Każdy szanujący się reżyser, kręcąc serial detektywistyczny lub szpiegowski thriller, próbuje włączyć do swojej sceny scenę z poligrafem lub przynajmniej o tym wspomina. Wydaje się więc, że test na wariografie jest nieomylny i czy można oszukać kłamcę - urządzenie wyposażone w zestaw dokładnych czujników, które mierzą każdą reakcję naszego ciała? Okazuje się, że ta metoda nie jest tak doskonała, jak jest nam przedstawiona w filmach.

Czym jest kłamstwo?

Prototyp poligrafu pojawił się w latach dwudziestych, ale termin ten został po raz pierwszy wymieniony w 1804 roku. John Hawkins nazywał urządzenie, co pozwalało tworzyć dokładne kopie ręcznie pisanych tekstów. A później termin ten zaczął być używany w odniesieniu do wykrywacza kłamstw. Pierwsze urządzenia były wyposażone tylko w czujniki rejestrujące puls i ciśnienie oddechu. Ale nowoczesne poligrafy mogą rejestrować do 50 parametrów fizjologicznych. Oprócz tych wskaźników obejmują one zmiany w głębokości i częstotliwości oddychania, dane dotyczące pocenia się dłoni, drżenia warg, zmiany w karnacji twarzy, reakcje źrenic, częstotliwość mrugnięć, a czasami także aktywność elektryczną mózgu. Nic dziwnego, że urządzenie wydaje się być ostatecznością w poszukiwaniu prawdy. W końcu uważa się, że jeśli ktoś kłamie, jego głos na pewno się zmieni, jego dłonie się pocą, jego źrenice zmienią się, temperatura skóry pod oczami wzrośnie lub jego puls wzrośnie, a poligraf ma wszystko, czego potrzeba, aby naprawić te zmiany.

Czy można oszukać kłamcę?

Wielu doskonale wie, jak kłamać, aby ci uwierzyć. Najpierw musisz uwierzyć w swoje kłamstwo Jeśli tak się stanie, bardzo trudno będzie go rozpoznać. Ale czy można w ten sposób oszukać poligraf (wykrywacz kłamstw)? Amerykańscy naukowcy z Northwestern University również zainteresowali się tą kwestią i przeprowadzili szereg badań, których wyniki stanowiły poważny cios dla reputacji nieomylnego poligrafu. Oczywiście chcieli tylko odpowiedzieć na pytanie, czy wykrywacz kłamstw może zostać oszukany, ale nie zamierzali upublicznić tej metody, ale zrobili to mimowolnie.

Dzieląc badanych na dwie grupy, zaproponowali każdemu kłamstwo. Tylko uczestnicy pierwszej grupy zostali przetestowani natychmiast, a drugi - mieli mało czasu na przygotowanie. Uczestnikom drugiej grupy udało się ominąć wykrywacz kłamstw, odpowiadając na pytania tak, jak powinno - szybko i wyraźnie. Na podstawie tych badań naukowcy zalecili, aby policja przeprowadziła przesłuchanie natychmiast po aresztowaniu, nie dając czasu na przygotowanie legendy. Chociaż prawdopodobnie funkcjonariusze organów ścigania byli już świadomi tych niuansów.

A najbardziej zaskakujące jest to, że testowanie za pomocą poligrafii nie jest ściśle naukowe. W zasadzie nie jest to nauka, ale sztuka, ponieważ konieczne jest nie tylko zapisywanie wyników, ale także ich poprawna interpretacja. To zadanie nie jest łatwe i wymaga wysoko wykwalifikowanych specjalistów. jak ominąć wykrywacz kłamstw Musi prawidłowo wybrać i sformułować pytania w celu sprowokowania testu z testu. A potem będzie trzeba poprawnie interpretować wszystkie przejawy fizjologiczne, ponieważ puls może stać się częsty także dlatego, że osoba będzie kłamać, a także z powodu prostego zakłopotania spowodowanego przez pytanie zbyt szczere w jego opinii. Warto więc pomyśleć nie tylko o tym, jak ominąć wykrywacz kłamstw, ale przyjąć uwaga także osoba przeprowadzająca testy. Jeśli jest to prawdziwy profesjonalista, to nawet specjalnie przeszkolona osoba będzie niezwykle trudna w wykonaniu tego zadania.