Puste suszone owoce ludzie są zaangażowani od dawna. Nasi przodkowie wiedzieli, jak użyteczny, pachnący i niezwykle smaczny napój, przygotowany z nich.

Kompot z suszonych owoców to pyszny, słodki napój bezalkoholowy na bazie suszonych owoców i jagód, gotowany w słodkim syropie.

Istnieje wiele opcji właściwego przygotowania kompotu z suszonych owoców. Aby uzyskać maksymalne korzyści, zrób to najlepiej z mieszanki jabłek, gruszek, śliwek i suszonych śliwek suszone morele . Dodanie różnych jagód, takich jak czereśnie, dzika róża, porzeczka itp. Uszlachetni jej smak i na pewno zwiększy korzystne właściwości.

Gospodynie zazwyczaj dbają o gotowanie kompotu z suszonych owoców, aby zachować ich smak i użyteczne substancje. Do tego nie są potrzebne żadne specjalne skomplikowane technologie, wystarczy znać czas i kolejność obróbki cieplnej suszonych owoców i jagód oraz wymaganą ilość cukru dla syropu, o czym dowiesz się z naszego artykułu poniżej.

Jak ugotować kompot z suszonych owoców do dziecka?

Wszystko zależy od wieku dziecka, dla którego przygotujesz kompot z suszonych owoców. Dla najmniejszych bierzemy tylko suszone jabłka i gruszki, jeśli nie ma przeciwwskazań, ponieważ to właśnie te owoce mają najmniejsze prawdopodobieństwo wywoływania reakcji alergicznych.

Aby przygotować kompot, dokładnie opłukujemy 50 gram suszonych owoców, składamy je w mały, emaliowany rondel, wlewamy 500 ml ciepłej wody, zamykamy szklaną pokrywką i pozostawiamy pęcznienie przez 6 godzin lub lepiej w nocy. Następnie włóż do pieca i doprowadzaj do wrzenia. Podążamy za procesem przez szklaną pokrywę, gdy tylko kompot się zagotuje, wyjdzie z ognia i ostygnie. Pokrywka nie otwiera się, dopóki kompost nie schłodzi się, a zatem zachowane zostają maksymalnie witaminy.

Jeśli dziecko jest starsze niż rok przed gotowaniem kompotu, można go dosłodzić cukrem lub dodać na samym początku inne suszone owoce bez przeciwwskazań do woli i smaku, zwiększając w ten sposób przydatność picia. Na przykład dzikie róże pomagają zwalczać awitaminozę, suszone śliwki mają działanie przeczyszczające, a suszone jagody pomagają w zaburzeniach jelitowych. Kompot z dodatkiem suszonych malin będzie bardzo przydatny na przeziębienia.

Zamiast cukru możesz używać miodu, pod nieobecność alergii u dziecka, ale wprowadzić go do kompotu, który już ochłodził się do ciepłego stanu.

Kompot z suszonych owoców w multivark

Idealne warunki do przygotowania kompotu z suszonych owoców w celu zachowania maksymalnie witamin i składników odżywczych powstają w nowoczesnym urządzeniu kulinarnym - powolnej kuchence. Po zamknięciu pokrywy kompot wlewa się do niej i nie gotuje się jak zwykle. Znaczenie i korzyści takiego przygotowania są oczywiste.

Składniki:

  • dowolny suszony owoc do wyboru i smak - 500 g;
  • cukier granulowany - 1 filiżanka;
  • woda - 3,2 litra.
  • jak gotować kompot z suszonych owoców

Gotowanie

Suszone owoce myje się bieżącą wodą, wkłada do miski multicookera, zalewamy przegotowaną ciepłą wodą i odstawiamy na 30 minut. Następnie dodaj cukier, wymieszaj, zamknij pokrywkę multicookera i gotuj przez 1,5 godziny w trybie "Hartowania". Po upływie czasu pozostaw w trybie "Ogrzewanie" na kolejne 23 minuty. Pyszny, pachnący kompot z suszonych owoców jest gotowy.

Ilość cukru w ​​przygotowywaniu kompotu może się różnić w zależności od preferencji smakowych. Podczas serwowania można opcjonalnie dodać plasterki cytryny i kawałki lodu do szklanki kompotu.