Dystrofia mięśniowa to grupa dziedzicznych chronicznych dolegliwości, które wpływają na mięśnie człowieka. Choroby te charakteryzują się rosnącym osłabieniem mięśni, a także zwyrodnieniem mięśni. Tracą zdolność do skurczów, zostają zastąpione przez tkankę łączną i tłuszczową, a nawet ulegają rozkładowi.

Objawy dystrofii mięśniowej

W pierwszych stadiach dystrofia mięśniowa objawia się zmniejszeniem napięcia mięśniowego. Z tego powodu chód może zostać zaburzony, a wraz z upływem czasu inne umiejętności mięśniowe zostają utracone. Ta choroba rozwija się szczególnie szybko u dzieci. W ciągu zaledwie kilku miesięcy mogą przestać chodzić, siedzieć lub trzymać głowy.

Objawami dystrofii mięśniowej są również:

  • zanik mięśni szkieletowych;
  • stałe zmęczenie;
  • częste upadki;
  • wzrost wielkości mięśni z powodu proliferacji tkanki łącznej (zwłaszcza brzuchatego łydki);
  • brak bólu mięśni.

Formy dystrofii mięśniowej

Kilka postaci tej choroby jest dziś znanych. Rozważ je bardziej szczegółowo.

Dystrofia mięśniowa Duchenne'a

Ten typ nazywany jest także pseudohipertroficzną dystrofią mięśniową i najczęściej objawia się u dzieci. Pierwsze oznaki choroby pojawiają się w wieku 2-5 lat. Najczęściej pacjenci odczuwają osłabienie mięśni w obrębie mięśni biodrowych i kończyn dolnych. Następnie wpływają na mięśnie górnej części ciała, a dopiero potem na pozostałe grupy mięśni.

Dystrofia mięśniowa tej postaci może prowadzić do tego, że do 12 roku życia dziecko całkowicie straci zdolność poruszania się. Do 20 lat większość pacjentów nie przeżyje.

Erba-Roth Progressive Muscular Dystrophy

Kolejny rodzaj dolegliwości. Pierwsze objawy choroby objawiają się głównie w 14-16 roku życia, w rzadkich przypadkach - w wieku 5-10 lat. Najbardziej oczywistymi początkowymi objawami są patologiczne zmęczenie mięśni i gwałtowna zmiana w chodzie do "kaczki".

Dystrofia mięśniowa Erba-Rota

Choroba ta jest najpierw zlokalizowana w grupach mięśni kończyn dolnych, ale czasami jednocześnie wpływa na mięśnie barku i obręczy miednicy. Choroba postępuje szybko i powoduje niepełnosprawność.

Dystrofia mięśniowa Beckera

Podobne objawy jak poprzedni typ dolegliwości, ale ta forma rozwija się powoli. Pacjent może utrzymać wydajność przez dziesięciolecia.

Dystrofia mięśniowa Emery-Dreyfusa

Inny rodzaj rozważanej choroby. Ta forma przejawia się między 5 a 15 lat życia. Najwcześniejsze typowe objawy takiej dystrofii mięśniowej to:

  • dysfunkcja stawów łokciowych;
  • zanik mięśni bicepsów barku, a następnie mięśni naramiennych;
  • chodzenie po zewnętrznych krawędziach stóp.

Pacjenci mogą być również zakłóceni przez przewodzenie serca i rozwijać się kardiomiopatia .

Dystrofia mięśniowa

W diagnostyce dystrofii mięśniowej badanie przeprowadza terapeuta i ortopeda, a także wykonuje się elektromiografię. Możliwe jest przeprowadzenie badania biologii molekularnej, które pomoże określić prawdopodobieństwo rozwoju choroby u dzieci.

Leczenie dystrofii mięśniowej jest działaniem mającym na celu spowolnienie i zatrzymanie procesu patologicznego, ponieważ niemożliwe jest całkowite wyleczenie tej dolegliwości. Aby zapobiec rozwojowi procesów dystroficznych w mięśniach, pacjent otrzymuje zastrzyk:

Pacjent musi regularnie wykonywać masaż terapeutyczny.

Również każdy, kto cierpi na dystrofię mięśniową, musi wykonywać ćwiczenia oddechowe. Bez tego pacjenci rozwiną takie choroby układu oddechowego jak zapalenie płuc i niewydolność oddechowa, a następnie mogą pojawić się inne komplikacje:

  • nieprawidłowości serca;
  • zmiana funkcji pamięci i zdolność uczenia się.