Uprawa sadzonek jest kłopotliwym biznesem, ale kiedy hodują je w specjalnych tabletkach torfowych do sadzonek, otrzymują znacznie mniej kłopotów, a praca przynosi przyjemność. Nie obawiaj się przejścia na nowy sposób uprawy sadzonek, ponieważ daje najlepsze wyniki w porównaniu z konwencjonalnymi skrzyniami z podłożem.

Czym są pigułki sadzonki?

Tabletki te są przeznaczone do kiełkowania wszelkiego rodzaju nasion, zarówno warzyw, jak i kwiatów. Tabletka ma średnicę około 5-6 cm i wysokość około 0,8 mm w postaci suchej. Jak tylko stanie się mokry, rośnie kilka razy i zamienia się w pojedynczy pojemnik dla jednej rośliny.

Zaletą tabletek sadzonek jest to, że nie ma potrzeby zbierania gleby, martwić się jej sterylnością i jakością. Rzeczywiście, w tabletkach nie ma robaków, tak jak w lesie, a nawet w zakupionym podłożu.

Pigułki do sadzonek składają się z mech torfowy lub włókno kokosowe, które ma identyczne właściwości odżywcze. Ponadto do pigułki dodano już stymulant wzrostu, który ma pozytywny wpływ na roślinę zaraz po jej uwolnieniu z nasion.

Jak sadzić sadzonki w tabletkach z torfu?

Wysiew nasion w tabletce torfowej jest bardzo prosty. Będziesz musiał przygotować pojemność, w której będą pigułki z sadzonkami. Mogą to być specjalne pudełka z kiełkami elektrycznymi, zwykłe pudełka na sadzonki lub plastikowe przezroczyste pojemniki z ciastami i ciastkami.

Tabletki układają się w rzędach i wlewają przez 10-15 minut ciepłą wodą, po czym usuwa się nadmiar. W tym czasie pigułki sadzonki powiększają swój rozmiar i są gotowe do siewu. Tabletek nie należy umieszczać blisko siebie, ponieważ duże sadzonki mogą być splecione z korzeniami, a system korzeniowy zostanie uszkodzony podczas przeszczepu.

Tablet powinien znaleźć górę - będzie to trochę puste. Nasiona są umieszczane w nim, lekko topiąc je lub pokrywając torfową glebą powyżej. Jeśli nasiona są pokryte twardą skorupą, dobrze jest sadzić je przez kilka godzin w wodzie, aby szybko przed sadzeniem wysadzić.

Wszystko, nasiona są sadzone w płodnej nerce i czekają na skrzydłach, aby przekształcić się w małe zielone kiełki. Aby przyspieszyć ten proces, pojemniki są przykryte pokrywką i umieszczane na ciepłym parapecie, bliżej słońca, aw pochmurne dni należy dopasować lampę. Osłona będzie musiała być usuwana raz dziennie w celu wietrzenia i utwardzania młodych roślin.

Jak podlewać tabletki torfowe z sadzonkami?

Aby sadzonki rosły razem, potrzebują życiodajnej wilgoci. Podobnie jak w tradycyjnej uprawie sadzonek, do nawadniania będzie potrzebna czysta woda w temperaturze pokojowej. Powinien być przeprowadzany mniej więcej raz na 4-6 dni w zależności od warunków klimatycznych. W każdym razie tabletki nie powinny wysychać - jest szkodliwe dla sadzonek.

Podlewanie odbywa się nie na wierzchu tabletek, ale na patelni iw małych porcjach. Woda nie może pozostać w zbiorniku i nie może zostać wchłonięta - może to prowadzić do infekcji grzybiczych roślin. Jeśli tak się stanie, woda powinna być delikatnie nasączona serwetkami.

Kiedy przeszczepić sadzonki z tabletek torfowych?

Jak sadzić sadzonki w tabletkach torfowych

Najważniejszymi zaletami tabletek rozsady są to, że nie ma takiej potrzeby typy . Oznacza to, że system korzeniowy nie jest uszkodzony, a rośliny są zdrowe i dobrze rosną po transplantacji.

Kiedy przychodzi czas na opuszczenie parapetu, a dzieje się to w maju-czerwcu, na tablety robią wgniecenia w ogrodzie, ostrożnie umieszczaj tabletkę z rośliną i posyp ją ziemią. Ziemia powinna być mokra, dobrze rozlana. Przed opuszczeniem pigułki w ziemię zaleca się ostrożne przecięcie zatyczki zabezpieczającej tabletkę, aby nie zakłócała ​​ona rozwoju systemu korzeniowego w otwartym terenie.