron, ponieważ potrzebuje podlewania podczas kwitnienia pąków, po kwitnieniu iw okresie dojrzewania jagód.

W sezonie odbywają się kilka razy:

 • pierwsze podlewanie - po kwitnieniu;
 • drugi - w czerwcu, kiedy jagody są wielkości grochu, tj. przed pojawieniem się koloru i zmiękczenia jagód;
 • trzeci - w drugiej połowie lipca w tej samej objętości co drugi, ale nie później niż trzy tygodnie przed dojrzewaniem.

Kiedy przestać podlewać winogrona?

 • przed i podczas kwitnienia;
 • kilka tygodni przed rozpoczęciem zbiorów (w sierpniu - na początku września).

Jak podlewać winogrona?

Aby prawidłowo zorganizować podlewanie winogron, powinieneś przestrzegać zasad:

 1. Zacznij podlewać winogrona, gdy trawa wokół nich wyschnie.
 2. Podczas sadzenia krzewów w rzędach nawadnianie odbywa się wzdłuż bruzd i pojedynczych krzewów - tworząc wokół nich pierścieniowe rowki lub dziury.
 3. nawadnianie kropelkowe winogron
 4. Nadmierne podlewanie jest jeszcze gorsze niż niewystarczające.
 5. Pod każdym krzewem należy wylać około 5-7 wiaderek wody.
 6. Konieczne jest podlewanie wieczorem, ogrzewane przez wodę na słońcu.
 7. Nie nalewaj wody z systemu zaopatrzenia w wodę z wężem na górze krzaków każdego dnia wraz z kwiatami;
 8. Nie można wlewać wody bezpośrednio bezpośrednio ze studni.

Jeśli winogrona mają wystarczająco dużo wilgoci, końce rosnących pędów będą zakrzywione, a jesienią dostaniesz dobre zbiory.