Patrząc na metkę z tą rośliną, możesz być bardzo zaskoczony, mówią, dlaczego jest tak drogi. I chodzi o to, że ta roślina jest bardzo piękna i bardzo stara - pochodzi z czasów mezozoicznych i nie jest łatwo ją hodować. Cicas rośnie bardzo powoli - tylko jeden rząd liści rocznie. W domu, powyżej 50 cm, cykady zwykle nie rosną, a następnie, jak w warunkach naturalnych, dłoń ta rośnie do 2,5 metra wysokości. Istnieje wiele gatunków tej rośliny, około 180 i jedna z najbardziej znanych to rewolucja. A ponieważ opieka nad wszystkimi rodzajami cykli jest prawie taka sama, przyjrzyjmy się, jak właściwie dbać o te rośliny w domu.


Opieka Cicas

W przypadku niektórych roślin głównym wskaźnikiem dobrej opieki jest kwitnienie. Ale nie dla cykady, ponieważ ta palma kwitnie bardzo rzadko, a także rzadko daje nasiona. Dlatego też, gdy rośnie, konieczne jest skupienie się na wyglądzie rośliny, a nie czy kwitnie, czy nie.

Jak dbać o cicasis? Należy pamiętać, że ten kwiat pochodzi z tropików, dlatego też wymaga odpowiedniej pielęgnacji - wysokiej wilgotności i ciepła. Aby to zrobić, tsikas często musi rozpylać, organizować dla niego okresowe kąpiele pod prysznicem i oczywiście wodę. Podczas kąpieli ziemię należy zamknąć plastikową torbą, aby nie dopuścić do przepełnienia rośliny, lepiej jest ją wylać osobno. Latem podlewanie wymaga więcej obfitości niż latem. W tym przypadku woda lepiej jest rozmrażać, deszcz lub bronić. Woda o wysokiej zawartości soli nie będzie działać - kwiat może zacząć boleć. Stagnacja i wnikanie wody na stożek nie mogą być dozwolone - może zgnić korzenie. Również zawartość cykady oznacza okresowe, nie więcej niż raz w miesiącu, górne opatrunek. Kompleksowe nawozy organiczne lub specjalne nawozy dla palm są dobrze dostosowane.

Oświetlenie cicasu wymaga jasności, aw okresie intensywnego wzrostu bezpośrednie światło słoneczne jest obowiązkowe. Wyjątkiem jest cykada rewolucji, troska o nią wymaga cienia od bezpośredniego światła słonecznego w lecie i rozproszonego światła przez resztę czasu.

Temperatura dobrze toleruje wysokie lato (optymalnie 22-26 ° C), pod warunkiem, że utrzymuje wystarczającą wilgotność. Nawiasem mówiąc, w lecie można bezpiecznie wyciągnąć tsiki w ogrodzie lub na otwartym balkonie. Najważniejsze, że roślina nie była na wietrze ani przeciągu. Jeśli te warunki zostaną spełnione, świeże powietrze przyniesie korzyści palmy, zostanie utwardzone, a liście będą rosły bardziej aktywnie. Jeśli chodzi o okres zimowy, lepiej jest obniżyć temperaturę do 12-16 ° C.

I oczywiście właściwa pielęgnacja cicasus zakłada jej transplantację - co roku młode rośliny (do 5 lat) i raz na 5 lat więcej dorosłych kwiatów. Konieczne jest dokładne i szybkie przeszczepienie tsji, aby roślina nie miała czasu zrozumieć, co się z nią dzieje. Uszkodzenie ziemskiej śpiączki, a tym bardziej, mycie korzeni jest niedozwolone. Konieczne jest ostrożne przeniesienie rośliny do większej doniczki i posypanie nią ziemi.

Reprodukcja Cicas

Roślina jest rozmnażana przez nasiona i potomstwo pojawiające się na pniu rośliny z należytą starannością. Skrawki są traktowane fungicydem, aby nie dochodziło do rozkładu. Następnie łodygę należy sadzić w perlicie lub czystym piasku i czekać na ukorzenienie. Woda sadzonki powinny być obfite, ale aby zapobiec stagnacji wody nie może być. Rootowanie trwa zwykle od 3 do 9 miesięcy. Po sadzonkach sadzi się w specjalnej ziemi na palmy.

Цикас содержание

Zicas - choroby i szkodniki

Na tę roślinę mogą wpływać pająki, skrzaty, wciornastki i wełnowce. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo:

  1. Kiedy tarcza liści zaczyna się wysychać aktywnie opadają. Aby temu zaradzić, roślinę traktuje się aktellikem aż do całkowitego zniszczenia szkodnika.
  2. Pajęczaki przyczyniają się również do żółknięcia i śmierci liści, a nawet na nich pojawiają się pajęczyny. W takim przypadku roślinę należy umyć gąbką z mydłem i poddać działaniu aktellikomu.
  3. Wciornastki tworzą liście srebrno-brązowe z lekkimi kropkami. Roślinę należy leczyć środkami owadobójczymi.
  4. Wełniak jest widoczny gołym okiem, wygląda jak białe płatki pojawiające się na liściach. Jeśli jest ich niewiele, można je usunąć za pomocą wacika zanurzonego w wodzie z mydłem lub alkoholu 60 °. Jeśli owady uderzą w większość kwiatu, należy go potraktować specjalnym preparatem.