Pałac Wielkich Książąt jest jednym z najstarszych zabytki Luksemburga i służy jako oficjalna rezydencja Wielkiego Księcia, znajdującego się w stolica państwa . Budynek został zbudowany w odległym 1572 roku przez architekta Adama Roberta, ale po wiekach nie przestaje zachwycać turystów swoim blaskiem i luksusem.

Trochę historii

Rezydencja zamku książęcego istniała dopiero w 1890 r., A przedtem pełniła funkcję ratusza, rezydencji administracji francuskiej, sali rządowej. Ponieważ Pałac Wielkich Książąt został ukończony dwa razy, fasada budynku ma swoją własną charakterystykę.

Prawa strona budynku nawiązuje do stylu flamandzkiego drugiej połowy XVI wieku, a lewa część została zrekonstruowana w XIX wieku i eksponuje francuski renesans. Pomimo różnic w częściach architektonicznych budynek prawie nie różni się od wielu istniejących budynków. Zwykle turysta może nauczyć się pałacu tylko dzięki chorągwi i strażnikowi przy wejściu.

Co zobaczyć?

Na pierwszym piętrze goście zobaczą sale i szafy, które są przeznaczone dla publiczności i przyjęć. Również dla gości na parterze otwarta jest wystawa opowiadająca o czasie, kiedy wielka księżna Charlotte wróciła z wygnania. Szczególnym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się Sala Balowa, która jest ucieleśnieniem luksusu i stylu XIX wieku. Od pierwszego do drugiego piętra prowadzą wspaniałe schody, po obu stronach których można zobaczyć wiele portretów rodzinnych, starożytnych map i rękopisów historycznych. Na drugim piętrze są pokoje księcia i jego rodziny, pokoje gościnne. Ponadto program wycieczki obejmuje wizytę w muzeum chińskiej porcelany, malachitu rosyjskiego i kolekcji unikatowych obrazów. Szczególne znaczenie mają dwie rzadkie wazony ofiarowane księciu Guillaume. Większość przedmiotów w pałacu składa się w jednym egzemplarzu i nie ma odpowiedników na całym świecie.

Bilety można kupić tylko w biurze turystycznym Luxembourg City, które znajduje się na ul kwadrat Guillaume II niedaleko od Katedra Najświętszej Marii Panny w Luksemburgu . Możesz zwiedzić pałac tylko w ramach wycieczki z przewodnikiem. Grupa zazwyczaj składa się z 40 osób, a sama wycieczka nie przekracza 45 minut. Bilety są warte zakupu z góry, ponieważ jest wiele osób, które chcą odwiedzić Pałac Wielkich Książąt Luksemburga i nie każdy może się tam dostać.

Pałac w naszych czasach

W tej chwili książę Henri i jego rodzina mieszkają w pałacu. W oddzielnym skrzydle odbywają się sesje parlamentarne i przyjmowanie wysokiej rangi delegacji, a z żółtej sali w noc Bożego Narodzenia odbywa się bezpośrednie nadawanie dorocznych gratulacji monarchy. Ważni goście i szefowie innych państw również zatrzymują się w pałacu podczas swoich wizyt w Luksemburgu. Na cześć takich gości książę organizuje wystawne bankiety w sali balowej.

Dla turystów wizyta w Pałacu Wielkich Książąt jest dozwolona tylko od lipca do sierpnia, kiedy książę wraz z rodziną wyjeżdża na wakacje.

Co powinien wiedzieć turysta?
  1. Kiedy pałac należał do Francji, mieszkał w nim sam Napoleon Bonaparte.
  2. W jadalni znajdują się cztery ogromne gobeliny, które opowiadają historię Telemacha.
  3. Turyści wchodzą do pałacu z tylnego skrzydła. Przed wejściem musisz przejść przez system bezpieczeństwa i wysłuchać krótkiego wprowadzenia na temat historii Pałacu Wielkich Książąt.
  4. Gdy książę jest nieobecny w rezydencji, flaga na dachu pałacu jest opuszczona.
  5. Fotografowanie i filmowanie w pałacu jest zabronione.
  6. Wszystkie pieniądze zarobione na bilety ze zwiedzania pałacu trafiają na cele charytatywne.
  7. Wycieczki są dostępne tylko w języku angielskim, francuskim, niemieckim, holenderskim i luksemburskim.
Jak się tam dostać?

Podróżując do Luksemburga najlepiej pieszo lub na wypożyczonym rowerze. Możesz także skorzystać transport publiczny . Pałac Wielkich Książąt dociera do autobusów numer 9 i 16.

Кабинет герцогаЗал для аудиенций
Лестница на второй этажВид на второй этаж дворца