Plazmafereza jest procedurą przeznaczoną do mycia krwi. Istnieje wiele chorób, które wymagają stosowania tej metody, a coraz częściej w praktyce medycznej zdarzają się przypadki, kiedy naprawdę pomogły pozbyć się tej choroby.

Ale plazmafereza, będąc dość skomplikowaną procedurą, ma nie tylko wskazania, ale także przeciwwskazania. Zanim się o nich dowiesz, weź pod uwagę rodzaje plazmaferezy.

Rodzaje plazmaferezy

Początkowo plazmafereza dzieli się na leczenie i dawcę. Różnica między nimi polega na tym, że po uzdrowieniu ludzka krew po leczeniu jest zwracana, a zatem krew innych ludzi nie jest używana. Kiedy zaangażowana jest plazmafereza dawcy, bierze udział krew innej osoby.

Zgodnie z organizacją i metodami leczenia krwi, plazmaferezę dzieli się również na grupy:

  1. Odśrodkowe (dodatkowe nazwy - grawitacyjne, dyskretne, przerywane) - w tym przypadku wirówki są zaangażowane w metodologię.
  2. Filtracja - krew jest oczyszczana przy użyciu specjalnych filtrów.
  3. Błonowa plazmafereza - membrany, które oddzielają komory zbierające plazmy i komory krwi; jedna z najpopularniejszych metod do tej pory.
  4. Kaskadowa plazmafereza - stosowana od 1980 roku, a jej cechą jest filtracja krwi przy użyciu mikroporowatego filtra, który zachowuje białka o dużej cząsteczce i przechodzi przez białka o niskiej masie cząsteczkowej.

Wskazania do oczyszczania krwi z plazmaferezy

Przede wszystkim plazmafereza jest używana do oczyszczania krwi z toksyn i począwszy od tego, nietrudno zgadnąć, jakie choroby są istotne.

Szczególnie interesujące są przypadki praktyki leczenia plazmaferezy z nietypowymi reakcjami alergicznymi, które mogą mieć charakter autoimmunologiczny. W wielu przypadkach jest mianowany, gdy alergii nie można wyeliminować klasycznymi metodami - dietą i lekami. Niestety, nie zawsze jest to skuteczny sposób leczenia chorób autoimmunologicznych.

Istnieje opinia, że ​​w trakcie procesów autoimmunologicznych plazmafereza daje na pierwszy rzut oka widoczny efekt, ale choroba jest aktywowana nową siłą.

Można założyć, że w rejonie dermatologicznym najczęściej stosuje się plazmaferezę. Z typowych przyczyn, plazmafereza jest przepisywana w przypadku łuszczycy, zarazy i egzemy. Spośród tych 4 patologii uporczywie pozytywny efekt najczęściej obserwuje się u pacjentów z chorobą.

W gastroenterologii plazmafereza jest stosowana w chorobach prowadzących do zanieczyszczenia organizmu toksynami - zapalenie pęcherzyka żółciowego , zapalenie trzustki, zapalenie wątroby. Niektórzy uważają, że plazmafereza odnawia całe ciało, a zwłaszcza układ odpornościowy.

W endokrynologii plazmafereza jest stosowana w przypadkach chorób tarczycy, w szczególności w przypadkach tyreotoksykozy w remisji, a także w cukrzycy.

Inną chorobą autoimmunologiczną leczoną tą metodą jest stwardnienie rozsiane. Plasmafereza w stwardnieniu rozsianym niekoniecznie prowadzi do ulgi, ale jest prawdopodobne, że spowolni postęp choroby.

Aby aktywować siły rezerwy w ciele, czasami uciekaj się do plazmaferezy, kiedy zespół przewlekłego zmęczenia Jednak przed tak poważną ingerencją w ciało warto spróbować tradycyjnych metod leczenia.

Plazmafereza pomaga również w eliminacji wielu przewlekłych chorób zakaźnych.

wymiana plazmy membranowej

Przeciwwskazania do oczyszczania osocza krwi

Zanim wykonasz plazmaferezę, upewnij się, że nie pasuje do ciebie żaden z następujących elementów:

  • niedokrwistość z niedoboru żelaza;
  • zespół obrzęku;
  • choroby onkologiczne;
  • ciężkie uszkodzenie wątroby;
  • ostra faza choroby wegetatywno-naczyniowej;
  • choroba wrzodowa.