Młody ser osetyjski jest przygotowywany w sposób serowy i do pewnego stopnia przypomina jego fakturę. Ten ser solankowy jest podawany na świeżo lub używany w przepisach na wypieki, z których najpopularniejsze uważane są za słynne Osetyjskie ciasta.

Osetyjski ser - przepis w domu

Do przygotowania osetyjskiego sera będzie potrzebna pepsyna. Czasami jest sprzedawany w tabletkach lub w formie roztworu. Poniżej podajemy proporcje wytwarzania sera z dodatkiem pepsyny w proszku, ale można go dostosować do enzymu, który masz pod ręką.

Składniki:

  • mleko - 5,6 l;
  • proszek pepsynowy na końcu noża;
  • śmietana - 460 g.

Gotowanie

Mleko w temperaturze pokojowej fermentuje się ze śmietaną. W części mieszanki rozpuść dobrze sproszkowaną pepsynę i dodaj ją do reszty mleka z kwaśną śmietaną. Msza szybko zaczyna się załamywać. Przykryj pojemnik przyszłym serem i pozostaw w cieple przez około godzinę. Nie dotykaj sera, aby utworzyć jednolity i jednolity skrzep. Po godzinie pokrój skrzep utworzony na powierzchni nożem na równe kwadraty. Pozostaw pojemnik z przyszłym serem na kolejne pół godziny, aby kępki opadły na dno. Ostrożnie przenieś pęczki sera na durszlak pokrytą podwójną warstwą gazy, zbieraj jego brzegi i pozostaw ser pod ciężarem na kilka godzin. Po zakończeniu wyznaczonego czasu ser z Osetii w domu będzie gotowy, wystarczy go posypać solą po bokach.

Jeśli masz zamiar zostawić ser do przechowywania, zanurz go w stężonej solance.

Jak zrobić ser z Osetii w domu?

Składniki:

  • mleko - 4,3 l;
  • podpuszczka - 1 butelka;
  • jogurt - 65 ml;
  • łyżeczka soli;
  • suszone zioła do posypywania.

Gotowanie

Jak zrobić ser z Osetii w domu

Lekko podgrzej mleko i rozcieńczyć niewielką ilością jogurtu. Pozostawić mieszaninę do fermentacji przez pół godziny, aw międzyczasie rozcieńczyć fiolkę enzymu podpuszczkowego w wodzie, zgodnie z proporcjami wskazanymi w instrukcji.

Wlać rozcieńczony enzym do mleka, wymieszać, przykryć naczynia i pozostawić na godzinę. Po chwili pokrój ser na kawałki za pomocą noża. Pozwolić skrzepowi opaść na dno przez około 15 minut, następnie oddzielić je od surowicy, złożyć na gazę i pozostawić pod obciążeniem na 3 godziny. Posolić powierzchnię sera i posypać ziołami (w razie potrzeby).

Jeśli nie wiesz, jak przechowywać ser z Osetii w domu, opuść głowicę sera w mocny roztwór soli, aby zachować go przez długi czas, lub pozwól mu delikatnie wyschnąć i natychmiast podawaj.