Jeśli chodzi o antybiotyki w leczeniu dzieci, większość rodziców ma wiele pytań. Z jednej strony, rozumiejąc powagę sytuacji, chcę pomóc dziecku tak szybko, jak to możliwe, ale z drugiej strony - czy jest to naprawdę konieczne, ponieważ każdy wie, że przyjmowanie antybiotyków może prowadzić do różnych konsekwencji?

Jednym z antybiotyków z grupy makrolidów, która należy do najnowszego rozwoju nauki farmaceutycznej i wyróżnia się miękkim działaniem szerokiego spektrum, jest makropen narkotyków.

Macropen dla dzieci - wskazania do stosowania

  • choroby zakaźne i zapalne powodowane przez drobnoustroje wrażliwe na lek;
  • infekcje dróg oddechowych, skóry, układu moczowo-płciowego, błon śluzowych;
  • infekcja skóry i tkanki podskórnej;
  • w złożonym leczeniu chorób zakaźnych w przypadku nadwrażliwości na preparaty penicylin;
  • do leczenia i zapobiegania błonica u dzieci , koklusz, zapalenie jelit.

Jak dać dziecko Makropen?

Lek ten jest dostępny w tabletkach powlekanych i w postaci granulek do sporządzania zawiesiny. Tabletki Macropen są przepisywane dorosłym i dzieciom o masie ciała powyżej 30 kg. Zalecana dawka to 1 tabletka (400 mg) trzy razy na dobę przed posiłkami.

W przypadku dzieci, których masa ciała jest mniejsza niż 30 kg, makropen jest pokazany w postaci zawiesiny. Aby nawet najmniejsi pacjenci mieli przyjemność przyjmowania antybiotyków, sacharyna i aromat bananowy zostały dodane do granulatu, a aby nie pomylić dokładnej dawki, do butelki przymocowana jest miarka.

Aby przygotować zawiesinę, dodaj 100 ml przegotowanej wody do butelki z granulkami i dobrze wstrząśnij. Dawkowanie makropenu dla dzieci w tej postaci dawkowania zależy bezpośrednio od masy ciała dziecka:

  • do 5 kg - 3,75 ml;
  • od 5 do 10 kg - 7,5 ml;
  • od 10 do 15 kg - 10 ml;
  • od 15 do 20 kg - 15 ml;
  • od 20 do 30 kg - 22,5 ml.

Niezbędna dawka dziecka powinna być przyjmowana przed posiłkami dwa razy dziennie. Z reguły przebieg leczenia tym lekiem wynosi nie więcej niż 1-1,5 tygodnia.

Przeciwwskazania makropeniczne i skutki uboczne

Głównym składnikiem produktu leczniczego jest medikamycyna, która w niewielkich ilościach jest w stanie zatrzymać działanie chorobotwórczych bakterii iw dużych ilościach niszczy chorobotwórcze wskazania makropen mikroflora całkowicie. Dlatego makropen jest przeciwwskazany u osób, które wcześniej miały indywidualną wrażliwość na ten lub inny składnik leku, a także na nietolerancję innych antybiotyków z wielu makrolidów. Ponadto, lek nie jest zalecany dla osób z ciężką niewydolnością wątroby.

Chociaż antybiotyk wyróżnia się bezpieczeństwem i miękkością działania, rozwój niepożądanych reakcji jest nadal możliwy. Ze względu na stosowanie makropenu narkotyków w dość rzadkich przypadkach, manifestacja dziecko ma wymioty , nudności, biegunka, utrata apetytu, może pojawić się wysypka skórna, świąd, pokrzywka, eozynofilia.