Post jest bardzo złożoną kwestią trzymania się świata religijnego i świeckiego. Z jednej strony kapłani przekonują o potrzebie postu, jako próby powstrzymania się od grzechu, aby zadośćuczynić za swoją winę przed Chrystusem małymi cierpieniami. Z drugiej strony istnieje inna "partia" wyznawców postu, mówią oni, że post powinien być wykorzystywany do celów rekreacyjnych. No cóż, trzecia grupa uważa, że ​​taka ścisła abstynencja w żywności i życiu, ogólnie rzecz biorąc, jest nieodpowiednia i niewygodna, niezgodna z nowoczesnym stylem życia.

Nie przekonamy cię i nie podejmiemy żadnego punktu widzenia. Po prostu powiedz ci, jak pościć, aby na razie nie szkodzić Twojemu ciału.

Zakazy

Najściślejsze są pierwsze cztery dni postu i ostatniego (Świętego) tygodnia. Pełny zakaz jedzenia jest nakładany w Wielki Piątek i Czysty Poniedziałek.

Zacznijmy od zakazów, od których zależy bezpośrednio od tego, jak pościć.

Więc jest to zabronione palenie , alkohol, seks - od pierwszego dnia poszczenia do Wielkanocy.

Zabrania się używania wulgarnego języka, kłamstw, agresji, krzywoprzysięstwa, oszczerstw - w końcu post jest przede wszystkim oczyszczeniem duszy, nie żołądka, przed Wielkanocą. Należy to zapamiętać bez zbędnej zwłoki, inaczej, koncentrując się na zakazie jedzenia, nie przetrwasz wszystkich 42 dni. Jeśli chodzi o to, jak pościć przed Wielkanocą i jakie jedzenie trzeba zapomnieć na chwilę, sugerujemy przeczytanie go w formie listy:

  • mięso, nabiał, produkty rybne, jaja - jednym słowem wszystko, co ma pochodzenie zwierzęce;
  • alkohol (z wyjątkiem czerwonego wina w niedziele i święta);
  • soja i soja zastępują mięso i produkty mleczne;
  • kawa i herbata, jako ekscytujące napoje;
  • przyprawy, jako żywność poprawiająca smak potraw.
Zastępstwa

Jak widać, nie ma wielu zakazów, ale obejmują one prawie wszystkie grupy żywności. Możecie być zainteresowani zakazem soi, ponieważ wielu z rad, jak pościć w Wielkim Poście, zaleca po prostu zastąpienie mięsa soją, produktami piekarskimi zawierającymi mleko i mięso na tzw. Chude.

Co więcej, dla większości ludzi post jest przejściem do "szczupłych" ciasteczek z margaryną (a nie masłem). Jest to ogromne oszustwo, które jest bardzo korzystne dla producentów żywności, ponieważ dobrze wiadomo, że w czasie postu, bardziej niż kiedykolwiek, ludzie zaczynają kupować "szczupłe" słodycze, zaspokajając ich głód mięsa.

Post jest abstynencją i testem siły woli, a nie zmianą oleju w margarynie.

Jeśli jesteś zaangażowany w to, że przez czterdzieści dni nie jesz ciasteczka, ale drugi, robisz absolutnie nic nie znaczący, jeśli chodzi o religię, i bardzo szkodliwy, z punktu widzenia zdrowia, rzeczy.

Niuanse

Jeśli jesteś nowy w tym wydaniu, będziesz zainteresowany niuansami, jak zacząć pościć. Zalecamy oznaczenie dni w następującej kolejności w kalendarzu, aby się nie pomylić.

Poniedziałki, środy i piątki - suche jedzenie (jesz nieprzetworzoną żywność termiczną, np suszone owoce chleb, woda, miód, orzechy).

We wtorki i czwartki - jesz gorące potrawy bez dodawania oleju.

Te pięć dni w tygodniu są dozwolone tylko jeden posiłek.

jak zacząć pościć

W soboty i niedziele, święta, możesz jeść dwa razy, dodawać do jedzenia olej roślinny i spożywać wino. W Zwiastowanie i Niedzielę Palmową można jeść ryby, aw sobotę Łazarza - kawior.

Kto nie może pościć?

Ciężarne, chore i dzieci nie mogą pościć. Co więcej, uporczywe stosowanie się do ich corocznego zwyczaju może kosztować ich zdrowie.

Spirytyści mogą zmiękczać i stosować się do postu oszczędzającego dla podróżnych, którym trudno jest gotować jedzenie na czczo dla siebie i dla osób starszych.