Bardzo często w przepisach słodkich deserów i domowych wypieków wśród niezbędnych składników znajduje się syrop inwertowany. Z pewnością można go kupić w gotowości. Ale te gospodynie domowe, które często przygotowują takie produkty, bardziej celowe jest samodzielne wytwarzanie tego składnika w domu. Będzie to absolutnie łatwe do wdrożenia, zwłaszcza, że ​​będziesz miał odpowiednie przepisy na wyciągnięcie ręki, które opiszemy poniżej.

Jak zrobić syrop z cukru inwertowanego w domu - przepis

Składniki:

  • cukier granulowany - 300 g;
  • filtrowana woda - 130 ml;
  • kwas cytrynowy - 1/3 łyżeczki łyżeczki bez szkiełka.

Gotowanie

Aby przygotować syrop inwertowany w domu, potrzebujemy stalowego rondla lub gąbki z grubym dnem, a także specjalnego termometru do pomiaru temperatury karmelu.

Wsyp cukier granulowany do "prawego" naczynia i zalej gorącą wodą, po czym umieszczamy je na płycie grzewczej pieca, ustawiając go na małym ogniu i ogrzewając z ciągłym mieszaniem, aż wszystkie kryształy rozpuści się. Po ugotowaniu zawartości dodać kwas cytrynowy i wymieszać. Kontynuujemy gotowanie mieszanki do temperatury 107-108 stopni (mierzonej termometrem). Zajmie to średnio dwadzieścia do czterdziestu minut. Syrop nie powinien gotować mocno - ogień powinien być najbardziej minimalny.

Gotowy syrop po ostudzeniu powinien utworzyć grubą nić (4-5 mm), jeśli weźmiesz kroplę dwoma palcami i szybko je ściśnij i rozwiń. Również w postaci schłodzonej produkt ma bardzo zbliżoną fakturę do ciekłego lekkiego miodu. Jeśli ci się to udało, oznacza to, że technologia przygotowania została uszanowana poprawnie, a gotowa substancja - syrop inwertorowy najwyższej jakości.

Jak gotować syrop inwertowany w domu - przepis z napojem

Składniki:

  • cukier granulowany - 700 g;
  • filtrowana woda - 290 ml;
  • kwas cytrynowy - 5 g;
  • Soda oczyszczona - 5 g.

Gotowanie

Kwaśny smak syropu odwróconego można zneutralizować przez dodanie sody oczyszczonej w procesie. Ten etap jest konieczny, jeśli kwasowość produktu przekracza pożądane stężenie lub jest niepożądana w przypadku przygotowywania jednego lub drugiego deseru. Jak przygotować taki syrop?

Początkowo technologia inwertowania syropu z sody praktycznie nie różni się od poprzedniej wersji. Piasek cukrowy miesza się w wymaganych proporcjach z gorącą wodą. Naczynia do tego są wybierane z grubym dnem i nie powinny być wykonane z aluminium. Po ugotowaniu cukru w ​​wodzie i rozpuszczeniu wszystkich słodkich kryształów dodaje się kwas cytrynowy. Następnie mieszaninę należy wymieszać, przykryć naczynie pokrywką i, bez mieszania, udusić zawartość przy najniższym ogniu do temperatury 107-108 stopni.

Po osiągnięciu pożądanego rezultatu podnieś wieko i pozwól syropowi ostygnąć do 70 stopni. W zależności od temperatury pokojowej i średnicy doniczki może to potrwać od dziesięciu do dwudziestu minut.

Teraz wypij sodę w łyżce deserowej i dodaj odrobinę przegotowanej ciepłej wody. Wprowadź roztwór sody do pojemnika z syropem i dokładnie wymieszaj. W tym czasie obserwuje się intensywne pienienie, które zmniejsza się stopniowo, a piana znika. W procesie chłodzenia jeszcze kilka razy należy wymieszać produkt łyżką. Rezultatem powinien być przezroczysty syrop inwertowany, który po schłodzeniu będzie miał konsystencję i barwę u młodych płynny miód.

Odwrócony syrop może całkiem zastąpić miód w przepisach, w których jest stosowany. Jest to szczególnie pożądane, że osoby używające tego produktu są przeciwwskazane. Ponadto syrop inwertowany będzie doskonałym substytutem syropu klonowego lub kukurydzianego, a także melasy. Produkty na nim oparte zachowują swoje właściwości smakowe przez długi czas i nie zawierają cukru. Przechowuj syrop inwertowany w lodówce.