Cukrzyca - choroba endokrynologiczna występująca z powodu niewystarczającej produkcji hormonu insuliny i charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi. Badania pokazują, że obecnie na świecie jest ponad 200 milionów osób chorych na cukrzycę. Niestety, współczesna medycyna nie znalazła jeszcze sposobów na leczenie tej choroby. Ale możliwe jest kontrolowanie tej choroby poprzez regularne podawanie pewnych dawek insuliny.

Obliczanie dawki insuliny dla pacjentów o różnym nasileniu choroby

Obliczenia dokonuje się zgodnie z następującym schematem:

 • niedawno zdiagnozowana choroba: 0,5 U / kg;
 • 1 stopień cukrzycy z wyrównaniem rocznym lub większym: 0,6 U / kg;
 • cukrzyca 1 stopnia z niestabilną kompensacją: 0,7 U / kg;
 • cukrzyca w warunkach dekompensacji: 0,8 U / kg;
 • cukrzyca powikłana kwasicą ketonową: 0,9 U / kg;
 • cukrzyca u kobiet w ciąży kobiety w trzecim trymestrze: 1,0 U / kg.

Dawka jednego wstrzykniętego nie powinna być większa niż 40 j., A dzienna dawka nie powinna przekraczać 70-80 j. Ponadto stosunek dziennej i nocnej dawki wynosi 2: 1.

Reguły i cechy insuliny

 1. Podawanie preparatów insuliny, zarówno krótkich (i / lub) ultrakrótko działających, jak i preparatów o przedłużonym działaniu, zawsze wykonuje się 25-30 przed posiłkami.
 2. Ważne jest, aby zapewnić czystość rąk i miejsca wstrzyknięcia. Wystarczy umyć ręce mydłem i wytrzeć czystą szmatką zwilżoną wodą w miejscu wstrzyknięcia.
 3. Dystrybucja insuliny z miejsca wstrzyknięcia odbywa się w różnym tempie. Zalecane miejsca do wprowadzenia insuliny krótkodziałającej (NovoRapid, Aktropid) w jamie brzusznej i przedłużonej (Protafan) - w udach lub pośladkach
 4. Nie wprowadzaj insuliny w to samo miejsce. Zagraża to powstawaniu pieczęci pod skórą i, w konsekwencji, niewłaściwemu wchłanianiu leku. Lepiej jest, jeśli wybierzesz system wstrzykiwania, aby nadszedł czas naprawy tkanki.
 5. Wymagana długa ekspozycja insuliny przed użyciem jest konieczna do dobrego wymieszania. Insuliny krótkodziałającej nie trzeba mieszać.
 6. Lek wstrzykuje się podskórnie i po zebraniu fałdów zasady podawania insuliny kciuk i palec wskazujący. Jeśli igła zostanie włożona pionowo, insulina może dostać się do mięśnia. Wprowadzenie jest bardzo powolne, ponieważ Za pomocą tej metody symulowane jest normalne wejście hormonu do krwi i poprawia się jego wchłanianie w tkankach.
 7. Temperatura otoczenia może również wpływać na wchłanianie leku. Tak więc, na przykład, jeśli zastosujecie podkładkę grzejną lub inne ciepło, to insulina dostanie się do krwi dwa razy szybciej, podczas gdy chłodzenie, przeciwnie, skraca czas absorpcji o 50%. Dlatego ważne jest, aby przechowywać lek w lodówce, należy pozwolić mu na ogrzanie się do temperatury pokojowej.