Słynne miasto Luksemburg ze swoją starożytną historią jest stolicą małego europejskiego państwa o tej samej nazwie. Luksemburg . Jeśli nigdy tu nie byłeś, powinieneś wiedzieć, że jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie. Osada znajduje się na wysokości 334 m npm i jest obmywana przez dwie małe rzeki - Petrus i Alzette. Aby lepiej zrozumieć, gdzie znajduje się miasto Luksemburg, zauważamy, że znajduje się on w południowej części kraju, w przybliżeniu w tej samej odległości od granicy francuskiej i niemieckiej.

Klimat . Turyści z pewnością zainteresują się pogodą w mieście. Tutaj panuje łagodny, umiarkowany klimat typu oceanicznego. Oznacza to, że nie ma tu zimnych zim, a lato jest dość ciepłe, ale temperatura rzadko rośnie powyżej + 25 stopni. Dlatego możesz cieszyć się zwiedzaniem miasta prawie o każdej porze roku. Warto tam jednak zaopatrzyć się w parasol i płaszcz przeciwdeszczowy: opady w Luksemburgu są częstym zjawiskiem, a zimą nie ma rzadkich i obfitych opadów śniegu.

Populacja miasta to jedna szósta stanu Luksemburga. Jest zdominowany przez cudzoziemców, głównie mieszkańców krajów UE (58%). Miejscowi Luksemburczycy stanowią zaledwie 42%. Miasto jest wielojęzyczne: tutaj mówią po luksembursku, niemiecku i francusku. Większość mieszkańców Luksemburga to katolicy.

Люксембург
Trochę historii

Nawet jeśli spojrzysz krótko na historię miasta Luksemburg, znajdziesz w nim wiele interesujących rzeczy. Jeśli chodzi o pochodzenie tej nazwy, istnieje kilka wersji. Niektórzy naukowcy uważają, że miasto ma swoją nazwę od twierdzy Lucilinburkhuk, co oznacza "mały zamek" lub "mała twierdza" w języku starogreckim. Inni historycy kojarzą imię Luksemburg z imieniem rzymskiego przywódcy Lucjusza, który oblegał, a następnie przejął małą osadę celtycką. Wiadomo, że w różnych okresach miasto nosiło nazwę Lutzemburg, Lutzelburg i Lettseburg. Nowoczesna nazwa pochodzi od wersji francuskiej i została oficjalnie przyjęta dopiero w 1815 roku.

Pierwsza forteca w miejscu, w którym obecnie wznosi się miasto, została wzniesiona za panowania cesarza Galliena (panowanie 253-268). W 738 r. Cesarz Karol Martell przekazał Luksemburg do Opactwa w Trewir, aw roku 963 jeden z potomków Karola Wielkiego, Siegfried, zmodernizował fortecę, która zaczęła się obniżać, po wybudowaniu jej prawie na całym stromym zboczu, który wznosił się nad rzeką Alzette. W 1244 r. Osada została oficjalnie uznana przez miasto i otrzymała prawo do samorządu terytorialnego.

W 1684 r. Marszałek Vauban, oblegając miasto, uczynił z niego jedną z najpotężniejszych twierdz w Europie, znaną jako "Północny Gibraltar". Jednak w 1867 roku decyzją Konferencji Londyńskiej wszystkie fortyfikacje Luksemburga zostały zrównane z ziemią. Teraz to miejsce znajduje się wspaniałe nieruchomości z 19 wieku. Villa Vauban gdzie jest muzeum Pescatora - słynnego bankiera. Przekazał władzom miasta swoją własną piękną kolekcję holenderskich i flamandzkich malowideł z XVII i XIX wieku.

Вилла Вобан

Teraz następuje szybki rozwój miasta Luksemburg, które pod względem standardu życia uważane jest za jedno z najdroższych w Europie.

Zabytki stolicy

Wszystkie zabytki Luksemburga zasługują na to, by spojrzeć na nie przynajmniej jednym okiem. Rzeka Alzette dzieli ją na dwie części: Górną i Dolną. Wspomnieliśmy już o muzeum Pescator, ale stolica tego maleńkiego państwa jest również bogata w inne wybitne zabytki architektury i sztuki. Wśród nich:

 1. Katedra Notre Dame XVII wiek, zbudowany w stylu barokowym. Bogato zdobione chóry świątyni zadziwiają wytwornymi wykończeniami w stylu mauretańskim, aw południowej bocznej kaplicy świątyni znajduje się wizerunek Matki Bożej Pocieszycielki Żałobników, patronki stolicy Luksemburga, czczonej przez mieszkańców. Oto krypta - grób Wielkich Książąt, do którego wejście jest bezpiecznie strzeżone przez dwa brązowe lwy.
 2. Собор Нотр-Дам

  Przydatne informacje:

