Koh Tonsay lub Rabbit Island in Kambodża Znajduje się w pobliżu stałego lądu kraju u jego południowego wybrzeża w Zatoce Tajlandzkiej. Formalnie wjeżdża do prowincji Kep. Jeśli jedziesz na południe od miasto Kep Odległość od tej osady na wyspę wynosi 4 km. Morze wokół niego jest raczej płytkie, a dno jest dość równe, bez gwałtownych zmian głębokości, co czyni ten teren idealnym do uprawiania sportów wodnych. Różnorodność flory i fauny tutaj jest imponująca, a rafy koralowe nadają szczególny nacisk krajobrazom.

Historia wyspy

W latach 1953-1970 działało tu centrum rehabilitacji dla skazanych przestępców. Dlatego na Koh Tonsai nadal można zobaczyć pozostałości drewnianych domów, w których mieszkali ówcześni mieszkańcy wyspy, oraz opuszczone drogi, którymi niegdyś poruszały się wozy konne. Teraz, wzdłuż wybrzeża na głównej plaży, budowane są pensjonaty dla odwiedzających ten obszar, podczas gdy domy kilku Aborygenów znajdują się na innych plażach.

Można zamówić wycieczka podczas którego przewodnicy opowiedzą o pochodzeniu jego nazwy. "Tonsai" pochodzi od słowa "Ramsay" (przetłumaczone z Khmerów "zwolniony"). Według legendy, Khmerski książę Sakor Rich był kiedyś zmuszony do ucieczki przed wrogim zwierzchnikiem wraz z resztkami swojej armii. Dotarłszy do wyspy, zwolnił swoich wojowników, którzy osiedlili się na terenie tego małego kawałka ziemi. Dlatego też pierwotną nazwą był Koh Ramsay, który przekształcił Koh Tonsai w dzisiejszą Kambodżę. Inną nazwą wyspy jest Wyspa Królika, którą otrzymał z powodu swoich konturów na mapie, przypominających to zwierzę.

Jak dostać się do Koh Tonsai?

Jeśli podróżujesz po kraju po raz pierwszy, ważne jest, aby wiedzieć, jak dostać się do Koh Tonsai z lądu. Kambodża . Jest to bardzo łatwe: łodzie regularnie wypływają z molo w Kep (2,7 km na wschód od Kep Beach). Podróż potrwa około 30-40 minut. Aby się nie zmoczyć, ukryj rzeczy w plastikowym worku i zmień ubrania w kostiumie kąpielowym. Jeśli nie chcesz tego robić, spróbuj zająć miejsca na rufie. Planujesz swój pobyt ośrodek wypoczynkowy , zapytaj właścicieli domu lub bungalowu, aby zarezerwować miejsce na łodzi, która będzie kosztować około 10 USD. Rejsy statkiem odpływają z molo na wyspie codziennie o 9 rano. Prywatne łodzie, również znajdujące się na przystani, mogą kosztować do 7 osób i około 30 USD za przejazd w jedną stronę.

Мост в Ко Тонсай
Cechy wyspy

Odwiedzając Koh Tonsai powinieneś wiedzieć, co następuje:

  1. Skromna drewniana chata na plaży, pokryta strzechą, według opinii gości wyspy, będzie kosztować około 6 USD dziennie, ogólnie rzecz biorąc, ceny wahają się od 4 $ do 10 $ za noc. Niektóre bungalowy wyposażone są w łazienkę, w innych nie ma udogodnień. Zwykle przy wejściu do mieszkania znajduje się mały taras, a wejście do niego jest chronione moskitierą.
  2. W lokalnych kawiarniach można spróbować owoców morza, krabów, naleśników z różnymi nadzieniami lub ryb pieczonych w liściach palmowych lub folii i innych tradycyjnych daniach Kuchnia kambodżańska .
  3. W szczycie sezonu turystycznego woda może nie być zbyt czysta, ale można tam spotkać prawdziwe delfiny. Jego zmętnienie wynika z obecności piasku, a jego czerwonawy kolor wynika z opadów spadających do wody. Piękno dodaje krajobrazowi wielobarwne kamienie w wodzie o kolorze antracytu lub jasnobrązowym, wypolerowane przez przepływ. Od czasu do czasu turyści są pod wrażeniem egzotycznych ryb, niektóre z nich praktycznie latają nad wodą.
  4. Mieszkańcy zakładają prawdziwe glonowe farmy na wybrzeżu w wodzie, które warto obejrzeć. Miłośnicy chodzenia na pewno ucieszą się z odwiedzania gaju palmowego (tam trzeba uważać z powodu spadających z wiatru orzechów) i lasu deszczowego. Leżaki na plaży dostępne są bezpłatnie.
  5. Światło na wyspie jest nieobecne, jest podawane tylko wieczorem od 18 do 21.
  6. Dla wygody tych, którzy przybywają na wyspę, znajdują się bambusowe ścieżki, lekko wzniesione nad piaskiem. Urlop w Koh Tonsai w Kambodży będzie przypominał pobyt w prawdziwym tropikalnym raju, ponieważ wpływ cywilizacji tutaj będzie minimalny. Tutaj świnie, psy, koty, kury wędrują swobodnie, tworząc otoczenie wiejskiej idylli.
  7. Miejscowi rybacy z przyjemnością za niewielką opłatą jednego lub dwóch dolarów przygotują dania ze świeżo złowionych ryb lub udadzą się na wycieczkę do tajemniczej jaskini zagubionej w dżungli.
Беседка на берегу океанаБунгало Yeay Meng на Ко Тонсай
Места для отдыха на пляже Ко ТонсайРыбацкая пристань в Ко Тонсай

Wyspa jest idealnym miejscem, jeśli masz dość miejskiego zamieszania i pragniesz spokoju i samotności. Nie ma specjalnych atrakcji, z wyjątkiem morza i lasu, a warunki są zbliżone do Spartan, ale na rodzinne wakacje to najlepsza opcja. Ale pamiętaj, że samodzielne wchodzenie do lasu, gdzie nie ma wytyczonych ścieżek, może być niebezpieczne: nadal możesz natknąć się na niezbyt przyjemnego przedstawiciela flory lub fauny w dżungli. Ale na plaży masz zagwarantowane zaciszne wakacje i możliwość zakupu prostego jedzenia bez wstawania z leżaka.