Wielka Rafa Koralowa jest jednym z największych systemów raf koralowych położonych u północnych wybrzeży Australia w Morzu Koralowym. Rafa rozciąga się na ponad 2,5 kilometra i zajmuje powierzchnię prawie 3,5 kilometrów kwadratowych. Składa się z 2900 raf i kolejnych 900 wysp, które są wyraźnie widoczne nawet z kosmosu.

Co słynie z Wielkiej Rafy Koralowej?

Wielka Rafa Koralowa jest największą formacją stworzoną przez żywe istoty. Tworzą ją miliardy drobnych mikroorganizmów - polipy koralowe. Oficjalnie ta rafa jest jednym z cudów świata i przedmiotem światowego dziedzictwa. Możesz dostać się na wielką rafę koralową lecąc do Australii i pływając łodzią lub lecąc helikopterem z Gladstone.

Rafa rozciąga się u wybrzeży Australii, zaczynając od zwrotnika Koziorożca, a kończąc na Cieśninie Torresa, która oddziela Australię od Nowej Gwinei. Najbliżej brzegu rafa koralowa zbliżyła się do północnej części Przylądka Melville. Oddziela je około 30-50 km. Ale po południowej stronie rafy dzieli się na kilka grup raf, aw niektórych miejscach odległość do wybrzeży Australii sięga 300 km.

I to właśnie tutaj corocznie nurkują tysiące nurków. Ogólnie rzecz biorąc, Wielka Rafa Koralowa i nurkowanie - pojęcia są nierozłączne. Trudno opisać słowami, jakie piękno pojawi się przed tobą, jeśli zdecydujesz się zanurzyć w wodzie w pobliżu wysp Wielkiej Rafy Koralowej.

Mieszkańcy Wielkiej Rafy Koralowej

Jest mało prawdopodobne, aby na całym świecie istniało inne miejsce, w którym taka różnorodność biologiczna byłaby zbierana jednocześnie. Takiego bogatego podwodnego świata nie można znaleźć - są tysiące różnych stworzeń, które potrafią imponować swoim pięknym pięknem, nieziemską fantazją, a czasami z błyskawiczną śmiercią.

Aby badać florę i faunę Wielkiej Rafy Koralowej, naukowcy i nurkowie amatorzy będą przez długi czas, ponieważ podwodny świat jest po prostu niesamowicie bogaty. Istnieją tylko odmiany koralowców - ponad 400. Wszystkie różnią się kształtami, kolorami i odcieniami, przypominającymi magiczny ogród. Najbardziej powszechne kolory to: pomarańczowy, czerwony w różnych odcieniach, żółty, biały, brązowy, a czasami można znaleźć bzy i fioletowe korale.

W tym naprawdę gigantycznym kompleksie koralowym znalazło schronienie ponad 1500 gatunków ryb morskich, 30 gatunków wielorybów i delfinów, 125 gatunków rekinów i płaszczek oraz 14 gatunków węży. A to nie wspominając o 1300 gatunkach skorupiaków, 5000 gatunków mięczaków i, oczywiście, 6 gatunkach żółwi. Żółwie Wielkiej Rafy Koralowej - to zupełnie wyjątkowy widok, gdy go zobaczysz, będziesz pamiętał przez resztę swojego życia.

Ponadto na rafy gromadzą się ponad 200 gatunków ptaków. Tutaj znajdują dość dogodne warunki do ich istnienia.

Zagrożenie rafą koralową

Przy ogromnym napływie turystów przychodzą tu duże zyski finansowe, ale są też negatywne strony takiej działalności turystycznej. Ciągła interwencja w życie rafy koralowej przez ludzi prowadzi do nieuchronnego zniszczenia całego kompleksu.

Biorąc pod uwagę te negatywne konsekwencje, rząd kraju podjął szereg niezbędnych środków w celu zminimalizowania szkód wyrządzonych ekosystemowi, a mimo to niemożliwe jest całkowite uniknięcie szkody wyrządzonej przez daną osobę.

Jednak oprócz wpływu człowieka na rafę, zagrożenia są zagrożone przez samą naturę. Na przykład, zanikanie prowadzi do śmierci koralowców w kolosalnych ilościach. I to zjawisko jest spowodowane przez globalne ocieplenie wód Oceanu Światowego.

Ponadto Wielka Rafa Koralowa powoduje wiele szkód dla tropikalnych huraganów. Jednak najważniejszym wrogiem rafy jest rozgwiazda zwana "koroną cierniową", która może osiągnąć 50 cm i żywić się polipami koralowymi.

Wielka rafa koralowa australia1Wielka rafa bariery australia2Wielka rafa koralowa australia3
Wielka rafa koralowa australia4Wielka rafa koralowa australia5Wielka rafa koralowa australia6
Wielka rafa koralowa australia7Wielka rafa koralowa australia8Wielka rafa koralowa australia9