Wiele osób planujących zakup nowego netbooka, laptopa lub monitora ma do czynienia z matowym lub błyszczącym rodzajem pokrycia ekranu. Natychmiast pojawia się seria pytań dotyczących różnic między ekranem błyszczącym a matowym. W tym artykule postaramy się pomóc Ci zrozumieć, który z ekranów będzie lepiej pasował do Twojego konkretnego przypadku - błyszczącego lub matowego.

Błyszczące ekrany: "za" i "przeciw"

Pytanie, czy błyszczący lub matowy ekran laptopa jest lepszy, wkrótce zniknie samo. Większość producentów wydała kilka generacji gadżetów wyłącznie z błyszczącymi ekranami. Jednak opinia producentów jest najprawdopodobniej podyktowana nie tyle wygodą użytkownika, co typem produktu na półce. Przede wszystkim laptop z błyszczącym ekranem ma lepszy wygląd niż analogi z matowymi ekranami. Główną zaletą ekranów tego typu jest jakość obrazu i odwzorowanie kolorów w pomieszczeniach, w których bezpośrednie promienie światła nie spadają na nie. W przeciwnym razie powstaje efekt lustra, a użytkownik, niezależnie od własnego odbicia, nie widzi niczego. Plus takie ekrany są takie, że obraz na nich jest znacznie jaśniejszy i ma większy kontrast, a czarny kolor jest znacznie bardziej nasycony. W warunkach rozproszonego oświetlenia wnętrza kąt widzenia obrazu na ekranie laptopa lub monitora błyszczącego typu będzie znacznie większy niż na matowym odpowiedniku.

Matowe ekrany: "za" i "przeciw"

Jeśli wybrałeś urządzenie z matowym ekranem, musisz być przygotowany na to, że będzie on gorszy w kolorach i jasności niż błyszczące odpowiedniki. Ta cecha tych urządzeń jest spowodowana przez nałożenie specjalnej warstwy przeciwodblaskowej na powierzchnię ekranu. Obraz będzie typ ekranu jest błyszczący lub matowy nie jest tak "żywy" i lekko ziarnisty, ale gdy światło lub bezpośrednie światło słoneczne trafi w monitor, obraz na matowym ekranie będzie wyraźnie widoczny, w przeciwieństwie do błyszczącego. Przy takich ekranach trzeba uważać, nie należy ich dotykać tłustymi dłońmi, jeśli pojawiają się plamy, usunięcie ich będzie dość problematyczne.

Przed zakupem należy sprawdzić, w jakich warunkach najczęściej będzie używane urządzenie. Jeśli za miejscem pracy znajduje się okno, lepiej jest wybrać matowy ekran. Cóż, jeśli chcesz używać urządzenia w pokoju oświetlonym rozproszonym światłem, a ty jesteś pretensjonalny do jakości obrazu, lepiej wybrać błyszczącą.