Kissel - jedna z tradycyjnych potraw w Rosji. Dziś ten pożyteczny i pożywny napój dystrybuowany jest nie tylko w Rosji, ale także w wielu krajach europejskich.

Jagoda - galaretka owocowa zajmuje jedno z pierwszych miejsc pod względem użyteczności, pod względem ilości zawartych w niej witamin i aminokwasów. Wcześniej Kissel nie gęstniał skrobią, ale po prostu był gotowany na sfermentowanych ziarnach zbóż. Obecnie jest przygotowywany nie tylko ze świeżych owoców i jagód, syropów, soków, ale nawet z dżemu lub dżemu. Dziś dowiemy się, jak zrobić pyszne i zdrowe kisiel z dżemem. Możesz użyć dowolnego zaciętego dżemu: truskawki, wiśni, śliwki, porzeczki lub innych.

Kissel z dżemem malinowym

Dżem malinowy - jeden z najbardziej przydatnych preparatów na zimę. Można go przyjmować nie tylko jako środek przeciw przeziębieniom, dodając do herbaty, czy też jako wypełnienie naleśników, ale również gotując z niego oszałamiającą galaretkę. Jak ugotować galaretkę z dżemu malinowego? Należy zauważyć, że konsystencja galaretki ze skrobi i dżemu zależy bezpośrednio od ilości dodanej skrobi ziemniaczanej. Jeśli chcesz, aby grubsze, a następnie umieścić więcej skrobi i na odwrót.

Składniki:

 • woda - 2 l;
 • skrobia - 3-4 łyżki stołowe. łyżki;
 • jam crimson - do smaku.

Gotowanie

Aby uzyskać nasze kisiel jednolitą konsystencję i bez pestek malinowych dostać się do niego, weź miskę i przykryj podwójną warstwą gazy na wierzchu. Ostrożnie ułóż dżem malinowy na gazie, trzymając go mocno, aby się nie zapadł. Następnie ściśnij dżem. Pozostałe ziarna w gazie są odrzucane. Skrobię rozcieńcza się wcześniej w zimnej wodzie i pozostawia do spęcznienia. W rondlu z wrzącą wodą delikatnie wlej dżem malinowy, a po 5 minutach dodaj cienką strużkę skrobi. Nie zapomnij stale mieszać budyniu, aby nie tworzyć grudek. Natychmiast po ugotowaniu wyjmij galaretkę z ognia i ostudź. Dżem malinowy można podawać z dowolnym ciastkiem lub po prostu z bochenkiem.

Dżem truskawkowy Kissel

Składniki:

 • woda - 1 l;
 • dżem truskawkowy - 3-4 łyżki stołowe. łyżki;
 • cukier - 3 łyżki. łyżki;
 • skrobia;
 • szczypta kwasu cytrynowego.

Gotowanie

Rozcieńczamy dżem truskawkowy z gorącą wodą i gotujemy na małym ogniu przez 5-7 minut. Przecedzić powstały syrop przez sito, dodać cukier, kwas cytrynowy i wymieszać, aby rozpuścić cały cukier. Delikatnie wlej skrobię, wcześniej rozcieńczoną zimną wodą i zagotuj mieszaninę. Zdejmij z ognia i pozostaw do kisielka podanego i schłodzonego.

Kissel z dżemem wiśniowym i jabłkami

Składniki:

 • woda - 1 l;
 • konfitura wiśniowa (najlepiej bez pestek) - 4 łyżki stołowe. łyżki;
 • jabłka - 2-3 sztuki;
 • skrobia - 1 łyżka. łyżka;
 • cukier - do smaku.

Gotowanie

Moje jabłka, pokroić na duże kawałki i wrzucić do garnka z wrzątkiem. Po kilku minutach dodajemy konfiturę wiśniową dżem z malinowej galaretki i dalej mieszaj, gotuj na małym ogniu. Dodaj cukier do smaku i skrobi. Czekamy 5 minut i wyjmujemy galaretkę z ognia.

Zalety galaretki

Lekarze zalecają stosowanie galaretki u ludzi w celu leczenia przewodu żołądkowo-jelitowego, zwłaszcza w przypadku zapalenia żołądka, wrzodu trawiennego. Przydaje się także osobom cierpiącym na otyłość, ponieważ wywołuje uczucie sytości i nie wyrasta z niego otyłością. Każda jagoda, używana do przygotowania galaretki, leczy jej chorobę. Kissel z konfitur wiśniowych pomaga w chorobach układu oddechowego. Kissel z jabłek i dżem wiśniowy poprawia funkcję trzustki, skład krwi. Okazuje się, że regularnie jedząc galaretkę, będziesz zdrowy i energiczny. A więc - ugotuj galaretkę na zdrowie!