Luksemburg jest krajem karłowatym w Europie Zachodniej, przyciągającym turystów swoją najbogatszą historią i niezapomnianymi miejscami. Kościół Świętych Piotra i Pawła jest jednym z głównych atrakcje nie tylko stolica , ale także całe księstwo.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Luksemburgu jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ jest jedyną cerkwią prawosławną wchodzącą w skład diecezji rosyjsko-prawosławnej za granicą.

Trochę historii

Historia budowy świątyni jest interesująca i niezwykła. Na początku XX wieku Rosja była w centrum bratobójczej wojny domowej. Przeciwko bolszewikom toczy się walka z białymi strażnikami, z których jednym był Roman Puchatek. Rezultaty tej wojny znane są wszystkim, a nasz bohater został zmuszony do emigracji do Bułgarii. Sześć lat później, w rodzinie Romana Filippovicha i jego żony, urodził się syn Siergieja, który miał stać się duchownym i rektorem kościoła w imię świętych apostołów Piotra i Pawła. Niezwykłą miłość do Rosji i niewzruszoną wiarę w Boga zawsze przeżywał Siergiej Romanowicz, mimo że mieszkał daleko od swojej ojczyzny.

W 1973 r. Siergiej poważnie zachorował - w tym okresie przyrzekł odbudować kościół i zostać duchownym, jeśli Bóg pomoże mu go uzdrowić. Z woli losu chory człowiek został uzdrowiony i wkrótce został podniesiony do rangi diakona. Rok po chorobie Siergiej został wyświęcony na kapłana. Rozpocznie się gromadzenie funduszy na budowę świątyni. Część inwestycji odebrał ojciec Sergiusz ze sprzedaży własnego domu, reszta sumy została przekazana przez jego rodaków. Władze Luksemburga przez tydzień spekulowały, czy przydzielić grunt pod budowę kościoła, czy po jakimś czasie, otrzymano pozytywną odpowiedź.

Sprawa sprowadziła Siergieja ze słynnym architektem Marco Shollo, który postanowił przygotować projekt budowy świątyni. Tymczasem pieniądze pochodziły od wierzących z różnych stron.

Otwarcie świątyni

Świątynia została położona 20 maja 1979 roku. Arcybiskup Anthony konsekrował pierwszą cegłę, na której umieszczono napis mówiący o świętym Piotrze i Pawle. W miejscu przyszłego tronu pozostały różne chrześcijańskie sanktuaria z różnych stron świata. Rozpoczęła się budowa trwająca 5 lat. I tak w 1982 r. Wzniesiono, konsekrowano i zainaugurowano kościół.

Ojciec Sergiusz poświęcił swoje życie służbie Bogu. Budowana przez niego świątynia w Luksemburgu stała się centrum prawosławia za granicą. Każdego roku coraz więcej wierzących z całego świata próbuje odwiedzić kościół. Świątynia jest szczególnie ważna dla tych, którzy są daleko od Ojczyzny.

Jak odwiedzić?

Kościół znajduje się w centrum Luksemburga, więc łatwo do niego dotrzeć. Możesz wypożyczyć samochód i przejść do współrzędnych lub wybrać się na spacer, jak robi to większość turystów. Nie mniej interesujące kościoły w LuksemburguKatedra Marii Panny w Luksemburgu , Kościół św. Michała i wiele innych. itp. Zalecamy również oglądanie głównych obszarów państwa - Clairefontaine , Obszar Guillaume II i Plac Konstytucji .

Внутренне убранство храмаПодготовка к богослужениюВо время литургии