W składzie produktów można znaleźć różne dodatki do żywności, które reprezentują literę E i kod cyfrowy. Często są one traktowane negatywnie, ale dodatki do dodatków są niezgodne, a czasami zupełnie nieszkodliwe, a nawet użyteczne substancje są ukryte pod etykietą E. Na przykład E322 jest emulgatorem lecytyny. Substancja ta występuje również w produktach naturalnych, takich jak żółtko jaja, wątroba, mięso i orzeszki ziemne. Ponadto lecytyna jest główną substancją aktywną niektórych leków. Wiele osób interesuje się korzyściami zdrowotnymi lecytyny i tym, czy może ona wyrządzić krzywdę.


Właściwości lecytyny

W przemyśle spożywczym lecytyna jest szeroko stosowana jako emulgator i przeciwutleniacz, który spowalnia proces starzenia się produktów. Jest szczególnie często dodawany do glazury czekoladowej i czekoladowej, ciastek, ciastek, makaronu, majonezu i margaryny. Dla człowieka związek ten jest niezbędny, ponieważ pełni wiele funkcji w ciele.

 1. Lecytyna jest niezbędna do normalnego funkcjonowania układu nerwowego. Jest częścią błony włókien nerwowych i błon komórkowych, bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych i tworzy z nich neuroprzekaźnik acetylocholinę.
 2. Substancja ta pomaga nam skuteczniej absorbować rozpuszczalny tłuszcz witaminy A , E, D i K.
 3. Ponadto lecytyna zmniejsza szkodliwe działanie toksycznych substancji na organizm.
 4. Bierze udział w regulacji metabolizmu cholesterolu i kwasów tłuszczowych, a tym samym normalizuje ich poziom we krwi.
 5. Niektóre hormony nie mogą być produkowane w nieobecności lecytyny, więc biorą udział w systemie hormonalnym.

Tak więc, niedobór lecytyny jest obarczony pogorszeniem mózgu, drażliwością, załamaniami nerwowymi, stanami zmęczenia i depresyjnymi oraz opóźnieniem rozwoju u dzieci. Ponadto brak tej substancji prowadzi do naruszenia metabolizmu lipidów, rozwoju miażdżycy i kamieni żółciowych.

Lecytyna jest stosowana w kulturystyce, aby zmniejszyć negatywny wpływ na wątrobę o wysokim wysiłku fizycznym oraz jako ogólną terapię wzmacniającą, która promuje lepsze wyleczenie. Niektóre rodzaje żywienia sportowego są szczególnie bogate w lecytynę. Ponadto jest częścią hepatoprotektorów, które są przepisywane na zapalenie wątroby i stłuszczenie wątroby. Lecytyna jest również przydatna do utraty wagi, ponieważ normalizuje metabolizm tłuszczów i, ogólnie rzecz biorąc, pomaga poprawić metabolizm.

Korzyści i szkody lecytyny

Ta substancja jest całkowicie bezpieczna dla ludzi, więc nie powinieneś się wcale obawiać, jeśli znajdziesz E322 w składzie produktu. Jedynym problemem jest sytuacja, w której dana osoba otrzymuje lecytynę. Z reguły w przemyśle spożywczym dodaje się do tych produktów, w których występuje również wiele barwników, konserwantów, niezdrowych tłuszczów i prostych węglowodanów. Jeśli regularnie używasz czekolady lub słodyczy, to zalety lecytyny w jej składzie będą znacznie mniejsze niż szkody wyrządzone przez inne składniki. Dlatego najlepiej uzyskać lecytynę z następujących naturalnych produktów:

 • soja;
 • olej słonecznikowy;
 • orzeszki ziemne;
 • awokado;
 • fasola;
 • kasza gryczana;
 • Właściwości lecytyny
 • otręby pszenne;
 • jajka;
 • wątroba.

Biologiczne właściwości lecytyny uzyskiwane z produktów pochodzenia roślinnego są bardziej skuteczne niż właściwości lecytyny pochodzenia zwierzęcego, dlatego lepiej jest preferować soję, orzeszki ziemne, grykę i olej roślinny. Możesz również zrekompensować brak lecytyny, biorąc biologicznie aktywne dodatki. Uszkodzenie lecytyny jest możliwe w przypadku, gdy substancja wywoła reakcję alergiczną, a więc przed przyjęciem Suplementy diety zawsze skonsultuj się z lekarzem.