Koktajl Mojito to jeden z najpopularniejszych koktajli na pięciu kontynentach. Najpierw zrobiony na Kubie w odległym XVI wieku, ten koktajl szybko podbił armię fanów, a jego receptura zaczęła rozprzestrzeniać się z ogromną szybkością na całym świecie. W tych dniach siła napoju była bliska 40% - składała się z miejscowych nalewek bimberów, zamiast zwykłego późniejszego rumu. Mówią, że koktajl Mojito był ulubionym napojem słynnego na całym świecie Ernesta Hemingwaya. Amerykański pisarz używał mojito rano zamiast kawy. Do chwili obecnej istnieją dwa rodzaje przepisów na przygotowanie koktajlu mojito - z alkoholem i bez niego.

Skład koktajlu alkoholowego Mojito (jego wersja klasyczna) obejmuje pięć składników: lekki rum, liście mięty, limonkę, wodę gazowaną i cukier. Mięta i limonka, dzięki silnemu orzeźwiającemu smakowi, sprawiają, że obecność alkoholu w koktajlu mojito jest prawie niewidoczna. Dlatego napój stał się popularny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, szczególnie w lecie.

Mojito rum jest nieobecny w koktajlu bezalkoholowym. Zamiast alkoholu do napoju dodawana jest woda z cukrem trzcinowym. W wielu miejscach publicznych rum zastępowany jest zwykłą wodą. Niemniej jednak nie ma dużej różnicy w smakach alkoholowych i bezalkoholowych wersji koktajlu mojito.

Przepis na klasyczny mojito w domu

Składniki:

 • 50 ml lekkiego rumu,
 • 200 ml wody gazowanej
 • 1 wapno,
 • kilka gałązek mięty,
 • 1 łyżeczka cukru;
 • kilka kostek lodu.

Gotowanie

W wysokiej szklance należy dodać cukier, dodać miętę i dobrze zmiażdżyć te składniki. Wapno należy pokroić na 4 lub 6 plasterków, najpierw wycisnąć każdy z nich do szklanki, a następnie opuścić. Kostki lodu trzeba zmiażdżyć, wlać do szklanki, dodać do niej rum i mieszać całą mieszankę, aż do momentu, gdy ściany szklanki parują. Następnie wlej do szklanki wodę gazowaną, udekoruj ją plasterkiem limonki i gałązką cytryny i podawaj ze słomką. Koktajl Mojito jest gotowy!

Mojito bezalkoholowy przepis na koktajl w domu

Składniki:

 • jedna butelka 0,5 litra duszka lub tonika;
 • 2 łyżeczki brązowego cukru trzcinowego;
 • 1 wapno;
 • Клубничный мохито рецепт
 • kilka gałęzi mięty.

Gotowanie

Zasada przygotowania tej wersji koktajlu praktycznie nie różni się od przygotowania mojito z rumem. Wszystkie składniki są dokładnie wymieszane, wapno wyciskane, mięta jest kruszona, a lód powinien zostać zmiażdżony.

Wiedząc, jak zrobić mojito, możesz nawet ugotować go dla dzieci, dodając lub zamieniając składniki w nim. Receptury truskawkowe mojito są często używane w wielu kawiarniach dla dzieci. Do wszystkich standardowych składników tego koktajlu dodaje się 5-6 dużych truskawek, które również starannie miesza się w szklance. Dodatek tych jagód sprawia, że ​​koktajl mojito smakuje owocowo i bogato.

Jeśli upewnisz się, że lód, limonka, napoje gazowane i listki mięty są zawsze w lodówce, delektuj się smakiem tego napoju co najmniej codziennie, ponieważ robienie koktajlu mojito w domu jest absolutnie dla wszystkich.