Miód to produkt znany nam od dzieciństwa. Przez stulecia dodawano ją do napojów, spożywano jako deser, smarowano na kanapki, a potem nawet nie robiono z niej. A co najważniejsze, prawdopodobnie podczas choroby każdy z nas miał chorobę z herbatą i miodem.

Miód z najdawniejszych czasów towarzyszył ludzkości jako integralny produkt. Napisano wiele książek na temat leczniczych właściwości miodu, a jego smak jest znany wszystkim. We współczesnym świecie miód również nie stracił swojej pozycji, w sklepach i na rynkach istnieje ogromny wybór tego wspaniałego produktu. Ale jak określić jakość miodu, jeśli wybór jest tak duży, a możliwość zakupu towarów o niskiej jakości leży niemal wszędzie? Na podstawie ceny lub zakupu, kierując się szczęściem, ryzykując ich zdrowie?

Jak sprawdzić jakość zakupionego miodu?

Najdokładniejszą kontrolę jakości można przeprowadzić w laboratorium chemicznym, gdzie, mieszając miód z różnymi odczynnikami, można z całą pewnością poznać jego skład. Ale większość ludzi nie nosi ze sobą kieszonkowego laboratorium do sklepu lub na rynek. Jak zatem można określić jakość miodu w warunkach "polowych"?

Istnieją podstawowe metody określania jakości miodu na podstawie jego struktury, smaku i aromatu. Kupując miód, przede wszystkim należy ocenić jego wygląd. Skład miodu powinien być jednorodny bez oznak fermentacji. Wiele osób sprawdzających jakość miodu zwraca uwagę na jego krystalizację (miód może krystalizować, dla niego jest to normalny proces). Wskaźnik jakości miodu w tym przypadku będzie nieznaczną zmianą koloru, a także zwiększoną krystalizacją podczas ogrzewania i dalszego chłodzenia miodu. Warto pamiętać - nie naturalny miód nie krystalizuje.

Lepkość jest jednym z ważnych kryteriów przy określaniu jakości miodu. Zbyt ciekła kompozycja miodu może oznaczać dodaną wodę. Ale jak poznać jakość miodu przez jego lepkość, jak powinien wyglądać jego skład? Pomocny może tu być mały eksperyment, do którego potrzebna jest tylko łyżka stołowa i miód do przetestowania. Łyżkę należy zanurzyć w miodzie i kilkakrotnie obracać, a następnie wyjąć i stosować, gdy miód wypływa z powierzchni łyżki. Miód o dobrej jakości płynie powoli w dużych kroplach, podczas gdy większość pozostaje na łyżce. Jeśli miód płynie wzdłuż strumienia, to jego jakość jest wątpliwa, może to być zarówno niedojrzały miód jak i miód - rozcieńczony wodą. Rozpoczynając sprawdzanie jakości miodu, warto pamiętać, że na jakość ma wpływ roślina, z której zbierany jest miód. Na przykład miód gryczany jest bardziej lepki w przeciwieństwie do kwiatów.

Ważnym wyznacznikiem jakości miodu jest jego smak. Różne odmiany miodu mają różne smaki, najsłabszym zapachem jest miód kwiatowy, podrobiony miód w ogóle nie ma zapachu.

I jak sprawdzić jakość miodu w domu, jeśli produkt jest już kupiony i nadal nie jesteś pewien jego jakości? Odpowiedź na to pytanie jest jeszcze prostsza. Wlać szklankę wody i rozpuścić w niej łyżkę miodu, jeśli na dnie szklanki znajduje się osad, to miód ten nie przejdzie kontroli jakości, zawiera zanieczyszczenia. Показатели качества меда W celu dokładniejszego określenia jakości miodu można dodać kilka kropli octu, jeśli osad się pieni, wówczas ta domieszka nie przypomina kredy. A gdy do roztworu dodaje się krople jodu, kolor zmienia się na niebieski, wskazuje domieszkę skrobi lub mąki.

Jednym z ulubionych sposobów sprawdzania jakości miodu w dawnych czasach był ogień. Łyżka miodu została przyniesiona do ognia, prawdziwy miód był zwęglony, miód z nieczystościami palił się, z niebieskim płomieniem. Ta metoda jako kontrola jakości miodu była używana przez handlowców przy zakupie towarów na wsiach.

Ale niestety nie ma możliwości ochrony przed różnymi chorobami, które mogą zranić pszczoły, więc spróbuj kupić miód w sprawdzonych i niezawodnych miejscach, w których właściciele miodu są zainteresowani ciągłym handlem.