  • Adres: Rue Notre Dame, 2240 Luksemburg
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9.00 do 12.00 i od 13:30 do 17.00
  • Opłata wstępna: bezpłatnie
 3. Biblioteka Narodowa . Od niej do katedry Notre Dame, zaledwie kilka kroków, więc możesz tam pojechać. Instytucja mieści się w budynku dawnego kolegium jezuickiego - trzypiętrowej rezydencji w stylu renesansowym. Ponad 750 000 tomów, rękopisów i literatury okresowej przedstawiono tutaj w celu zapoznania się z historią kraju bogatego w różnorodne wydarzenia.
 4. Национальная библиотека Люксембурга

  Przydatne informacje:

  • Adres: 37 bd FD Roosevelt, 2450 Luksemburg
  • Telefon: +352 22 97 55 1
  • Godziny otwarcia: wtorek-piątek od 10.30 do 18.30, sobota - od 9.00 do 20.00
 5. Kwadrat clarefontaine znajduje się za Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Zdobią go malownicze posągi Wielkiej Księżnej Charlotty. Ponadto można podziwiać malownicze widoki na katedrę Notre Dame.
 6. Площадь Клэрфонтэн

  Przydatne informacje:

  • Adres: 2631 Luksemburg, Luksemburg
 7. Pałac Wielkich Książąt . Władcy Luksemburga nadal podejmują tu ważne decyzje rządowe, więc dostęp tutaj jest ograniczony. Pałac został zbudowany w 1572 roku. Jego lewe skrzydło służyło niegdyś jako ratusz i zostało wykonane w stylu renesansowym. Na pewno przyciągniesz oryginalną fasadą z egzotycznymi arabami mauretańsko-hiszpańskimi.
 8. Дворец великих герцогов в Люксембурге

  Przydatne informacje:

  • Adres: 17 Rue du marché-aux-Herbes | L-1728, Luksemburg
  • Telefon: +352 47 48 74-1
  • Faks: +352 46 70 70
  • E-mail: [email protected]
  • Witryna: http://www.monarchie.lu/fr/index.html
  • Godziny otwarcia: od 10.00 do 18.00 (od 13 lipca do 6 września)
  • Cena biletu: 10 euro dla dorosłych i 5 euro dla dzieci poniżej 16 lat
 9. Narodowe Muzeum Historii i Sztuki . Zwłaszcza, że ​​został zbudowany budynek w stylu secesyjnym, gdzie przechowywane są liczne artefakty należące do różnych epok historycznych. Muzeum znajduje się w samym sercu historycznego centrum. Dostęp do stałych wystaw muzeum jest bezpłatny.
 10. Национальный музей истории и искусства

  Przydatne informacje:

  • Adres: Fishmarket L-2345, Luksemburg
  • Godziny otwarcia: wtorek, środa, piątek, niedziela od 10.00 do 18.00, czwartek - od 10.00 do 20.00
 11. Casemates Bock . Zostały one wyposażone w XVIII wieku i stanowią kompleksowy system ruchów wewnątrz skały, który pozwolił chronić miasto przed najazdami. Możesz tam iść od 10 do 17.00 (od marca do października). Pozostają imponujące pozostałości bastionów i murów obronnych.
 12. Казематы Бок

  Przydatne informacje:

  • Adres: 10 Montée de Clausen, 1343 Luksemburg, Luksemburg
  • Tel .: +352 22 28 09
  • Faks: +352 46 70 70
  • E-mail: [email protected]
  • Witryna: www.lcto.lu
  • Godziny otwarcia: od 10.00 do 17.00. Atrakcja jest otwarta dla turystów od 1,03 do 8,11.
  • Cena: 4 euro dla dorosłych, 3 euro dla studentów i grup wycieczkowych, 2 euro dla dzieci poniżej 16 lat

Polecamy również odwiedzenie ulicy handlowej Rue de Fosse . Tutaj możesz zrobić nie tylko zakupy , ale także, po przejściu wzdłuż niej, znajdziesz się na placu Wilhelma II, gdzie wznosi się konny pomnik tego księcia, który był niegdyś królem Holandii.

Торговая улица Рю-де-Фосс

Warto również wspomnieć o innych stronach Kościół St. Michel , Kościół Świętych Piotra i Pawła , Miejskie Muzeum Historyczne, Teatr Bolszoj w Luksemburgu, Muzeum Transportu Miejskiego , Museum of Old Musical Instruments, Royal Boulevard, Ring Parks i więcej.

Большой театрДворец правосудия в Люксембурге
Конная статуя Вильгельма IIКоролевский бульвар

Hotele w Luksemburgu

Stolica tego małego europejskiego kraju zadowoli nawet najbardziej doświadczonych podróżników z oryginalnymi zabytkami. Ale zajmie to dużo czasu, aby je sprawdzić, więc powinieneś zadbać o rezerwację pokoju z wyprzedzeniem. hotele w luksemburgu . Najpopularniejsze z nich to:

