W różnych chorobach we krwi są toksyczne substancje, elementy zapalne, komórki wirusów i inne struktury patologiczne. Plazmafereza służy do ich usunięcia - "za" i "przeciw" stosowanie tej metody jest stale omawiane w środowisku medycznym. Niektórzy naukowcy kładą nacisk na bezużyteczność tej technologii, podczas gdy inni lekarze mają mocne argumenty za jej skutecznością.

Główne metody plazmaferezy to filtracja (membrana) i grawitacja (ręczna, wirowanie).

Plusy i minusy wymiany plazmy membranowej

Rozważana technika zabiegu polega na ciągłym filtrowaniu krwi w specjalnych urządzeniach - filtrach plazmowych. Krew pobierana jest przez cewnik zainstalowany w 1 lub 2 żyłach pacjenta. Jest przepuszczany przez filtry membranowe, które wychwytują plazmę z toksynami i innymi patologicznymi komórkami. Oczyszczoną masę krwi miesza się z izotonicznym roztworem i natychmiast powraca do krwioobiegu. Odfiltrowane osocze zbiera się w oddzielnej plastikowej torbie i usuwa.

Zalety plazmaferezy błony:

  • bezpieczeństwo;
  • utrzymywanie fizjologicznie prawidłowej czynności serca podczas sesji;
  • prędkość (procedura trwa około godziny);
  • bez dyskomfortu;
  • używaj tylko roztworu izotonicznego (zgodnego biologicznie) i własnej krwi osoby.

Nie ma znaczących wad poprawnie wykonanej plazmaferezy. W rzadkich przypadkach u pacjenta mogą wystąpić zawroty głowy, łagodne drętwienie kończyn osłabienie lub nudności. Objawy te szybko znikają same.

Plusy i minusy ręcznej plazmaferezy i wirowania

Metoda grawitacyjna zabiegu polega na pobraniu krwi, którą oczyszcza się przez sedymentację w fiolkach z antykoagulantami (ręczna plazmafereza) lub wirowanie w lodówce.

Jedyną zaletą tej technologii jest efekt podobny do metody membranowej. A wady grawitacyjnej wymiany plazmy są znacznie większe:

wymiana plazmy membranowej
  • procedura zajmuje dużo czasu;
  • nie jest możliwe natychmiastowe usunięcie dużej ilości osocza;
  • po pobraniu krwi konieczne jest wstrzyknięcie sztucznych substytutów krwi lub leków dawcy;
  • wymaganych jest wiele sesji.

Ważne jest, aby pamiętać, że plusy i minusy każdego wariantu plazmaferezy powinny być omówione z wyprzedzeniem z lekarzem. Jest to poważna procedura medyczna, przeprowadzona z wyraźnymi wskazaniami, a nie tylko metodą oczyszczanie krwi .