Przynajmniej raz w życiu każda kobieta napotyka na podrażnienie skóry i warg śluzowych. Zazwyczaj takie podrażnienie nie wskazuje na obecność poważnych procesów patologicznych i mija szybko, ale prawdopodobieństwo chorób ginekologicznych, wenerycznych, a nawet nowotworowych nie jest wykluczone.

Najczęstsze przyczyny podrażnienia warg narządów płciowych

W większości przypadków swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie warg sromowych jest spowodowane:

  • reakcja alergiczna na pranie lub produkty higieniczne, podkładki lub tampony, smarowanie prezerwatyw itp .;
  • mechaniczne podrażnienie skóry podczas depilacji lub depilacji, w szczególności po manipulowaniu depilacją podczas menstruacji;
  • noszenie ciasnej i / lub syntetycznej bielizny;
  • łamanie zasad higiena intymna ;
  • pieluszkowe (głównie u noworodków).

Podrażnienie skóry i błon śluzowych warg narządów płciowych jako objaw choroby

Podrażnienie warg narządów płciowych i ich późniejsze zapalenie są spowodowane zakażeniami grzybów (grzyby z rodzaju Candida), bakteryjnych (paciorkowce, gronkowce, gonokoki, chlamydie, rzęsaki, E. coli), rzadziej wirusów (wirus opryszczki pospolitej, wirus brodawczaka ludzkiego).

Jeśli oprócz silnego podrażnienia warg sromowych i warg sromowych obserwuje się inne procesy patologiczne (obrzęk ust, nienaturalne wydzielanie, swędzenie i pieczenie zewnętrznych narządów płciowych, ból podczas oddawania moczu itp.), Wówczas można przyjąć, że sama stymulacja jest jedynie konsekwencją ciało kobiety jest poważniejszą patologią. Jest to w szczególności choroby zapalne narządów płciowych:

  • zapalenie warg sromowych bezpośrednio (zapalenie sromu), w tym zablokowanie i zapalenie gruczołów Bartholina;
  • zapalenie pochwy (zapalenie pochwy, zapalenie okrężnicy);
  • jednoczesne zapalenie pochwy i warg sromowych (zapalenie sromu i pochwy).

Podrażnienie błony śluzowej warg narządów płciowych często wskazuje na zapalenie gruczołów Bartholina. Gruczoły Bartholina znajdują się u podstawy warg sromowych, a w wyniku ich zablokowania rozwijają się podrażnienia, a następnie zapalenie okolicy wokół warg sromowych.

Naruszenie mikroflory pochwy daje nam znać o nas z obfitą śluzowo-zieloną wydzieliną o ostrym zapachu cuchnącym. To wydzielina z pochwy czasami powoduje poważne podrażnienie warg sromowych.

W czasie ciąży swędzenie i podrażnienie warg sromowych najczęściej wskazuje na obecność kandydozy (drozda). W takim przypadku wystąpią inne objawy charakterystyczne dla pleśniawki, w szczególności białe, tandetne wypuszczanie.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli podrażnienie w okolicy narządów płciowych utrzymuje się dłużej niż 7 dni, daje kobiecie znaczny dyskomfort i nie ma tendencji do jej znikania - należy skonsultować się z lekarzem, najprawdopodobniej będzie on zalecał analizę ukrytych infekcji przenoszonych drogą płciową.

Jak wyeliminować podrażnienie warg sromowych?

Zwykle wszystko, co jest wymagane do wyeliminowania podrażnienia skóry i błony śluzowej warg sromowych, jest wyjątkiem czynnika prowokującego. podrażnienie warg sromowych niż leczyć (wymiana higieny lub bielizny, czasowa lub całkowita odmowa depilacji, przestrzeganie zasad higieny osobistej). Aby usunąć silne podrażnienie na wargach narządów płciowych pomoże kąpiel z wywar z ziół: rumianek, pociąg, pokrzywa, krwawnik pospolity, kora dębu.

Ważne jest jednak, aby zrozumieć: przed leczeniem podrażnienia warg sromowych konieczne jest zrozumienie przyczyny ich wystąpienia. Żadne rumiankowe kąpiele nie pomogą, jeśli podrażnienie jest spowodowane, na przykład, przez drozda lub chorobę weneryczną. W tym przypadku, oczywiście, musisz leczyć główną przyczynę.