Dziś trudno w to uwierzyć, ale ostatnio plastikowe torby miały wielką wartość, a nawet niedostatek, a nie jeden rodzaj jednorazowych opakowań. Na szczęście czasy się zmieniły na lepsze, aw prawie każdej kuchni można znaleźć rolkę z polietylenu lub folii PVC do zastosowań spożywczych. Hostessy doceniły wszystkie pozytywne aspekty tego materiału i wykorzystały go z wielkim powodzeniem do przechowywania żywności, pakowania różnych opakowań i gotowania. A wszystko, co najbardziej interesuje film o jedzeniu, można dowiedzieć się z naszego artykułu.

Film do produktów spożywczych

Na początek przyjrzyjmy się bohaterce naszego artykułu. Folia spożywcza może być zarówno polietylenem, jak i polichlorkiem winylu (PVC). I chociaż trudno jest laikowi odróżnić ich od siebie na pierwszy rzut oka, istnieją pewne różnice w ich cechach. Najważniejszym z nich jest prawie całkowita nieprzepuszczalność gazu i wilgoci z folii polietylenowej w przeciwieństwie do "oddychającego" stosunku PVC. W związku z tym folię wytwarzaną z kilku najcieńszych warstw polietylenu można stosować tylko do żywności na zimno, na przykład do pakowania w plasterkach , warzywa, owoce, chleb. Produkty znajdujące się pod taką osłonką nie będą narażone na niszczące działanie środowiska i będą w pełni zachowywać swoje właściwości przez cały okres przydatności do spożycia. Próba zapakowania czegoś na gorąco w folię plastikową zakończy się kompletnym fiaskiem: po prostu się skurczy i straci swoje właściwości ochronne. Nie w najlepszy sposób polietylen reaguje na długi spadek temperatury - w zamrażarka szybko przygaśnie i stanie się kruchy. Ale folia PVC doskonale radzi sobie z gorącą i mrożoną żywnością, a danie pod nią nie traci swojej atrakcyjności, a nie potu. Ponadto jest praktycznie obojętny na tłuszcze i kwasy, co ponownie czyni go idealnym rozwiązaniem do pakowania świeżo ugotowanych potraw. Co więcej, zdolność do wytrzymywania wystarczająco wysokich temperatur umożliwia stosowanie takiego filmu nawet w kuchence mikrofalowej, na przykład do podgrzewania żywności bez usuwania opakowania. Jednocześnie te różne filmy mają ze sobą wiele wspólnego - oba te materiały mają zdolność rozciągania się prawie trzykrotnie w stosunku do pierwotnej długości i idealnie przylegają do każdej powierzchni. Wszystko to umożliwia niemal natychmiastowe pakowanie produktów o dowolnym kształcie i rozmiarze, bez użycia zacisków i zacisków innych producentów. Można to zrobić zarówno za pomocą specjalnych maszyn pakujących, jak i ręcznie przesuwając rolkę folii.

Zmniejszyć film spożywczy

Szczególne miejsce wśród materiałów do pakowania żywności zajmuje folię termokurczliwą. Jego cechą wyróżniającą jest zdolność kurczenia się pod wpływem ciepła i przyjmowania postaci upakowanego przedmiotu. Znalazł najszersze zastosowanie w sferze handlu, gdzie różne artykuły spożywcze są pakowane w taki film. W tym przypadku folia zachowuje wysoką przezroczystość, a zatem konsument ma taką możliwość w ogóle plastikowa folia spożywcza Szczegóły, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu zakupu.

Grubość folii spożywczej

Standardowo polietylenowa folia spożywcza ma grubość 6, 7,5 lub 8 mikronów. W przypadku folii PVC do żywności parametr ten może wynosić 8, 9, 10, 12 lub 14 mikronów. Przy wyborze grubości należy kierować się rodzajem produktów, które będą pakowane. Tak więc do pakowania jagód, owoców, grzybów i warzyw potrzebna jest folia PVC o grubości 9 mikronów. A w przypadku mięsa, ryb i półproduktów należy wykonać folię o grubości 12-14 mikronów.