Matsoni to fermentowany napój mleczny należący do kuchni gruzińskiej i ormiańskiej. Jest dość podobny do zwykłego jogurtu, ale istnieją różnice smakowe. Ten napój jest idealny do jedzenia nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Napój Matsona można znaleźć na półkach, ale wciąż nie jest tak jak w domu. Nie ma nic lepszego niż zimny jogurt w upalną letnią pogodę. Odświeża, gasi pragnienie i jednocześnie nasyca. Jeśli stosujesz się do przepisu na robienie zakwasu i samego napoju, zawsze możesz zapewnić swojej rodzinie smaczne i zdrowe śniadanie.

Zakwas dla Matsona

W roli fermentu dla matsoni są startery bakteryjne, które można znaleźć w aptece. Zazwyczaj są to specjalne substancje, które mają na celu przywrócenie mikroflory ludzkiego jelita. Na początek używają gotowych matzoni, ale najpierw trzeba to zrobić. Możesz również użyć dobrej tłustej śmietany jako składnika startowego, ale niestety nie zapewnia ona tak dobrej jakości jogurtu. Aby ułatwić pracę, sugerujemy użycie specjalnych kropli Hilak Forte jako początkowego startera. Będzie to idealny składnik pierwszej porcji maroni, której receptura zostanie omówiona poniżej.

Jak gotować jogurt?

Składniki:

  • mleko - 500 ml;
  • śmietana - 1 łyżka. łyżka;
  • Hilak Forte - 5 kropli.

Gotowanie

Zagotować mleko i ostudzić. Mleko nie powinno być gorące, ale nie powinno być po prostu ciepłe. Spróbuj palca, jeśli możesz to tolerować, wtedy temperatura mleka jest idealna. Wymieszaj kwaśną śmietanę z kroplami hilak forte. Wlać mleko do słoika, dodać zaczyn, dobrze wymieszać i zamknąć pokrywkę. Owinąć puszkę ręcznikiem i pozostawić na 3-4 godziny w ciemnym miejscu w pokoju. Po upływie wymaganego czasu ostrożnie przenieś słoik do lodówki. W żadnym wypadku nie wstrząsaj słojem z jogurtem. 2 godziny później twój Napój Matsona Matsoni jest gotowy.

Najlepsze matsoni do gotowania na wieczór. Następnie, pozostając na noc w pokoju, będzie fermentować najlepiej jak to możliwe. Warto również pamiętać, że przed zrobieniem jogurtu musisz zadbać o jakość i świeżość mleka. Do matzoni należy wybrać świeże mleko krowie, dobrą zawartość tłuszczu. Później, po przygotowaniu pierwszych matsoni, możesz użyć gotowego matsoni na zakwasie, 1 łyżeczkę na pół litra mleka. Około szóstego zaczynu już będziesz miał prawdziwy szpinak, który możesz pochwalić się wszystkim swoim przyjaciołom.