Mówiąc o Australia Wielu z nas - zwłaszcza tych, którzy jeszcze tam nie byli - najpierw pamięta kangury i pustynie. W rzeczywistości natura Australii jest bardzo zróżnicowana, a jej ekosystemy są znacznie bogatsze, niż się wydaje: są jej góry, równiny i lasy tropikalne. A teraz odwiedźmy ten interesujący kontynent zaocznie i dowiedzmy się, jaka jest natura Australii!

Interesujące fakty o naturze Australii

Jak wiadomo, Australia jest kontynentem wyspiarskim. Znajduje się na wysokości zaledwie 330 metrów nad poziomem morza. Klimatyczna mapa tej ogromnej wyspy obejmuje pasma tropikalne (na północy) i śródziemnomorskie (w południowo-zachodniej) oraz umiarkowane (w południowo-wschodniej). Ogólnie rzecz biorąc, Australia jest najsuchszym kontynentem na naszej planecie.

Natura i klimat Australii są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ opady deszczu, czas trwania suszy i wahania temperatury mają ogromny wpływ zarówno na florę, jak i faunę.

Zachęcamy do zapoznania się z faktami dotyczącymi dzikiej przyrody Australii, z których niektóre prawdopodobnie poznasz po raz pierwszy:

 1. Kangur nie jest jedynym przedstawicielem torbaczy w dzikiej faunie Australii. Obejmuje to także koale, oposy, wombaty, wallaby, już wymarłe wilki tasmańskie i inne ciekawe zwierzęta. Nawiasem mówiąc, na tym kontynencie znaleziono około 70% wszystkich znanych torbaczy do nauki!
 2. Australijska natura 1
 3. Czy wiesz, że w Australii jest więcej jadowitych węży niż nie jadowitych? Ponadto jest to jedyny kontynent, który może "pochwalić się" takimi statystykami. Wśród innych gadów znajdują się krokodyle morskie, gekon gruboskórny, wąż z brązowego drzewa, falbanki, orientalny brodaty smok i kolejne 860 różnych gatunków gadów.
 4. Australijska natura 2
 5. Mimo że pustynie i półpustynie stanowią większą część kontynentu, flora Australii jest bardzo zróżnicowana. Rosną tutaj tacy unikalni przedstawiciele flory, jak kochający wilgoć eukaliptus, Dorothees, Boże Narodzenie i drzewa butelkowe, ponad 500 gatunków akacji itp.
 6. Australijska natura 3
 7. Australijska dzika przyroda jest wyjątkowa, ponieważ w jej faunie nie ma ani jednego drapieżnika. Trudno w to uwierzyć, ale w ten sposób natura stworzyła ten niezwykły kontynent. Jedynym niebezpiecznym australijskim zwierzęciem jest słynny pies Dingo. Jednak nie należy on do miejscowych aborygenów, ponieważ ta bestia została sprowadzona tutaj z Azji Południowo-Wschodniej.
 8. Australijska natura 4
 9. Jeśli wybierasz się do Australii z wycieczką turystyczną, pamiętaj o przyniesieniu kapelusza ze słońca: jest tu bardzo aktywnie i masz wszelkie szanse na poparzenie, otrzymując niezwykle dużą dawkę promieniowania ultrafioletowego.
 10. Natura Australii 5
 11. Kangur jest nie tylko narodowym symbolem Australii, ale także narodowym daniem. Tak, zjedzone tu mięso kangura. Jest bardzo niskokaloryczny, staje się niesmaczny i twardy, jeśli przynajmniej trochę go rozgotuje. Ale jeśli umiejętnie gotujesz i zgodnie z wszystkimi zasadami, możesz docenić to niezwykłe danie.
 12. Natura Australii 6
 13. Wielka Rafa Koralowa znany na całym świecie. Oczywiście jest to największy żywy ekosystem na świecie. Rafa rozciąga się na 3 tysiące kilometrów, uderzając nie tylko swoją skalą, ale także malowniczymi odcieniami setek, tysięcy, milionów pięknych koralowców. Rafa Koralowa jest jednym z tych cudów natury, ze względu na kontemplację, którą warto odwiedzić w tym nieodległym kraju.
 14. Australijski charakter 7
 15. Nie mniej zaskakujący jest kolejny australijski naturalny symbol - horyzontalne wodospady. Znajdują się one na wybrzeżu Kimberley, w zatoce Talbot. Te wodospady powstają z powodu bardzo wysokiego poziomu przypływu i przepływu, który występuje tutaj kilka razy dziennie.
Australijski charakter 8