palenie z karmieniem piersią Wiadomo, że w czasie ciąży zdrowy tryb życia jest ważny, większość kobiet, które palą, dopiero po poznaniu poczęcia, próbują pozbyć się swojego nałogu. Ale zdarza się, że niektórzy po porodzie ponownie biorą papierosa, nie myśląc o tym, że powoduje on nieodwracalną szkodę zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Warto zastanowić się nad niebezpieczeństwem palenia podczas karmienia piersią. Informacje te pozwolą młodym matkom, które mają tak zły zwyczaj, na ponowne rozważenie swojego stosunku do niej i wyciągnięcie niezbędnych wniosków.

Zaniedbanie palenia podczas karmienia piersią noworodka

Mleko matki - najbardziej przydatne jedzenie dla malucha, ponieważ dziecko dostanie wszystko, czego potrzebujesz do rozwoju. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że wiele czynników wpływa na laktację, a także podczas ciąży. Dlatego też okres karmienia należy traktować jednakowo odpowiedzialnie. Eksperci twierdzą, że rezygnacja ze złych nawyków jest konieczna nie tylko po 9 miesiącach oczekiwania na poród, ale także po nim. Należy rozumieć, że palenie ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka, ponieważ nikotyna przenika do mleka:

 • dziecko staje się pobudliwe, dużo płacze;
 • zwiększa ryzyko chorób alergicznych, a także patologii płuc;
 • predyspozycje do problemów układu sercowo-naczyniowego;
 • prawdopodobieństwo wzrasta zespół śmierci niemowląt;
 • dziecko może pozostawać w tyle w rozwoju;
 • częściej występują problemy z przewodem pokarmowym, a także kolką.

Eksperci uważają również, że dzieci, których matki cierpiały na ten nawyk w czasie laktacji, dorastając, częściej niż inne zaczynają palić same siebie już w wieku dojrzewania. Niektóre kobiety uważają, że problem został rozwiązany, jeśli dziecko zostało przeniesione do sztucznego karmienia. Ale ta opinia jest błędna, ponieważ, po pierwsze, żadna mieszanka nie może zastąpić mleka matki. Po drugie, matka nadal będzie krzywdzić okruchy, ponieważ nie należy zapominać o biernym paleniu. Dlatego rodzice powinni zrozumieć, że rezygnacja z papierosów jest krokiem w kierunku zdrowia ich dziecka.

Jak palenie wpływa na mamę podczas karmienia piersią?

Nawyk pozostawia negatywny ślad na ciele i karmieniu:

 • Palenie ma negatywny wpływ na psychikę, mama staje się bardziej emocjonalna, ulega stresowi, ponadto jej stan umysłu nie może wpływać na jej niemowlę;
 • mleko ma specyficzny smak i zapach, który może sprawić, że miękisz zrezygnuje z piersi;
 • po porodzie ciało kobiety musi zostać przywrócone, a papierosy, wręcz przeciwnie, przyczynić się do wyczerpania;
 • Palenie prowadzi do zwężenia przewodów mlecznych i zmniejszenia ilości mleka.

Należy powiedzieć, że palenie fajki wodnej podczas karmienia piersią nie jest bezpieczną alternatywą dla papierosów. Kobieta powinna powstrzymać się od takiej rozrywki.

Niektóre zalecenia

Dowiedzenie się, że palenie podczas karmienia piersią jest niebezpieczne, odpowiedzialne matki na pewno zdecydują się zrezygnować z tego nawyku. Eksperci uważają, że laktacji i papierosów nie można łączyć. Jeśli kobieta nie może nagle rzucić palenia, powinna posłuchać takiej rady:

 • nie pal w tym samym pokoju co dziecko;
 • Najlepiej jest wziąć papierosa po zjedzeniu dziecka, tak że około 3 godziny upłyną przed następnym karmieniem;
 • palenie papierosów pamiętaj, aby przestrzegać żywienia;
 • nie przychodź do malucha w ubraniach, w których mama rzuciła palenie;
 • pić wystarczającą ilość płynów.

Te wskazówki pomogą zminimalizować obrażenia zadawane przez palenie podczas karmienia piersią, kiedy matka jest na etapie rezygnacji z przyzwyczajenia. Nawet te środki nie mogą w pełni ochronić okruchy przed negatywnymi skutkami, ponieważ kobieta jest po prostu zobowiązana zrobić wszystko na zawsze częściowo z papierosem.