Mastitis u matki karmiącej jest jedną z najpoważniejszych chorób występujących w okresie poporodowym.

Zapalenie sutka występuje, gdy dochodzi do naruszenia zasad higieny i zasad karmienia piersią. Rezultatem jest rozwój zakaźnego procesu w gruczole sutkowym. Postępując w ten sposób można wyodrębnić główne przyczyny zapalenia wymienia u kobiet w okresie laktacji:

  1. Laktostaza i okoliczności sprzyjają jej pojawieniu się. Kiedy to nastąpi, stagnacja mleka, aw przypadku wnikania do przewodów gruczołów mlecznych drobnoustrojów rozwija się proces ropny-zapalny.
  2. Pęknięcia i mikrourazy sutka, które są "bramą wejściową" dla flory bakteryjnej. Najczęściej choroba jest wywoływana przez gronkowce i paciorkowce, czyli bakterie, które normalnie tworzą część mikroflory skóry.
Objawy zapalenia sutka

Obecność zapalenia sutka można podejrzewać przez pojawienie się następujących objawów:

  • silny ból w dotkniętej piersi;
  • żelazo może być zwiększone objętości ze względu na wyraźny obrzęk;
  • dotknięty gruczoł odczuwa wyższą temperaturę niż gruczoł mleczny po zdrowej stronie;
  • skóra na dotkniętym gruczole staje się naprężona, opuchnięta, pojawiają się plamy zaczerwienienia;
  • gorączka, dreszcze;
  • może powodować ropne wydzielanie z mlekiem.

Im jaśniej wyrażają te objawy, tym bardziej aktywny jest proces zapalny, a tym samym przebieg choroby jest ostrzejszy.

Metody leczenia mastitis

Leczenie karmienie mastitis powinien rozpocząć się tak wcześnie, jak to możliwe, przy pierwszym objawie choroby. Leczenie zapalenia gruczołu mlekowego u matki karmiącej powinno polegać przede wszystkim na opróżnieniu gruczołu w celu wyeliminowania dalszej stagnacji mleka. Odczuwanie powinno odbywać się pomimo wyraźnego zespołu bólowego. Jeśli nie można wyrazić, stosuj leki hamujące laktację. Pomaga także złagodzić objawy stosowania lodu owiniętego szmatką na dotkniętej piersi. Jeśli występują pęknięcia i mikrourazy brodawki sutkowej, krem ​​lub maść Bepanten należy dodać do złożonego leczenia mastitis u kobiet w okresie laktacji. Lek ten jest stosowany w leczeniu sutków i przyspieszy proces gojenia.

Podstawą leczenia zachowawczego choroby są antybiotyki. Leczenie zapalenia sutka w antybiotykach w okresie laktacji polega na wyznaczeniu tych leków na 5-10 dni, w zależności od ciężkości stanu. Spośród antybiotyków korzystne są amoksycylina, oksacylina, cefazolina i cefaleksyna.

Leczenie zapalenia sutka ropnia w okresie laktacji często wymaga interwencji chirurgicznej polegającej na otwieraniu i drenażu ropnia.

Karmienie piersią z mastitis

Teraz należy ustalić, czy możliwe jest karmienie piersią dziecka z zapaleniem sutka. Natychmiast należy zauważyć, że istnieje kilka stopni rozwoju tej patologii. Dlatego możliwość karmienia piersią z zapaleniem sutka jest określona właśnie przez nasilenie i stopień rozwoju choroby. Tak więc przydzielono im surowicze, naciekowe i ropne zapalenie sutka. Mniej powszechna forma z powstawaniem ropni, zapalenia tkanki łącznej lub postaci zgorzelinowej. Wszystkie powyższe formy są w rzeczywistości kolejnymi etapami rozwoju choroby.

Uważa się, że przy zapaleniu sutka można karmić dziecko mlekiem z piersi, jeśli pojawiło się tylko ograniczone ognisko zapalne, leczenie zapalenia wymienia i nie ma wypływu ropy. Ropne zapalenie sutka matki karmiącej stanowi przeciwwskazanie do karmienia piersią. Ponieważ wraz z mlekiem z gruczołów wydzielana ropa. A stosowanie takiego mleka może prowadzić do rozwoju chorób u dziecka. Przede wszystkim zaburzenie funkcjonowania przewodu żołądkowo-jelitowego u dziecka.

Decyzja, czy można karmić dziecko zapaleniem gruczołu mlekowego, jest również skomplikowana ze względu na fakt, że antybiotyki są niezbędne do leczenia. A leki te mogą przenikać do mleka matki i do organizmu dziecka.