 1. Key Inn Appart Hotel Parc de Merl . Hotel znajduje się w bliskiej odległości (zaledwie 550 m) od Teatru Narodowego w Luksemburgu. Apartamenty hotelu zachwycają wyjątkowym komfortem, reprezentując dźwiękoszczelne pokoje typu studio z bezprzewodowym dostępem do Internetu, telewizją satelitarną, odtwarzaczem DVD oraz w pełni wyposażonym aneksem kuchennym.
 2. Отель Key Inn Appart Hotel Parc de Merl
 3. Hotel Ponte Vecchio . Ten czterogwiazdkowy hotel mieści się w budynku dawnego browaru, który swoim otoczeniem zapewnia wyjątkową atmosferę. Znajduje się w nowej dzielnicy bankowej Luksemburga, 10 minut autobusem od centrum miasta. W pokojach hotelu goście będą mile zaskoczeni takimi udogodnieniami jak prywatna łazienka, odtwarzacz CD i DVD.
 4. Hotel Ponte Vecchio
 5. Hotel Parc Belle-Vue . Różnica polega na tym, że znajduje się w najbardziej spokojnej i zielonej części centrum miasta. Jeśli jest to Twój pierwszy pobyt w Luksemburgu, nie przegap okazji, aby usiąść na pięknym panoramicznym tarasie i podziwiać widoki. Restauracja na miejscu serwuje tradycyjne dania kuchni francuskiej, a pokoje wyposażone są w bezprzewodowy dostęp do Internetu, łazienkę i oddzielne biurko. Również dla odwiedzających hotel otworzyć kręgielnię i bar.
 6. Отель Hotel Parc Belle-Vue
 7. Auberge La Veranda . Ten hotel jest polecany właścicielom własnych samochodów lub turystów, którzy zabrali samochód w kasie. W końcu znajduje się na przedmieściach Luksemburga, około 3 km od jego centrum. Malownicze widoki i cisza pozwolą Ci odpocząć od zgiełku miasta. Apartamenty zostały zaprojektowane w nowoczesnym stylu i wyposażone w telewizor i łazienkę. Śniadanie serwowane jest gościom bezpłatnie, opłata parkingowa również nie jest wymagana.
 8. Отель Auberge La Veranda
 9. Hotel Le Royal . Hotel położony jest w pobliżu głównego placu Place d'Armes. Ten elegancki hotel oferuje nowoczesne centrum spa z urządzeniami do ćwiczeń, sauną i wanną z hydromasażem. Na jego terenie znajduje się kryty basen, dwie restauracje i bar. Pokoje w hotelu wyposażone są w minibar, łazienkę i telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej.
 10. Hotel Le Royal

Restauracje w Luksemburgu

Spacerując po starożytnych ulicach Luksemburga, prawdopodobnie chcesz jeść. Problemy z wyborem miejsca na przekąskę lub pełny posiłek, którego prawdopodobnie nie będziesz mieć. Smakosze francuskiej kuchni nie będą mogli przejść przez restaurację Clairefontaine . Ma dwie sale, które tworzą ustawienie prywatności dla małych firm. Potrawy zadziwią Cię nie tylko smakiem, ale także oryginalną potrawą. Koniecznie wypróbuj tutaj pasztet i pieczone mięso - oto główne przepisy lokalnych szefów kuchni.

Aby zapoznać się z kuchni śródziemnomorskiej i hiszpańskiej, odwiedź restaurację Bistro Rodenco . Tylko najświeższe i smaczne dania są tu przyrządzane, a ogromny wybór hiszpańskich win będzie miłym zaskoczeniem. Lokalni kucharze są dobrzy w mięsnych i owocowych potrawach.

Najlepsze francuskie przekąski czekają w restauracji Le Sud . Przytulny i duży pokój, przyjazny personel i deser z kawą, serwowane na odkrytym tarasie, zachęcą cię do powrotu tutaj więcej niż jeden raz. Specjalnością są tu risotto ze szparagami, truflami, pieczonymi gołębiami i cielęciną.

Ресторан Le SudРесторан ClairefontaineФирменное блюдо в ресторане Athena Restaurant Grec

Zakupy w Luksemburgu

Możesz kupić pamiątki w stolicy Luksemburga w dwóch dzielnicach handlowych Oberstadt i Unterstadt (ten ostatni znajduje się w pobliżu Dworca Centralnego). Kolejny cudowny miejsce zakupów - Ulica Grand Rue i pobliskie uliczki. Istnieje kilka dobrych galerii sztuki i butików z odzieżą i butami znanych europejskich marek, a także sklepy ze sprzętem AGD.

Co druga i czwarta sobota miesiąca targi staroci są otwarte na placach w Luksemburgu, gdzie można kupić oryginalne prezenty dla przyjaciół i krewnych za niską cenę.

Najpopularniejszymi pamiątkami są statuetki przedstawiające lokalne atrakcje, lokalną czekoladę i słodycze, które najlepiej kupić na Starym Mieście, butelkę przypraw z widokiem na najbardziej znany lokalny punkt orientacyjny - most adolphe , obrazy, symbole Unii Europejskiej, wina (duży wybór z nich prezentowany jest w supermarketach Copal).

Улица Grand Rue в Люксембурге - центр шоппингаБлошиный рынок в Люксембурге