W kobiecie każda komórka w ciele zawsze reaguje na ciążę, ponieważ poczęcie jest pojawieniem się obcego ciała w ciele. Dlatego w czasie ciąży często zdarza się, że wiele narządów zaczyna słabnąć i pracować w zupełnie inny sposób. Często u kobiet w okresie ciąży występuje silne zatkanie nosa, które czasami może nawet prowadzić do krwawienia.

Powody, dla których ciężarna kobieta kładzie nos, to obrzęk błony śluzowej nosa i dróg nosowych. W niektórych przypadkach może występować obfite wydzielanie śluzu, ale często zdarza się, że ten śluz utrzymuje się w zatokach i prowokuje rozwój patogennych bakterii w nich.

Znaczenie czystego oddychania podczas ciąży

W czasie, gdy kobieta nosi dziecko, jej ciało, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebuje regularnego nieprzerwanego przyjmowania tlenu. W końcu jest konieczne nie tylko dla zdrowia przyszłej matki, ale także dla zdrowia jej dziecka. Dlatego zapotrzebowanie na tlen podwaja się, gdy zarodek pojawia się w łonie kobiety. Kiedy ciężarna kobieta ma zatkany nos, nie może w pełni oddychać, a niektóre nieprawidłowości zaczynają się w jej ciele.

Ponadto, jeśli ciężarna kobieta ma ciągle zatkany nos, będzie się denerwować. Niedrożność nosa we śnie powoduje, że kobieta śpi z otwartymi ustami. To prowadzi do wysychania błony śluzowej. Takie kłopoty nie przynoszą oczekiwanej matce snu i powodują jej rozdrażnienie, a to wcale nie jest pożądane dla jej przyszłego dziecka.

Jak złagodzić przekrwienie nosa podczas ciąży?

Aby złagodzić stan za pomocą zatkanego nosa, kobiecie można pomóc, wykonując następujące czynności:

  1. Ćwiczenia oddechowe . Aby to zrobić, przytrzymaj jedno nozdrze palcem, a przez drugie weź głęboki oddech, a następnie wydychaj powietrze. Następnie trzeba zmienić nozdrza lub wdychać powietrze przez jedno nozdrze, a wydychać przez drugie. Możesz także wdychać przez nos i wydychać przez usta.
  2. Akupresura . Masaż rozpoczyna się od naciśnięcia punktu na nosie i masowania go okrężnymi ruchami. Następnie należy masować zatoki nosowe palcami wskazującymi i lekko je naciskać. Następnie należy delikatnie nacisnąć otwór pod nosem, a także wgłębienie na brodzie.
  3. Rozgrzewka stóp . Obrzęk tkanek nosa można usunąć ogrzewając nogi musztardą, którą należy wylać do skarpet przed snem.
  4. Mieszanka chrzanu . Mieszanina drobno startego chrzanu, jabłek i cukru pomoże w złagodzeniu zatkanego nosa u kobiet w ciąży, jeśli przyjmujesz dwa łyżki dziennie. Ponadto chrzan ma właściwości antybakteryjne, które są bardzo przydatne dla całego organizmu.

Leczenie zatkanego nosa podczas ciąży

Dla wielu kobiet w czasie ciąży wiele zjawisk jest normalnych, w tym przekrwienie nosa. Ale nie toleruj tego, ponieważ istnieje kilka metod złagodzenia takiego stanu. Na przykład w domu można zainstalować specjalne nawilżacze lub parowniki, dzięki którym powietrze w pomieszczeniu będzie bardziej wilgotne. W rezultacie nie pozwoli na wyschnięcie błon śluzowych i nie doprowadzi do zapalenia zatok lub nieżyt nosa . złagodzić przekrwienie nosa podczas ciąży Rzeczywiście, w przypadku tak poważnych chorób konieczne jest leczenie, w przypadku którego stosuje się różne leki.

I wszyscy wiedzą, że w czasie ciąży lepiej powstrzymać się od zażywania narkotyków. Dlatego oprócz nawilżania powietrza w celu oczyszczenia kanałów nosowych można wykonać następujące czynności:

  • płukać nos ciepłą solą fizjologiczną kilka razy dziennie;
  • zużywać więcej płynów w ciągu dnia;
  • wdychanie;
  • Unikaj miejsc, w których brudne, zadymione lub zakurzone powietrze;
  • Nie należy dotykać chemikaliów.