Dbanie o uszy noworodka jest bardzo ważne. Wszystkie procedury powinny być wykonywane z wielką starannością i starannością, aby nie uszkodzić uszu i nie dostarczać dziecku bólu.

Zalecenia dotyczące właściwego czyszczenia uszu noworodka nie są tak łatwe do zapamiętania. Zwykłe waciki nie powinny być używane do czyszczenia uszu noworodków. Aby to zrobić, użyj bawełnianych pączków z ogranicznikiem lub bawełnianej waty. Zarówno te, jak i inne powinny być oczyszczone tylko z muszli i zewnętrznej krawędzi przewodu słuchowego, czyli siarki u niemowląt. Aby ułatwić czyszczenie, sztyfty można lekko zwilżyć ciepłą wodą. Przebiegi słuchowe w uchu noworodka nie powinny być czyszczone, ponieważ są jeszcze zbyt łagodne, a powstająca siarka może zostać nieumyślnie wepchnięta głęboko, powodując w ten sposób tworzenie się zatyczki siarki. Głębsze czyszczenie uszu noworodków może być wykonywane tylko przez specjalistę.

Skórę za uchem podczas każdego czyszczenia uszu należy również przetworzyć, w tym celu zagłębienie ucha jest lekko zgięte. Jeśli na skórze znajdują się skórki, są one nawilżane olejem dla niemowląt i bardzo ostrożnie usuwane za pomocą polaru.

Należy pamiętać, że do czyszczenia każdego ucha używa się oddzielnego sztyftu lub bawełnianej wić.

Za uchem noworodka może pojawić się wysypka pieluszkowa, aby ją usunąć, skórę należy pomazać kremem zmieszanym z tlenkiem cynku, a dziecko należy wykąpać w odwarstwienie ziół łagodzących skórę. Jeśli w miejscu wysypki na pieluszkach pojawiła się erozja, należy pilnie pokazać dziecku specjalistę, który zaleci właściwe leczenie. Mama sama nie może poradzić sobie z taką pieluszkami, które będą prowadzić do poważniejszych konsekwencji dla dziecka. Następnie należy ostrożniej podejść do higieny noworodka i natychmiast po kąpieli delikatnie osuszyć ten obszar ręcznikiem.

Podczas kąpieli można zwilżyć uszy noworodka i czy warto go unikać, z obawy przed możliwymi konsekwencjami, pytanie jest nierozsądne. Uszy należy koniecznie prać. Jeśli woda dostanie się do ucha noworodka, po kąpieli należy je zwilżyć ręcznikiem lub wytrzeć bawełnianą wić. Konsekwencje mogą być poważne tylko wtedy, gdy dziecko kąpie się w przeciągu.