Dzisiaj kreatyna jest jednym z najbardziej znanych składników żywienia sportowego. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, bardzo ostrożne podejście początkowo wynika z kreatyny, ale trudno jest znaleźć osobę, która, po rozpoczęciu techniki, nie zauważyłaby jej skutków. Nie ma jednak wątpliwości co do skuteczności takiej substancji, ponieważ jest ona wytwarzana przez organizm i uczestniczy w wewnętrznych procesach metabolicznych. Zastanów się, jak używać kreatyny i jakie korzyści zapewnia.

Zasada kreatyny

Kreatyna jest specjalnym związkiem chemicznym, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym. To dzięki niemu cząsteczki ATP powstają w wystarczających ilościach. Kreatyna nagromadzona jest w mięśniach do 1,5 g na kilogram masy ciała dla zwykłej osoby, a dla sportowca wagi ciężkiej może zostać zwiększona. Innymi słowy, nawet jeśli jesteś daleko od sportu, kreatyna jest nadal w twoim ciele, bierze udział w złożonej reakcji, która się zmienia energia wchodzenie do organizmu z węglowodanów, do energii, której używamy do ruchu (ATP).

Mimo, że organizm sam wytwarza kreatynę, to nie wystarczy w momencie, gdy dana osoba jest zbyt intensywnie zaangażowana w sport. W tym momencie na ratunek przychodzi suplement sportowy, który, gdy zostanie właściwie użyty, może zwiększyć ilość energii i poprawić wydajność sportowca nawet o 20%. Przede wszystkim dotyczy to sportów, w których potrzebujesz ostrego zwrotu: bieganie na krótkich dystansach, sporty siłowe itp.

Kreatyna: dawkowanie i administracja

Co dziwne, jedyny prawdziwy sposób użycia kreatyny nie został jeszcze określony. Obecnie eksperci opracowali trzy podstawowe schematy, z których każdy jest dość skuteczny. Warto wspomnieć, że obecnie, oprócz czystego monohydratu kreatyny, istnieje wiele odmian tej substancji. Jeśli wybierzesz jedną z nich - przeczytaj instrukcje na opakowaniu, ponieważ wiele pytań, w tym ile czasu na podjęcie kreatyny, może mieć swoje konkretne odpowiedzi.

Jeśli bierzesz monohydrat kreatyny, istnieją trzy opcje odbioru:

  1. Sposób na start. Najpierw musisz załadować ciało kreatyną, przyjmując 5 g cztery razy dziennie w ciągu tygodnia. Następnie kolejne 6 tygodni przyjmują 2-3 gramy raz dziennie. Wymagana jest przerwa 2-5 tygodni, a kurs trwa.
  2. Metoda bez ładowania. W takim przypadku wystarczy wziąć 3-5 gramów kreatyny raz dziennie przez 1-6 miesięcy, po czym należy zrobić przerwę przez 1-2 miesiące i kontynuować. Być może jest to najbardziej delikatne i prawidłowe spożycie kreatyny.
  3. Sposób na "pobranie - odpoczynek". Zgodnie z tym schematem, powinieneś zażywać kreatynę przez 5 tygodni 4 razy dziennie przez tydzień, a następnie dać sobie tydzień odpocząć . Powtórz cykle.

Nie zapominaj, że jakikolwiek przebieg spożycia kreatyny, musi z pewnością naprzemiennie z odpoczynkiem. Ponadto należy pamiętać, że przyjmowanie dawki większej niż 20 g na dobę nie przyniosło żadnych dodatkowych wyników, dlatego nie zaleca się przekraczania wskazanej dawki.

Pytanie, kiedy najlepiej przyjmować kreatynę, pozostaje otwarte na jakiś czas i można się dowiedzieć, jak prawidłowo kreatyny być może tylko z doświadczenia.

Jak gotować kreatynę?

Kreatyna jest niestabilna i szybko zapada się w postaci płynnej, więc zwykle uwalniana jest w postaci proszku. Powstały koktajl należy wypić natychmiast po przygotowaniu lub przynajmniej w ciągu najbliższych 30 minut.

Tradycyjnie kreatyna jest hodowana w soku lub wodzie, czasem razem z białkiem lub gainerem, co z reguły ma pozytywny wpływ na przyswajanie kreatyny. W diecie, gdy przyjmowanie kreatyny ma obejmować węglowodany, zwiększają produkcję energii.