Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości u kobiet w ciąży. Dowiedz się, dlaczego te bóle nie są łatwe, ponieważ lokalizacja bólu w kości ogonowej podczas ciąży może być nie tylko w patologii kręgosłupa, ale także w klęsce narządów wewnętrznych i nerwów. Postaramy się zrozumieć przyczyny bólu bliznowatego, a także udzielić kobietom w ciąży pełnych zaleceń dotyczących walki z nimi.

Dlaczego kość ogonowa zraniła kobiety w ciąży?

Jeśli kobieta ma kość ogonową w czasie ciąży, pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest restrukturyzacja ciała (rozbieżność pomiędzy kościami miednicznymi a odchyleniem tylnej części kości ogonowej) w celu przygotowania do porodu. Ból ten może się powtarzać lub nasilać pod koniec ciąży, a po urodzeniu stopniowo zanika nawet bez leczenia. Z innych częstych powodów, dlaczego kość ogonowa boli u kobiet w czasie ciąży, wyróżniono następujące:

 1. Być może w przeszłości kobieta miała uraz lędźwiowy, który daje się odczuć w czasie ciąży.
 2. Innym powodem, dla którego kość ogonowa boli podczas ciąży, jest napięcie mięśni, więzadeł, kości miednicy i nerwów z powodu rosnącej macicy.
 3. Naruszenie nerwu, który wychodzi z kości kiszkowej.
 4. We wczesnych stadiach ciąży ból w okolicy kości ogonowej, który jest połączony z bólem ciągnącym się w podbrzuszu, może być objawem groźby aborcji lub rozpoczęła spontaniczną aborcję.
 5. Brak wapnia i magnezu w organizmie.
 6. Zapalne zmiany narządów miednicy (zapalenie jajników i jajowodów).
 7. Osteochondroza (lub, mówiąc prościej, odkładanie się soli) lub proces zapalny kręgosłupa lędźwiowo-krętkowego.
 8. Choroby odbytnicy i tkanek pararektalnych (zapalenie odbytnicy, paraproctitis, hemoroidy, operacje na odbytnicy, które prowadzą do powstania zrostów i blizn).
 9. Choroby nerek i dróg moczowych.

Kość guziczny boli podczas ciąży - co powinienem zrobić?

Jeśli przyszła kobieta ma bolesną kość ogonową w czasie ciąży, powinna natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby odróżnić ból fizjologiczny od objawów jakiejkolwiek groźnej choroby. Jeśli w końcu ból w kości ogonowej jest związany z samą ciążą, to po prostu trzeba być cierpliwym, a żeby je trochę złagodzić, lekarze zalecają następujące metody:

 • jeśli kość ogonowa boli podczas ciąży, skuteczne będzie regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń mających na celu rozluźnienie kręgosłupa w dolnej części pleców: ćwiczenia te można znaleźć w opisie ćwiczeń gimnastycznych dla kobiet w ciąży;
 • łatwe masaż talia jest również w stanie uratować kobietę przed bólem - podczas masażu kobieta powinna położyć ręce na stole, a mąż w tym czasie masuje mięśnie talii, co prowadzi do usunięcia napięcia mięśniowego;
 • ciepły kompres w strefie talii i kości ogonowej skutecznie łagodzi skurcze mięśni i łagodzi ból kobiety, stosowanie specjalnych maści i żeli (Fast Relief, Dolobien, Diklak) pomaga znieczulić dolną część pleców i kość ogonową;
 • możesz odwołać się do specjalisty osteopatii, który jest właścicielem ręcznych metod znieczulenia dlaczego kość ogonowa u kobiet lub przejść kurs akupunktury, ale w takich przypadkach należy zachować ostrożność.

Jeśli kobieta w ciąży ma kość ogonową, nie powinna nigdy podnosić ciężarów i nosić bandaża podtrzymującego, co uniemożliwi ciążym macicy wyciskanie narządów wewnętrznych jeszcze bardziej.

Widzimy więc, że ból w kości ogonowej podczas ciąży może powodować wiele problemów i zaciemnić oczekiwania dziecka. Aby złagodzić cierpienie, przyszła mama musi codziennie wykonywać proste ćwiczenia fizyczne, które rozluźnią problem.