W południowych regionach wszędzie rosną drzewa morwy. Jagody morwy są białe, różowe i czarne. Korzyści z jedzenia tej wspaniałej jagody są łatwe do wymienienia: zawiera korzystne cukry, witaminy B i C, magnez, żelazo, jod i inne pierwiastki śladowe. Czarna morwa normalizuje ciśnienie krwi, dlatego w sezonie warto codziennie spożywać 200 g pysznych słodkich jagód. Cóż, jeśli drzewo jest duże, a plon musi być jakoś wykorzystany, przygotowujemy domowe morwy z winem - przepis jest prosty, nawet nowi w winiarstwie mogą sobie z tym poradzić.

Białe wino z morwy

Oczywiście zadbamy o niezbędne rzeczy z góry: pojemnik do gotowania, gumowe rękawice i szklane butelki z pokrywkami lub korkami.

Składniki:

 • jagody morwy (biała morwa) - 3 kg;
 • woda - około 7 litrów;
 • kwas cytrynowy - 2 łyżeczki.
 • cukier granulowany - 2 kg;
 • rodzynki - 2 duże garści.

Gotowanie

Najpierw przygotuj pojemnik - najlepszą szklaną butelkę na 10-15 litrów, umyj i przepuść. Teraz powiedz, jak zrobić wino z morwy. Zagotuj syrop: wlej cukier do wrzącej wody, mieszaj, aż się całkowicie rozpuści, a następnie dodaj kwas cytrynowy i gotuj przez 3 minuty. Gdy syrop schłodzi się do około 40 stopni C, przygotuj jagody. Oczywiście, muszą uporządkować i spłukać pod bieżącą wodą. Gdy morwa zostanie osuszona, dobrze zagnieść ją tolkushkoy lub masher i wlać do butelki. Tam wysyłamy rodzynki i wypełniamy wszystko syropem. Umieść butelkę w ciepłym miejscu podczas fermentacji - około 2 tygodni. W tym okresie należy założyć na szyję blokadę wody lub założyć gumową rękawicę. Po 14-17 dniach delikatnie wylej wino, podgrzej je do 65-70 stopni C, odcedź, zatop w butelkach, pozostaw przez 2-6 miesięcy.

Wino z czarnej morwy

Składniki:

 • czarna morwa - 6 kg;
 • oczyszczona woda - około 10 litrów;
 • cukier - 2,5 kg + 1 szklanka;
 • suche drożdże - 1,5 łyżki. łyżki;
 • mięta - 3 gałęzie (opcjonalnie);
 • Cynamon - 1 laska (opcjonalnie).

Gotowanie

Dotykamy morwy, dokładnie ją zagniatając (można przeskoczyć przez maszynę do mięsa), dodając ją do butelki i zalać wrzącą wodą. Nalegamy na tę mieszaninę w ciemnym miejscu dnia 3-4, okresowo wstrząsając. Ostrożnie odfiltrować i lekko ogrzać rozcieńczony sok z morwy do 30 stopni - nie więcej. Posyp cukrem wymieszać wino z czarnej morwy do rozpuszczenia i dodać drożdże, a następnie umieścić uszczelnienie wodne i przenieść do ciepłego, najlepiej ciemnego miejsca. Czas fermentacji (około 2-2,5 tygodnia) zależy od jakości drożdży, początkowej zawartości cukru w ​​jagodach i warunków temperaturowych. Gdy fermentacja ustanie, za pomocą węża, wylej wino, broń i filtruj. Następnie wlej wino do stalowej lub drewnianej beczki, starannie je zamknij i zapomnij o tym przez sześć miesięcy. Po 6 miesiącach można wlać wino do butelek. Musi dojrzeć jeszcze kilka miesięcy w suchym chłodnym miejscu. Jeśli chcesz zrobić wino bez morwy bez cukru, użyj więcej jagód i drożdży lub dodaj miód kwiatowy.