Kwasica mleczanowa to stan, w którym duża ilość kwasu mlekowego dostaje się do ludzkiej krwi. Ten ma wiele powodów. Najczęściej występuje kwasica mleczanowa w cukrzycy podczas przyjmowania pacjentki z biguanidami, które znacznie obniżają poziom cukru we krwi.

Objawy kwasicy mleczanowej

Kwasica mleczanowa rozwija się w ciągu zaledwie kilku godzin. Ten stan praktycznie nie ma prekursorów. Pacjenci mogą odczuwać jedynie ból mięśni i ból za mostkiem.

Pierwszymi objawami kwasicy mleczanowej są niewydolność sercowo-naczyniowa, która jest dodatkowo nasilona przez zwiększenie kwasowości. W wyniku tego mogą wystąpić zmiany, które są odzwierciedlone w zdolności kurczliwej charakterystycznej dla mięśnia sercowego.

Podczas postępu kwasica mleczanowa wywołuje początek innych objawów. Pojawia się pacjent:

  • apatia ;
  • wymioty;
  • senność lub bezsenność;
  • ból brzucha;
  • szybki oddech.

Jeśli na tym etapie rozwoju choroby nie skonsultuje się z lekarzem, mogą również wystąpić różne objawy neurologiczne: arefleksja, niedowład i hiperkineza. Ponadto, pacjent oddycha głośno (charakterystyka tego zjawiska, zapach acetonu jest nieobecny). Osoba może stracić przytomność.

W niektórych przypadkach objawy kwasicy mleczanowej to mimowolne skurcze różnych grup mięśni, drgawki lub osłabienie aktywności motorycznej.

leczenie kwasicy mleczanowej Leczenie kwasicy mleczanowej

W przypadku pojawienia się jednego lub więcej objawów tej choroby, należy natychmiast wykonać badanie krwi. Tylko laboratoryjne badanie krwi może wykazać, że zawartość kwasu mlekowego jest zwiększona, a alkaliczność rezerwy jest zaniżona. Wskaźniki te wskazują na rozwój kwasicy mleczanowej w organizmie.

Leczenie kwasicy mleczanowej ma na celu przede wszystkim szybkie wyeliminowanie niedotlenienia i bezpośredniej kwasicy. Pacjent musi być metodą kroplówki dożylnej, aby wprowadzić roztwór wodorowęglanu sodu (4% lub 2,5%) o objętości do 2 litrów na dzień. Obowiązkowa dla tej choroby jest terapia insulinowa lub monokomponentowa insulina . Jako dodatkowe leczenie stosuje się dożylnie karboksylazę, osocze krwi i małe dawki heparyny.

Absolutnie konieczne jest pilne wyeliminowanie przyczyn kwasicy mleczanowej. Jeśli pojawienie się takiego stanu wywołało Metformin, jego odbiór powinien zostać zatrzymany.