Prawidłowe podlewanie trawnika jest jednym z najważniejszych warunków jego powstania, a zachowanie trawy jest grube, zielone i soczyste. Deszcze i wody gruntowe nie są w stanie odpowiednio zadbać trawnika i innych terenów zielonych o wodę w gorącym sezonie, dlatego należy zapewnić pełne podlewanie.

Jak podlać trawnik?

Zasadniczo jest to prosta sprawa, ale wymaga pewnych umiejętności i wdrożenia pewnych zasad. Zastanów się nad głównymi:

  1. Czas podlewania. Najlepszym czasem do nawilżenia gleby jest wczesny ranek, gdy wschodzi słońce. W takim przypadku, do początku gorąca, trawa i powierzchnia gleby wyschną. Załóżmy również, że podlewanie trawnika wieczorem, ale w tym przypadku istnieje ryzyko infekcji grzybiczych. Dlatego wieczorne nawadnianie jest możliwe tylko w gorącym sezonie. Podlewanie trawy w południe jest surowo zabronione: jasne słońce, penetrujące kropelki wody, tworzące wzmocnienie optyczne soczewek, może spowodować oparzenia i spowodować nieodwracalne szkody na trawniku.
  2. Ilość wody. Konieczne jest odpowiednie zwilżenie trawnika, ale kategorycznie niemożliwe jest zapobieganie pojawianiu się kałuż, a tym samym rozkładowi korzeni. Optymalna ilość wody jest łatwa do określenia: gleba powinna być mokra na głębokości 15 do 20 cm.
  3. Częstotliwość podlewania zależy od zapotrzebowania na wilgotność i temperaturę powietrza. Zwykle odbywa się to co 2-3 dni w gorącym sezonie i raz na 5-7 dni w chłodne dni.

Systemy nawadniania trawników

Wystarczające minimum, potrzebne do podlewania trawnika, to dostęp do zaopatrzenia w wodę (bieżąca woda lub zbiorniki na deszczówkę) i utworzony system nawadniania. Głównym czynnikiem decydującym o wyborze optymalnego systemu nawadniania trawników jest jego powierzchnia. Podlewanie systemy nawadniania trawników trawnik zrób to sam, oczywiście, tylko przy niewielkim obszarze, w tym przypadku nawadnianie zabiera dużo czasu i wysiłku fizycznego. Ręczna pielęgnacja trawników ma jeszcze jedną poważną wadę: w przypadku braku właścicieli trawnik pozbawiony podlewania umrze szybko.

Wszystkie te niedociągnięcia są pozbawione nowoczesnego automatycznego systemu nawadniania trawników, który pozwala na przeprowadzenie całego procesu nawadniania bez interwencji człowieka zgodnie z harmonogramem ustalonym przez program. Taki automatyczny system doskonale radzi sobie z pielęgnacją zielonych nasadzeń, przeprowadzając nawilżanie trawnika w sprzyjającym czasie, z niezbędną częstotliwością i konieczną objętością.