Natura pomyślała o całym naszym ciele w najdrobniejszych szczegółach. Cóż, kiedy kobieta sama wie o wszystkich zawiłościach i "drobiazgach" swojego ciała. W końcu ta wiedza może pomóc w tak ważnym momencie, jak poczęcie dziecka. Zainteresowany? Potem mówimy.

Folikulometria

To niezrozumiałe słowo to procedura ultradźwiękowa, która jest przeprowadzana w celu śledzenia wzrostu i zmiany pęcherzyków w kobiecych jajnikach. Po co to jest?

Nie jest tajemnicą, że pęcherzyki jajnikowe są miejscem, w którym powstają zalążki, dzięki czemu rozpoczyna się długo oczekiwana koncepcja. Ale tutaj nie jest takie proste. Sam pęcherzyk musi być przygotowany tak, aby komórka jajowa pochodziła z niego i do tego musi rosnąć. Folikulometria polega na obserwowaniu życia pęcherzyka, umożliwia zrozumienie, czy komórka jajowa dojrzewa i czy nastąpiła owulacja.

Jaki rozmiar powinien mieć mieszek?

Jaki rozmiar pęcherzyka w jajnikach jest uważany za prawidłowy i jak zmienia się w zależności od dnia cyklu, postaramy się wziąć pod uwagę jak najwięcej. Dla tych, którzy są nieco zdezorientowani, natychmiast wyjaśnimy, że pierwszy dzień cyklu jest uważany za pierwszy dzień miesiąca, a zatem ostatni dzień cyklu będzie ostatnim dniem przed miesiącem. Poniższy przykład został zaprojektowany dla klasycznego cyklu 28 dni.

  1. W 5-7 dniu cyklu wszystkie pęcherzyki w jajniku nie przekraczają średnicy 2-6 mm.
  2. W dniu 8-10 zostanie określony dominujący pęcherzyk, w którym rozwija się komórka jajowa. Wielkość dominującego pęcherzyka przed owulacją wynosi około 12-15 mm. Reszta, osiągając około 8-10 mm, zmniejsza się i znika z czasem.
  3. W dniu 11-14 nasz główny pęcherzyk powiększa się o około 8 mm (2-3 mm dziennie). Przy owulacji wielkość pęcherzyka będzie już 18-25 mm. Potem powinien pęknąć w najbliższej przyszłości i uwolnić jajko.

Tak wygląda całe krótkie życie pęcherzyka. W pozostałe dni cyklu jajo lub samiec w czasie owulacji wielkość pęcherzyka nasienie lub jego "wyginięcie". I tak będzie trwało, dopóki nie zajdzie ciąża.

Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy dominujący pęcherzyk nie pęka i nie występuje owulacja. A z pęcherzykiem może pojawić się atrezja (odwrotne zmniejszenie i dalsze zanikanie) lub utrzymywanie się (kontynuacja istnienia i rozwój pęcherzyka nieuleczalnego). W tym ostatnim przypadku taki pęcherzyk może przekształcić się w torbiel pęcherzykową.

Mamy ogromną nadzieję, że ten artykuł pomógł ci określić swoje "palące" dni i wkrótce dowiesz się, że nowe życie zaczęło się w tobie.