Przez neurastenię płacimy za współczesne tempo życia: fizyczne wyczerpanie, obfitość informacji, częste stresujące sytuacje, aw rezultacie przedłużające się osobiste konflikty - wszystko to pociąga za sobą patologię układu nerwowego. Pod jakim symptomem powinieneś spróbować na sobie i zamknąć diagnozę "neurasthenic", porozmawiamy dzisiaj.

Klasyfikacja i objawy neurastenii

Co zatem czuje neurastheniczka? Zazwyczaj bóle głowy, ciężkie, uciskające, jak imadło lub ciężki hełm. Ten objaw nazywa się "hełmem neurastenicznym" i lepiej jest rozpocząć leczenie neurastenii już na tym etapie. Ponadto, pacjenci często skarżą się na zawroty głowy, tachykardię, odczucia bólu w sercu, bezsenność, naruszenie przewodu pokarmowego, problemy z życiem seksualnym. Nietrudno zgadnąć, że bezczynność w pojawieniu się takich zaburzeń sama w sobie prowadzi do cięższych postaci choroby.

Wiele osób uważa, że ​​rozpoczęcie leczenia ich nerwów jest równoznaczne z oficjalnym uznaniem siebie za obłąkanych. Jednak neurastenia jest bardzo częstą chorobą i ma swoją własną klasyfikację:

 • forma hiperstheniczna. Neurasthenic odczuwa ciągłą drażliwość i niepokój. Łatwo jest obrazić lub rozwścieczyć. Mąż jest neurastenem, który ma chorobę w pracy, często załamuje się na żonę, powodując obelgi lub karanie z jakiegokolwiek, nawet nieznaczącego powodu. Żona neurotyka to prawdziwa piła, która denerwuje niemal każde zachowanie męża. Jednocześnie pacjent charakteryzuje się roztargnieniem i niezdolnością do angażowania się w proces pracy. Możesz zauważyć, że jesteś nieustannie rozpraszany drobiazgami, aż ostatnia z nich opóźnia właściwe rzeczy. Wieczorem czuje się wyciśniętą cytrynę, a nic dobrego nie zostało zrobione. "Hełm neurasteniczny" staje się częstym nakryciem głowy. Sen jest niepokojący i, co więcej, nie jest tak łatwy;
 • drażliwość słabość. Jeśli działanie czynnika chorobotwórczego trwa, a leczenie nie jest przeprowadzane, neurosteniczna przechodzi do następnej fazy, drażliwego osłabienia. Nadal jesteś rozdrażniony, ale wybuchy gniewu stają się krótsze, a po nich czujesz się bezradny, poczucie beznadziei i urazy. Osoba może stać się płochliwa, ma trudności z koncentracją i bardzo szybko się męczy;
 • Hipostazyczna forma może być początkowa dla osób podejrzanych i zaniepokojonych, jednak z reguły jest to kolejna faza neurastenii. Osoba odczuwa ciągłą słabość, letarg i całkowitą apatię na to, co się dzieje. Czasem kiełkowanie niezrozumiałego smutku lub niepokoju przechodzi przez apatię. Pacjent popada w depresję.

  Leczenie neurastenii

  Na szczęście prawie każda postać neurastenii jest uleczalna. Przede wszystkim konieczne jest zdiagnozowanie postaci choroby i, na ogół, postawienie prawidłowej diagnozy, ponieważ czasami neurastenia może być początkowym stadium chorób somatycznych lub przewlekłych zakażeń. Ponadto, neurastenia jest wynikiem manifestacji zapalnych lub zakaźnych chorób mózgu. Aby wykluczyć ten czynnik, pacjentowi zaleca się poddanie specjalnemu badaniu: komputerowemu lub rezonansem magnetycznym (MRI). Aby ocenić krążenie krwi w mózgu, wykonuje się regefalografię.

  Ważną częścią leczenia jest identyfikacja czynnika, który spowodował neurastenię i jego maksymalna neutralizacja. Oczywiście lekarze przepisują leki i / lub preparaty witaminowe. Ważne jest jednak, aby dana osoba się trzymała leczenie neurasteniczne następujące zalecenia:

  • przestrzeganie codziennej rutyny, wprowadzanie pracy i odpoczynku;
  • chodzić na świeżym powietrzu;
  • właściwe odżywianie;
  • trening autogeniczny;
  • masaż, aromaterapia, elektryczne.

  W kompleksie powyższych procedur pomoże Ci odzyskać upodobanie do życia i poprawić zdrowie psychiczne.