Chubushnik lub ogród jaśminowy - krzew ozdobny, szeroko rozpowszechniony na obszarach ze względu na atrakcyjny wygląd, obfite kwiaty i delikatny aromat emanujący z kwiatów. Liście mają przyjemnie jasnozielony kolor, który jesienią zmienia się w cytrynowy żółty, kwiaty są jasnorude, czasami z niebieskawym odcieniem. Kępy Chubushka, osiągające 4 metry wysokości, są szczególnie dobre do tworzenia żywopłoty dzięki rozłożeniu gałęzi, pięknej formie i owalnej koronie. Idealnie współistnieją z innymi wspaniale kwitnącymi krzewami ozdobnymi, takimi jak spirea, kamelia, euonymus .

Chubushnik: lądowanie i opieka

Krzew jest stosunkowo bezpretensjonalny, dbanie o cęgi jest proste, ale jeśli chodzi o sadzenie, tutaj trzeba podejść odpowiedzialnie do wybranego miejsca. Jaśmin ogrodowy jest odporny na odcień, ale kwitnie najlepiej w dobrym świetle. Otwór do sadzenia powinien być wystarczająco duży, ponieważ ma bardzo mocny system korzeniowy. Przy grupowaniu Chubushnik odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić 0,5-1,5 m. Odwodnienie jest konieczne tylko w przypadku bliskości wód gruntowych. Na dnie siedzenia powinno leżeć ziemia sodowa, kompost, obornik. Po wylądowaniu na każdym krzaku wymagane jest wylanie 2 wiaderek wody. Optymalny czas na zejściem ze statku to wczesna wiosna i jesień. Przeszczepianie Chubushnik odbywa się tylko w razie potrzeby na wiosnę, zanim liście zakwitną.

Każdego roku po zakończeniu okresu kwitnienia jesienią zaleca się karmić jaśminem ogrodowym gnojowicą. W trzecim roku po posadzeniu można wprowadzić nawozy mineralne: superfosfat, siarczan potasu, mocznik.

Chubushnik domaga się wilgotności gleby, ale zwykle toleruje krótkotrwałą suszę i może powrócić do zdrowia po wznowieniu podlewania lub deszczu. Ale brak wilgoci w czasie kwitnienia może znacznie skrócić ten okres - płatki kwiatów szybko przelecą nad nimi Krzewy są w większości normalne, bez dodatkowych środków ochronnych, jednak jeśli region ma mroźne zimy, powinieneś wybrać specjalne odmiany odporne na mróz, ponieważ niektóre z nich nie tolerują temperatur poniżej 15 ° C

Pasożyty - mszyce, pająki i ryjkowce mogą powodować znaczne uszkodzenia pachnącej rośliny. Ich jaja mogą hibernować gałęzie, więc na wiosnę, gdy pojawia się najmniejszy znak obecności owadów, krzew należy spryskać roztworem specjalnego preparatu, na przykład karbofosu. Jeśli latem pojawią się szkodniki, najlepiej je traktować w słoneczny, gorący dzień.

Jak przycinać chubushnik?

Przycinanie młodych krzewów Chubushnika stworzono, aby nadać im kształt z intensywnym wzrostem i stymulować obfite kwitnienie. Lepiej jest przeprowadzić zabieg wczesną wiosną, odcinając najpotężniejsze gałęzie, na których pędy będą rosły zimą. Słabsze gałęzie muszą być cięte silniej, aby stymulować je do wzrostu. Co więcej, krzew jest rozrzedzany co roku, a raz na 2-3 lata pędy są usuwane na dorosłej roślinie, starszej niż 12 lat.

Za pomocą przycinania można przywrócić do życia całkowicie zaniedbany krzak, w tym celu należy skrócić kilka pni o długości 30-40 cm, a resztę ograniczyć do korzeni. Następnie krzew powinien być ściółkowany i regularnie karmiony w procesie odzyskiwania.

Reprodukcja Chubushnika przez sadzonki

Sadzonki chubushnik łatwe. Roślinne sadzonki zbierane od jesieni, odcinające pędy średniej grubości przycinanie 15-20 cm długości, sadzonki zimują w piwnicy, wkopane w ziemię lub mokry piasek, a wiosną po opadnięciu śniegu można je sadzić na otwartym terenie.

Dlaczego nie kwitną chubushnik?

Wśród przyczyn braku kwitnienia są:

  • zamrażanie pędów;
  • brak oświetlenia;
  • niewystarczające podlewanie;
  • brak minerałów;
  • nadmierna wilgotność gleby.