Problem kamicy dla współczesnej osoby jest szczególnie istotny. Niska aktywność fizyczna, niedostateczne spożycie wody (zwykle osoba powinna pić co najmniej 30 ml na 1 kg masy ciała), używanie wody i żywności o niskiej jakości prowadzi do zakłóceń w metabolizmie i powstawaniu kamieni nerkowych.

Kamienie nerkowe podczas ciąży

Jeśli kobieta przed ciążą cierpi na jakąś przewlekłą chorobę, powinna wiedzieć, że w czasie ciąży wszystkie choroby są zaostrzone. W czasie ciąży nerki wykonują podwójny ładunek, ponieważ nie tylko usuwają toksyny z organizmu matki, ale także dziecka rozwijającego się w jej macicy. Każdego miesiąca w trakcie ciąży kobieta powinna przejść pełną analizę moczu. Wykrywając sól w nerkach podczas ciąży i nudny ból pleców, musisz pomyśleć, że może być kamica żółciowa. Piasek w nerkach u kobiet w ciąży może klinicznie niczego nie manifestować, ale być diagnostycznym znalezieniem podczas USG. Kamienie w nerkach u kobiet w ciąży mogą objawiać się klinicznie jako nudny ból w dolnej części pleców, który daje się do pęcherza. Badanie ultrasonograficzne nerek w czasie ciąży odbywa się według ścisłych wskazań: jeśli występują dolegliwości układu moczowego i zły wynik ogólnej analizy moczu (wykrycie dużej ilości soli, cylindrów szklistych, leukocytów i czerwonych krwinek). Za pomocą ultradźwięków można zobaczyć kamienie, piasek i zapalenie miąższu nerki.

Jak pomóc nerkom w czasie ciąży?

Jeśli w czasie ciąży wykryto piasek w nerkach, zaleca się, aby poruszać się jak najwięcej, przyjmując preparaty moczopędne (biodra bulionu, opłata moczopędna) i wodę mineralną (Naftusya). Jeśli są kamienie nerkowe, nie powinieneś angażować się w diuretyki, a dla charakterystycznego bólu w dole pleców powinieneś stosować środki przeciwskurczowe.

Planując ciążę, szczególnie po 30 latach, należy poddać się badaniu i leczeniu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas samej ciąży.