Ludzie bardzo obawiają się utraty tego, co jest im drogie, a to dotyczy ich bliskich. Często jednak jesteśmy zdezorientowani, starając się nie trzymać całkowicie tych, których kochamy, ale tych, którym jesteśmy po prostu mocno przywiązani. I tak ranimy siebie i innych. Jak odróżnić miłość od uczucia? Pytanie dotyczy wielu osób, ale znalezienie odpowiedzi nie jest takie proste.

Przywiązanie i miłość: główne różnice

Zanim rozwiążesz problem, jak określić miłość lub przywiązanie, które odczuwasz do osoby, musisz zdecydowanie zrozumieć różnicę między tymi pojęciami. Miłość jest jasnym uczuciem, które daje radość, duchowość, daje "skrzydła", pomaga widzieć życie z nowej atrakcyjnej strony. Przywiązanie jest w istocie nawykiem, który po prostu daje możliwość "jakoś" przeżyć kolejny dzień bez opuszczania swojej strefy komfortu. Nie ma rozwoju, nie daje nowych sił, a często wręcz przeciwnie, zabiera je, zmuszając osobę niesamodzielną do głębokiego nieszczęścia.

Jak rozumieć miłość lub uczucie?

Oczywiście nie ma dokładnych kryteriów odróżniających miłość od przywiązania. Ale niektóre z ich przeciwnych znaków wciąż były odkrywane przez psychologów:

  1. Przywiązanie to obecność fizycznego przyciągania w przypadku braku głębokiego uczucia emocjonalnego, a także "nierówności" emocje - "Kocham, nie kocham".
  2. Prawdziwa miłość - z reguły jest równomiernym i stałym uczuciem, które wypływa z zaufania do niego samego, jeśli pojawiły się wątpliwości, wtedy najprawdopodobniej jest to jedynie uczucie.
  3. Ciągłe poczucie wewnętrznego "ściskania" jest przywiązaniem, miłością, wręcz przeciwnie, daje siłę pomimo wszystkiego.
  4. Pragnienie żądania od partnera, że ​​zawsze tam był, skupiał się tylko na tobie, spełniło twoje oczekiwania - to także jest uczucie, ponieważ miłość jest bezinteresowna.