Kobiety w ciąży często mają bóle brzucha, plecy, "lumbago" w bokach. Trudno jest ustalić niebezpieczeństwo dla laika, ponieważ nie zawsze możliwe jest nawet ustalenie lokalizacji bólu. Rozważ możliwe przyczyny bólu po lewej stronie ciąży.

Ból po lewej stronie powoduje

Ból po lewej stronie brzucha w czasie ciąży jest często spowodowany nie tylko powikłaniami przebiegu ciąży, ale także innymi przyczynami. Po lewej stronie brzucha w górnej części znajduje się część żołądka, ciało i ogon trzustki, połowa przepony, część jelita cienkiego i grubego (poprzeczna), śledziona i lewa nerka. Po lewej stronie w dolnej części brzucha znajduje się jelito, lewy jajnik i macica, u których rośnie płód. Choroby tych narządów mogą powodować ból po lewej stronie brzucha.

Ból po lewej stronie podczas ciąży - górna połowa brzucha

Ból w górnej połowie brzucha po lewej jest często spowodowany problemami żołądkowymi. We wczesnych dniach przyczyną bólu mogą być zaostrzenia zapalenia żołądka (zapalenie żołądka), które często zaostrza się jednocześnie z wczesną toksycznością. Bóle rzadko są ostre, często głupie, obolałe, o różnej intensywności, zawsze związane z pokarmem (nasilają się lub ustępują po nim), mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, chociaż nudności, wymioty i inne objawy mogą być związane wyłącznie z zatruciem, jeśli boli brzuch podczas ciąży przy takich objawach pokazano konsultację gastroenterologa.

W dalszej perspektywie rosnąca macica wyciska i wypiera wiele narządów i może powodować zakłócenia pracy nie tylko żołądka z objawami opisanymi powyżej, ale także trzustki. W przypadku zapalenia trzustki często bóle są bardzo ostre, intensywne, czasami przykryte. W przypadku problemów związanych z uciskaniem jelit, ból napadowy, nasilający się, może towarzyszyć zimnemu potowi i ogólnemu osłabieniu.

W przepuklinie przeponowej ból nasila się po jedzeniu i leżeniu, a po wymiotach i odbijaniu staje się łatwiejszy. Jeśli ciężarna kobieta odczuwa ból w lewej i dolnej części pleców, częstotliwość oddawania moczu wzrasta, temperatura wzrasta, pojawiają się bóle pękające w lewym podżebrzu, rozwijający się płód i łączący go stan zapalny. Z badań należy zdać test moczu, przeprowadzić badanie ultrasonograficzne nerek, skonsultować się z urologiem.

Ból podczas ruchu, oddychania, ból krzyża może również wskazywać na problemy z kręgosłupem u kobiet w ciąży ze względu na zwiększony stres, szczególnie w późnej ciąży. W przypadku urazów związanych z bólem są one spowodowane pęknięciem śledziony, choroba wymaga interwencji chirurgicznej i towarzyszy jej silne krwawienie.

Ból po lewej stronie podczas ciąży, dolna połowa brzucha

We wczesnych stadiach ciąży bóle w dolnej części brzucha po obu stronach są często spowodowane skurczami macicy z powodu braku progesteronu w ciele, stresu fizycznego, urazu. Ale jeśli kobieta ma ciążę zdiagnozowaną podczas testu, jej lewa strona rani poniżej, bóle są poważne, ostre, w towarzystwie słabości i utraty przytomności, ważne jest, aby nie pomijać poważnych komplikacji. Przyczyną tych bólów może być ciąża pozamaciczna : zarodek rośnie w jajowodzie, ból, kiedy rośnie, jest często głupi na początku, a gdy rura pęka - silna, czasami jako cios nożem, może towarzyszyć krwawienie i objawy utraty krwi.

ból po lewej stronie brzucha

Diagnozuj ciążę pozamaciczną na USG, choroba wymaga zabiegu chirurgicznego z usunięciem rurki i części płodowego jaja i zarodka.

Ale czasami przyczyna nie jest tak krytyczna dla przyszłego płodu: rozpoznano ciążę macicy, lewa strona boli poniżej z powyższymi objawami, gdy torbiel pęka. Możliwe inne choroby z bólem po lewej stronie, ale są diagnozowane dopiero po odpowiednim badaniu.

Lewa strona boli - co robić?

Bez względu na powody, dla których ciężarna kobieta ma ból po lewej stronie, nie możesz zażyć lekarstwa samodzielnie lub założyć podkładki, musisz natychmiast udać się do lekarza.