Onigiri to jedna z najpopularniejszych potraw nowoczesnej kuchni japońskiej. Naczynie to średniej wielkości szyszki ryżu, czasami nadziewane. Nazwa onigiri pochodzi od słowa "nigiru", co oznacza "wycisnąć" - to słowo dokładnie odzwierciedla proces tworzenia ryżu koloboków.

Trochę historii

Onigiri to tradycyjne danie z bardzo starodawną historią. Według jednej z wersji, po raz pierwszy w czasach hejskich pojawiły się bułki ryżowe jako posiłek marszowy dla żołnierzy - i faktycznie można jeść onigiri w drodze. To danie jest zrobione ze zwykłego ryżu - to proste jedzenie chłopa i żołnierza, które zabrali ze sobą na pole lub na wycieczkę. Ponieważ przedindustrialna Japonia była krajem agrarnym, danie onigiri było niezwykle rozpowszechnione. W przeciwieństwie do ogólnej opinii, to wcale nie jest rodzaj sushi (bardziej poprawne jest mówienie o sushi). Nawet historycznie, pochodzenie sushi i onigiri jest inne. Sushi, jako danie, powstało ze sposobu przechowywania i konserwowania ryb. Do przygotowania sushi używa się ryżu z octem, cukrem i solą.

O potrawach technologicznych

Receptura onigiri jest bardzo prosta, powstała naturalnie przez bardzo długi czas i wypolerowana przez japońskich kucharzy do sztuki wysokiej. Jak zrobić onigiri? Tradycyjnie dzieje się to w następujący sposób: ułóż na dłoni gotowany, wciąż ciepły lepki ryż, włóż w środku grudkę nadzienia i zacznij delikatnie wyciskać, jak gdyby owijając warstwę ryżu wokół grudki nadzienia. Obecnie najczęściej ryż układa się w kształt okrągły lub trójkątny. Czasami onigiri jest smażony i / lub zawijany w arkusz nori (jeden z rodzajów suszonych wodorostów, szeroko stosowany w przygotowaniu różnych potraw japońskich). Ostatnio jako owijka zamiast nori stosuje się sałatę, omlet, a nawet cienkie plastry szynki.

Nadzienie Onigiri

Napełnienie onigiri, znajdujące się wewnątrz kok ryżu, można równomiernie wymieszać z ryżem lub wewnątrz cylindra ryżowego, ułożonego na nim lub na trójkącie od góry. Farsz Onigiri składa się z ryb (tuńczyk, łosoś, węgorz), katsuobusi (suszone płatki makreli), krewetek, wodorostów kombu, umebosi (solonych lub marynowanych śliwek), ogórka kiszonego, soi natto i nawet smażonych mięso. W Japonii to jedzenie jest bardzo powszechne, istnieją nawet wyspecjalizowane sklepy, które je sprzedają.

Niektóre subtelności

Jak zrobić onigiri prawda? Najważniejsze jest, aby wybrać ryż: powinien być dobrze związany po ugotowaniu i zdekantowaniu nadmiaru płynu (bulionu). Do tego najbardziej odpowiednie odmiany z okrągłymi ziarnami. Nadzienie może być w postaci całych kawałków (jednego lub kilku) oraz w postaci mielonego mięsa (w tym przypadku należy je zmiażdżyć nożem do mięsa mielonego, ponieważ przy autentycznym gotowaniu nie używa się mikserów i maszyn do mielenia mięsa). Arkusze Nori można kupić w wyspecjalizowanych sklepach, oddziałach supermarketów, na rynkach azjatyckich. Tam można również kupić ryż. Podczas gotowania onigiri bardzo ważne jest, aby nie "wyciskać", czyli nie należy zbyt mocno naciskać na ryż, ponieważ uważa się, że nadmiernie ściśnięty ryż poważnie upośledza smak potrawy i przyjemność estetyczną.

Gotowanie onigiri

Przepis na robienie onigiri nie jest zbyt skomplikowany.

Składniki:

  • 1 szklanka ryżu;
  • 8 pasków nori;
  • 8 małych kawałków solonego lub wędzonego łososia, różowego łososia.

Jak ugotować ryż dla onigiri? Umyj ryż, wlej wodę Onigiri 2 grubościenny garnek, wymieszaj raz i ustaw na dużym ogniu. Po ugotowaniu, zmniejszyć ogień i gotować bez pokrywki, bez mieszania, przez około 15 minut.Usuń ryż z ognia i przykryj czystą lnianą szmatką w 2 warstwach. Odstaw na 15-20 minut. Gdy ryż ostygnie wystarczająco, możesz kontynuować.

Jak gotować onigiri?

Rzeź bale wypełnione rękami lub za pomocą specjalnych formularzy. Zawijamy łososia w kołoboki, a je - w paski nori i układamy na talerzu. Lepiej, żeby danie nie miało wzoru. Onigiri można podawać sake, wino śliwkowe, dobrą fajną wódkę lub nawet piwo.