Problem ciąży i porodu kobiet cierpiących na cukrzycę jest bardzo istotny. Do niedawna ciąża z cukrzycą była prawie niemożliwa. Niewłaściwe zarządzanie ciążą i brak kontroli nad zdrowiem kobiety, brak wysokiej jakości sprzętu doprowadziły do ​​długo oczekiwanej ciąży poronienie . Ostatnio wzrosła liczba kobiet w ciąży z cukrzycą, które urodziły zdrowe dziecko. Współczesna medycyna sugeruje, że cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do ciąży, wystarczy utrzymać prawidłowy poziom glikemii przez cały okres. Co można osiągnąć za pomocą nowoczesnych środków samokontroli lub wprowadzenia insuliny podczas ciąży.

Cukrzyca i ciąża

Problem cukrzycy i ciąży wiąże się z powikłaniami położniczymi, wysoką chorobowością okołoporodową, bolesnymi konsekwencjami dla matki i płodu oraz śmiertelnością. Wyniki badania moczu, które kobieta musi wykonać przed każdą wizytą u ginekologa, pomogą zidentyfikować cukrzycę podczas ciąży, a także prześledzą jej dynamikę.

Jak zmniejszyć poziom cukru we krwi?

Aby zmniejszyć ilość cukru we krwi ciężarnej chorej na cukrzycę, należy przestrzegać ścisłej diety i zwiększać aktywność fizyczną. Istnieją również medyczne metody zmniejszania poziomu cukru, weź pod uwagę wszystkie metody bardziej szczegółowo.

Jak jeść z cukrzycą?

Istnieją dwa źródła, które zwiększają poziom cukru we krwi:

  • przechowywanie glikogenu w wątrobie (zapasy glukozy);
  • żywność bogata w węglowodany.

Ograniczając spożycie węglowodanów, przyczyniamy się do rozpadu glikogenu w wątrobie, a po uwolnieniu glukozy do krwi cukier utrzymuje się w normalnym zakresie. Podstawową zasadą diety w cukrzycy jest Podziel posiłki (5 - 6 razy dziennie), tak aby dostarczanie energii i składników odżywczych było jednolite i nie ma ostrych skoków cukru we krwi. Oczywiście należy wykluczyć z diety proste węglowodany, takie jak cukier, dżem, miód, słodycze, ciasta itp. Ilość złożonych węglowodanów nie powinna przekraczać połowy całkowitej ilości spożytego pokarmu. Lekarz dietetyk może pomóc w opracowaniu indywidualnego menu i obliczyć wymaganą liczbę kalorii.

Stres fizyczny w cukrzycy

Pod warunkiem, że przestrzegana jest dieta, zaleca się ćwiczenia kobietom w ciąży. To może być aktywne chodzenie kilka godzin 3 - 4 razy w tygodniu lub codzienne spacery na godzinę na świeżym powietrzu. Możesz także zapisać się na basen lub aqua aerobik, który pomoże nie tylko poradzić sobie z chorobą, ale także schudnąć.

Insulina podczas ciąży

Jeśli dieta i ćwiczenia nie przynoszą pożądanego rezultatu, należy udać się do lekarza w celu wyznaczenia insuliny. Jest całkowicie nieszkodliwy dla płodu i matki i nie uzależnia, może być bezboleśnie anulowany natychmiast po urodzeniu. W przypadku insulinoterapii jak obniżyć poziom cukru we krwi konieczne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza iw żadnym wypadku nie należy zmieniać czasu przyjmowania leku. Podczas stosowania insuliny konieczne jest ciągłe monitorowanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru lub testów.

Na podstawie historii położniczej dobierany jest stan kobiety i płodu, metoda porodu. Jak pokazuje praktyka, częstotliwość naturalnego porodu w takich przypadkach sięga 50%. Dlatego pomimo złożonej i niespokojnej ciąży istnieje wysokie prawdopodobieństwo urodzenia i urodzenia zdrowego dziecka. Pomimo dużej masy ciała, dzieci urodzone przez matki chore na cukrzycę są uważane za przedwczesne i wymagają specjalnej opieki.