Pomimo coraz popularniejszego biegu, wielu wciąż wątpi w jego użyteczność i nalega na jej szkodliwy wpływ na organizm. Często powodem jest niewłaściwy wybór obciążenia, sposobu działania lub wyboru formy dla klas. Ale ludzie, którzy na co dzień pracują na co dzień, stają się coraz bardziej, co niewątpliwie podoba się fanom.

Korzyści z biegania

Bieganie jest jednym z niewielu rodzajów. treningi , w które zaangażowane są praktycznie wszystkie grupy mięśni.

Udowodniono, że bieganie ma pozytywny wpływ na zdrowie i ludzkie ciało. Chodzi o korzyści, o czym opowiem bardziej szczegółowo.

Podczas biegu układ sercowo-naczyniowy, szczególnie mięsień sercowy, jest dobrze wyszkolony. To niezaprzeczalnie poprawia funkcjonowanie serca, normalizuje ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Bieganie ma również pozytywny wpływ na stan naczyń krwionośnych, stają się one bardziej elastyczne, lepiej przepuszczają krew, a naczynia włosowate lepiej dostarczają krew komórkom ciała.

Jogging pomaga oczyścić płuca. W życiu codziennym człowiek zasadniczo oddycha powierzchownie, czyli używa tylko górnej części płuc. W tym czasie stojące powietrze i dwutlenek węgla gromadzą się w dolnej części płuc. W trakcie biegania osoba zaczyna intensywniej oddychać, co przyczynia się do odnowienia powietrza w płucach i uwolnienia ich od szkodliwych substancji. Szczególnie ten efekt z biegania będzie przydatny dla palaczy i osób rzucających palenie.

Ogromną zaletą biegania dla zdrowia układu nerwowego jest to, że bieg uruchamia mechanizm wytwarzania endorfin (hormonu szczęścia). To spowoduje naliczenie pozytywnego wyniku za cały dzień, jeśli pobiegniesz rano lub pomożesz pozbyć się negatywnych myśli nagromadzonych w ciągu dnia, jeśli pobiegniesz wieczorem. Bieganie przyczynia się również do poprawy pamięci i pracy mózgu jako całości poprzez polepszenie zaopatrzenia w tlen.

Dzięki bieganiu mięśnie i stawy są dobrze wyszkolone. Pozwala to na zaciśnięcie mięśni, podtrzymanie ich w tonusie, a także opóźnienie lub zapobieganie zmianom w układzie mięśniowo-szkieletowym związanym z wiekiem.

Bieganie jest bardzo przydatne przy odchudzaniu. Dzięki zwiększonym obciążeniom w organizmie ludzkim metabolizm ulega przyspieszeniu, co pomaga spalić nadmiar tłuszczu, napina skórę, czyni ją bardziej atrakcyjną i elastyczną, a to zapobiega pojawianiu się zmarszczek.

Wybór formy i techniki biegania

Bieganie jak każdy rodzaj treningu jest narzędziem do osiągnięcia naszego cele , czy jest to poprawa ogólnego stanu organizmu czy chęć bicia rekordów. I musisz poprawnie używać tego narzędzia, aby nie zaszkodzić sobie. Przede wszystkim, zanim zaczniesz biegać, skonsultuj się ze swoim lekarzem i trenerem, aby znaleźć odpowiedni schemat techniki i treningu. Nie powinieneś natychmiast próbować biegać na duże odległości, może to tylko wyrządzić ci krzywdę. Zacznij biegać 15 minut dziennie i stopniowo zwiększaj swój trening do 30-40 minut. Działa najlepiej na palcach, a nie na wszystkich nogach, to zmniejszy obciążenie stawów nóg i kręgosłupa.

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni formularz do treningu. Konieczne jest, aby odzież pozwalała swojemu organizmowi oddychać i była odporna na warunki atmosferyczne, jeśli ćwiczysz, pomimo pogody i pory roku. Szczególną uwagę należy zwrócić na buty, których może dokonać zły wybór pożyteczny bieg dla utraty wagi czujesz się niekomfortowo podczas biegania lub szkodzenia zdrowiu.

Teraz ogromny wybór butów różnych producentów, a jeśli nie możesz wybrać siebie, poproś o poradę do trenera lub do specjalistów w sklepach.

Miejsce szkolenia

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią trasę do treningu. Najlepszą podstawą do biegania są ścieżki leśne, ponieważ są one dość elastyczne i łatwo pochłaniają część energii, zmniejszając w ten sposób obciążenie stawów i kręgosłupa. Najgorsze jest bieganie po asfalcie, ze względu na jego twardość szybko się męczysz i może pojawić się ból stawów.